Skip to Content


دولت روحانی در انتخابات دوازدهم چه کرد؟


دولت روحانی روستائیان و اقشار محروم جامعه را تهدید کرد که اگر به روحانی رأی ندهند بودجه آن‌ها را قطع یا کم خواهد کرد. در آستانه انتخابات به دهیارها وام 10 میلیونی اختصاص دادند.

میبد خبر؛ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، میدانی بود که بار دیگر دولت یازدهم ناکارآمدی خود را در آن نشان داد. اوضاع دولت در این زمینه به قدری آشفته بود که بعد از انتخابات حتی رئیس‌جمهور و مسؤولان دولتی هم نسبت به اینکه عده‌ای نتوانسته بودند رای بدهند، اعتراف کردند. البته نکته قابل توجه جایی بود که در همین مسئله هم بین مسؤولین دولتی هماهنگی وجود نداشت و آمارهای ضد و نقیض از سوی آن‌ها منتشر شد. به عنوان مثال رئیس جمهور آماری بیان می کرد که چند ساعت بعد از آن توسط وزیر کشور نقض می‌شد!

اما یکی از واقعیت‌های انتخابات اخیر، تخلفات متعددی بود که دولت روحانی در روز انتخابات مرتکب شد. به طوری که شورای نگبهان هم با وجود اینکه صحت انتخابات را تأیید کرد، اما از تخلفات دولتی‌ها نیز گفت و در بیاینه خود اعلام کرد: در برخی موارد شکایات محرز است و وقوع تخلفاتی به اثبات رسیده است و به منظور برخورد با متخلفین مراتب جهت رسیدگی قضائی به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

اما تخلفات دولتی‌ها منحصر به روز انتخابات نبود، چرا که قبل از روز انتخابات نیز شاهد اقدامات مختلفی از سوی دولتی‌ها بودیم که همگی به مثابه سوءاستفاده آن‌ها در مسیر انتخابات بود. دولت روحانی روستائیان و اقشار محروم جامعه را تهدید کرد که اگر به روحانی رأی ندهند بودجه آن‌ها را قطع یا کم خواهد کرد. در آستانه انتخابات به دهیارها وام 10 میلیونی اختصاص دادند. چند روز مانده به انتخابات، برای چهار میلیون نفر که قبلا یارانه‌شان قطع شده بود، یارانه پرداخت کردند و یارانه برخی اقشار را افزایش دادند.

وزرا و اعضای کابینه دولت در روزهای تبیلغاتی به طور مستقیم وارد عرصه انتخابات شدند و به دفاع از روحانی و پاسخگویی به رقبای او پرداختند. نکته قابل توجه اینکه افرادی چون ظریف حتی پا را از این هم فراتر گذاشتند و در اقدامی غیرقانونی در مراسم تبلیغاتی روحانی نیز شرکت کردند. دولتی‌ها در شرایطی که سفرهای روحانی در بازه انتخابات، تبلغیاتی و در راستای انتخابات و فارغ از مسئولیت ریاست جمهوری او بود، اما باز هم از دانش آموزان برای استقبال از روحانی استفاده کردند و آن‌ها را به اجبار به مراسم تبلیغاتی روحانی بردند.

دولت در آستانه انتخابات، سقف وام مسکن را بدون سپرده افزایش داد و وام مسکن نخبگان را نیز از 100 میلیون تومان به 160 میلیون تومان افزایش داد. افزون بر این، افتتاح پروژه‌هایی که بخش اعظم آن‌ها در زمان دولت قبلی انجام شده بود، از دیگر اقدامات دولت روحانی بود که در آستانه انتخابات و با هدف بهره‌برداری انتخاباتی صورت گرفت.

فارغ از آنچه بیان شد، حسن روحانی در جریان سخنرانی‌های تبلیغاتی و حتی مناظره‌های تلویزیونی، به فریب، دروغ‌گویی و تهمت به رقبا متوسل شد و بی‌اخلاقی‌های زیادی را برای پیروزی در انتخابات انجام داد. در واقع دولت روحانی در جریان انتخابات هر کاری را که به ذهنش می‌رسید انجام داد و برای تخریب و هجمه به رقبایش از هیچ اقدامی فروگذار نکرد.

حمیدرضا زارع

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.