Skip to Content

آیت الله اعرافی:


آیت الله اعرافی گفت: علم و دانایی که منجر به شناخت و معرفت نسبت به خداوند و احکام دینی شود، شرط اول و پایه حرکت انسان است.

به گزارش میبد خبر،آیت الله اعرافی در دیدار با اساتید و طلبه های حوزه علمیه میبد، با بیان این موضوع که آگاهی به حاکمیت خدا و معارف دینی اولین شرط حرکت انسان در ریل تقرب به خداست، اظهار داشت: در حوزه های علمیه اولین مانعی که در این مسیر به آن غلبه می کنیم اندوختن علم دینی و غلبه بر جهل و ندانستن است.

وی افزود: دومین مانع انسان پس از غلبه بر جهل، غلبه بر نسیان و فراموشی دانسته ها می باشد که این مانع برترین مانع رسیدن ما به قرب و محبت خداوند نیز می باشد.

امام جمعه میبد بیان داشت: یاد انسان اصولا متوجه چیزهای غیر مهم و دم دستی می باشد و نسیان و فراموشی انسان نیز بر مسائلی است که دور از دسترس ذهن هستند اما عمق بیشتری نیز دارند و باید این معادله را به نحو شایسته ای مدیریت کنیم.

وی با اشاره به گسترده بودن دامنه غفلت در انسان ها و نیاز به توجه بیشتر برای رفع آن، ادامه داد: امراض روحی انسان گاهی مانند تکبر محسوس هستند ولی بیشترین میزان این امراض را دیگران در انسان بهتر می بینند و انسان به واسطه نوعی خودخواهی که در او هست، درک درستی از این امراض روحی ندارد.

وی با اشاره به طبع انسان که خوبی خود و بدی دیگران را بیشتر می بیند، تصریح کرد: اینکه در احادیث و روایات بر داشتن رفیق و دوست خوب تاکید زیادی شده، برای این است که با تذکر برادر و دوست مومن که مانند آیینه ای برای ما می باشد، این امراض روحی را کشف و برای رفع آنها اقدام کنیم.

آیت الله اعرافی در ادامه با بیان جایگاه حوزه علمیه در رشد و تعالی افراد، گفت: برنامه حوزه علمیه در قدم اول این است که انسان را از جهل بیرون آورد و در قدم بعد کاری کند که انسان دچار غفلت نشود.

وی خاطر نشان کرد: اساتید حوزه نیز باید بر همین مبنا در غفلت زدایی از طلبه ها و دستگیری از آنها تلاش خود را انجام دهند و مبنای فعالیت علمی خود را فقط در ارائه مطالب نگذارند و در تعالی روحی، معنوی و اخلاقی طلبه ها نیز کوشا باشند.

آیت الله اعرافی در انتها با بیان چند روایت و حدیث در این زمینه گفت: مراقبه و محاسبه باید در دستور کار طلبه ها باشد و اساتید نیز به صورت هفتگی این مسائل را متذکر و به طلبه ها انتقال دهند.

میبد ما
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.