Skip to Content

فرق روایت اینستا کمدی عراقچی از امضای برجام با نسخه اصلی امضا های جدی/

رابطه مستقیم سرنوشت مردم با دولتمردان شوخ!


شوخی عباس عراقچی با مذاکرات سرنوشت ساز هسته ای و ازباب یادگاری دانستن امضای مقامات کشورها پای یک سند حساس در شرایطی است که پیشتر عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور نیز با نتایج انتخابات شوخی و آن را پیش بینی کرده بود.

به گزارش میبد خبر  به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد، رئیس جمهور در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خبرنگار کیهان مبنی بر این که چرا برخلاف نص صریح قانون، دولت از ارائه لایحه برجام به مجلس خودداری می کند همه منطق دولت را در چند جمله خلاصه کرد و به این سوال به شکلی غیر منتظره پاسخ داد.

 

تمام پاسخ کوتاه و کامل رئیس جمهور به این سوال این بود:

 

«طبق قانون اساسی، اصل 77 و 125 می‌گوید وقتی که یک توافقنامه یا معاهده‌ای امضاء شود ]باید[ آن را برای تصویب به مجلس ارسال کنند. خوب ما که چیزی امضاء نکردیم آن چیزی که امروز دارد انجام می‌گیرد در واقع نسبت به اجرای یک معاهده‌ای است که قبلا ایران آن را پذیرفته و بحث این است که آنها می‌گویند که معاهده ان‌پی‌تی را درست اجرا کردید یا خیر. تمام این مذاکرات برای این بود که ما ثابت کنیم که این اتهامات بیجا هست و همه بحثها برای درست اجرا شدن معاهده‌ای بود که قبلا ایران عضو آن شده بود. امروز هیچ معاهده جدیدی وجود ندارد و هیچ کشور دیگری از 5+1  آن را به پارلمان خود نبرده که ما ببریم و حالا اگر ما ببریم به پارلمان یک الزامی برای دولت می‌شود نه برای آنها. به مجلس رفتن معنایش این است چیزی که رئیس‌جمهور تا حالا امضاء نکرده امضاء کند و چیزی که وزیر خارجه امضاء نکرده را امضاء کند؛ چرا ما می‌خواهیم یک فشاری که هیچ الزامی به آن نداریم را به مردم تحمیل کنیم؟»

 

منطق ما امضا نکرده ایم دکتر روحانی باعث شد تا کاربران فضای مجازی با سرک کشیدن در اخبار گوناگون رسانه های غربی و پوشش کم سابقه از مذاکرات برجام، سند همه امضاهای پای جمع بندی مذاکرات را از لابه لای انبوه تصاویر منتشر شده بیرون بکشند و به آقای روحانی نشان دهند.

 

عباس عراقچی اما که این روزها مشغله جا انداختن خوب توافق یا به عبارت بهتر توافق خوب را به عهده دارد، بدون اشاره به اتفاقات گذشته در روزهای اخیر درباره امضا شدن یا نشدن جمع بندی مذاکرات تصویری را روی صفحه شخصی خود در اینستاگرام قرار داد که در آن امضاهایی که بیشتر شبیه یادگاری دوران مدرسه پای برگه آخر کتابهای درسی بودند خود نمایی می کردند.

 

وی پای این تصویر امضاهای پس از نهایی شدن برجام را از باب یادگاری و البته نوشته ظریف را یک شوخی و ابراز محبت به خودش توصیف کرده است.

 

این درحالی است که یک مخاطب حتی با هوش متوسط هم می تواند تشخیص دهد که تصویر منتشر شده از امضاهای نهایی پای برجام توسط رسانه ها، با آنچه که عراقچی از زاویه نزدیک از یک صفحه کاغذ گرفته است کاملا متفاوت است.

 

نه تنها امضاهای دو صفحه مشترک نیست که اصولا با توجه به وجود دو تیتر در تصویر اصلی در مقابل رویت شدن یک تیتر در عکس منتشر شده در اینستاگرام عراقچی، می توان دریافت که چیزی که عراقچی با آن شوخی کرده است با امضاهای جدی پای توافق متفاوت است.

 

مقایسه تصویر اصلی امضای برجام با امضاهای شوخی مورد نظر عراقچی:

 

 

تصویر امضاهای جدی:

 

 

اما این اولین باری نیست که مقامات ارشد دولتی یا نزدیک به دولت با مسائل حساس کشور شوخی می کنند. شوخی عباس عراقچی با مذاکرات سرنوشت ساز هسته ای در شرایطی است که پیشتر عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور با نتایج انتخابات شوخی کرده بود.

 

 وزیر کشور اوایل این هفته و به مناسبت هفته دولت گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت انجام داد. او در بخشی از این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی درباره آماده شدن گزارش تفریغ از عملکرد 2 ساله وزارت کشور و اینکه تاکنون که عمر دولت به نیمه رسیده چقدر از اهداف و برنامه‌های این وزارتخانه عملیاتی شده است؟ گفت: «البته عمر این دولت، به نیمه نرسیده، یک‌چهارم آن سپری شده! آقای روحانی قرار است 8 سال رئیس‌جمهور باشند!»

 

این اظهارنظر رحمانی‌فضلی بلافاصله با انتقادها و اعتراض‌های گسترده‌ای مواجه شد و بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی با اشاره به اینکه رحمانی‌فضلی مجری انتخابات است؛ این قبیل اظهارنظر‌ها را باعث ایجاد شائبه و نیز سلب اعتماد عمومی از دولت دانستند البته این اظهارنظر عجیب رحمانی‌فضلی از آن جهت شائبه‌برانگیز شد که تنها چند روز قبل از آن، حسن روحانی، رئیس‌جمهور نیز درباره انتخابات مجلس دهم اظهارنظر عجیبی مطرح کرد و درباره ترکیب مجلس آینده با قطعیت پیش‌بینی کرد.

 

روحانی هفته گذشته در نشست استانداران با اشاره به انتخابات مجلس دهم که اسفندماه امسال برگزار می‌شود، گفت: «مجلس شورای اسلامی آینده متعلق به یک حزب و جناح نخواهد بود.» این اظهارنظر روحانی نیز در همان زمان با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد و این موضوع به صورت ویژه مطرح شد که چرا مجری انتخابات اینگونه با صراحت درباره ترکیب مجلس آینده اظهارنظر می‌کند؟!

 

این اظهارنظر‌های عجیب درباره نتایج انتخابات مجلس دهم و انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1396 باعث شد طی روزهای اخیر یک نگرانی جدی در سطحی گسترده مطرح شود و شاید به دلیل همین نگرانی بود که رحمانی‌فضلی تصمیم گرفت از موضع خود عقب‌نشینی کند.

 

او دوشنبه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، در پاسخ به این سوال که مطلبی از شما خبرساز شده مبنی بر اینکه گفته‌اید این دولت 8 ساله است و یک چهارم آن طی شده، گفت: این موضوعی بود که در مصاحبه‌ای گفته شد و به من گفتند نیمی از دولت تمام شده در این مدت چه کار کرده‌اید؟ که من با شوخی و خنده گفتم.

 

باید دید شوخی با اساسی ترین اتفاقات سرنوشت ساز برای مردم و کشور تا کی از سوی مقامات ارشد کشوری و دیپلماتیک دولت ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/پ
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.