Skip to Content

جهانگیری:

دولت به گردشگری به عنوان صنعتی مؤثر در توسعه ملی نگاه می‌کند


معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دولت تدبیر و امید به «گردشگری» در کنار اهمیت‌ها و ضرورت‌های قدیم، به عنوان پدیده‌ای جدید و جهانی و صنعتی مؤثر در توسعه ملی می‌نگرد.

به گزارش یزدرسا به نقل از نسیم ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز (پنجشنبه)، هشتمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران را افتتاح کرد و در آیین افتتاح این نمایشگاه به ایراد سخنرانی پرداخت.


متن کامل سخنان معاون اول رئیس‌جمهور در این مراسم بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
به میهمانان ارجمند، رؤسا و نمایندگان نهادهای بین المللی و سیاسی و شرکت کنندگان در این نشست خیر مقدم میگویم و از برگزارکنندگان و دست اندرکاران هشتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری صمیمانه تشکر می کنم. جای خوشحالی است که امروز خانواده بزرگ گردشگری کشور در فضای ملی متآثر از حضور کم نظیر و باشگوه 22 بهمن، گرد آمده اند. دولت خود را وامدار و قدردان مردمی می داند که نشان دادند 22 بهمن همچنان روز ملت است، روز ایران است، روز نظام است، روز امام و رهبری است و روز «همه با هم» است.


«گردشگری» و اقتضائات و نیازهای آن که موضوع این نشست ارزنده است، از جمله مسایل محوری و مورد توجه دولت است. دولت به «گردشگری» در کنار اهمیت ها و ضرورت های قدیم، به عنوان پدیده ای جدید و جهانی و صنعتی مؤثر در توسعه ملی می نگرد. توسعه صنعت گردشگری هم از اولویت های راهبردی دولت و هم از اولویت های مسأله محور است.


در سطح اول، استراتژی دولت توجه و اهتمام جدی به گسترش و تقویت گردشگری در سطوح و زمینه های مختلف است. بر همین اساس دولت در برنامه ششم خود توجه جدی به ایجاد و تامین زیر ساخت های مورد نیاز گردشگری هم در زمینه های فرهنگی و حقوقی و هم در زمینه های اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت.


یکی از زیر ساخت های مورد توجه ما که خوشبختانه با همکاری وزارت کشور و دستگاه های امنیتی – انتظامی به فرجام رسید، مسأله ارتقاء امنیت گردشگران است.


دولت در زمینه تامین حقوق صنفی گردشگران خارجی به این موضوع توجه دارد که باید حتی گردشگران غیر مسلمان در کشور ما به عنوان یک سرزمین اسلامی از حقوق مشروع و برابر برخوردار باشند.


حقوق گردشگران غیر مسلمان در سرزمین های اسلامی واقعیتی تاریخی است که از دیر باز مورد توجه مراجع، علما و متفکران مسلمان بوده و در ایران امروز نیز منجر به اتخاذ تدابیر ارزنده از سوی صاحبنظران دین و حقوقدانان ایرانی، نظام حقوقی، نظام سیاسی و نظام اجرایی کشور شده است.
دولت فراهم ساختن زمینه های لازم برای تحقق فرهنگ مدارا، تفاهم و صلح دوستی را در جهان امروز به عنوان یکی از مهمترین کارکردهای گردشگری ضروری می داند.


گردشگری به واقع مقوله ای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز هست و این ظرفیت را دارد که از تفاوت های قومی و مذهبی، فرصت های جدید بیافریند و جاذبه های فرهنگی تأثیر گذار خلق کند و به جای تنازع و درگیری، دوستی و دیگرپذیری بنشاند.


ما در جهانی به سر میبریم که متاسفانه از سویی خشونت و افراطی گری و تعّصب های کور به هویت های خشن قومی و مذهبی شکل داده است و از سوی دیگر دستیابی گروه ها و جریان های خشن و متحجر به انواع فن آوری های نوین و سلاح های مخرب زندگی را در همه جا برای بشر با مخاطره و ریسک همراه کرده است. خطر چنین وضعیتی ایجاب می کند که مداراجویی در جهان ترویج شود و روح آشنایی و آشتی در میان جوامع و ملت ها اشاعه یابد.


گردشگری در این پیچ تاریخی می تواند نقش تاریخی خود را در تقویت هم پذیری جهانی ایفا کند. باید همه کمک کنیم تا فلسفه وجودی گردشگری که ادراک نیک نفسانه از جهان است بر فهم تاریک اندیشانه جهان امروز غلبه نماید.


در اینجا من از میهمانان محترم دولت جمهوری اسلامی ایران از جمله نمایندگان سیاسی و سازمان های بین المللی می خواهم که در این فرآیند به برآوردن انتظار ما از نهادهای جهانی کمک کنند. انتظار متقابل ما، التزام به مشارکت جمعی در این مهم است.


انتظار ما این است که سازمان های جهانی در ترسیم چهره ی واقعی گردشگری ایران اهتمام کافی به عمل آورند. ما همان گونه که با عضویت در مجامع جهانی، خود را ملزم به رعایت اصول و قواعد آنها می دانیم متقابلاً خواسته های مشروعی نیز داریم که باید به آنها توجه شود.


سازمان های جهانی می توانند ما را در حفاظت از منابع گردشگری و تقویت ظرفیت های ملی که از جمله آن ها میراث فرهنگی کم نظیر ماست، کمک کنند. سازمان های جهانی می توانند در مرمت و نگهداری آثار تاریخی ایران، با توجه به وسعت بسیار آنها، نقش موثرتری داشته باشند. درست است که ما بیش از 31 هزار اثر ثبت شده ی ملموس تاریخی داریم اما این ها فقط بخش کوچکی از بیش از یک میلیون اثر تاریخی و فرهنگی موجود ماست. حفظ و نگهداری این بخش بزرگ نیاز به مشارکت بیشتر جامعه جهانی دارد.


در اینجا باید به مقوله دوم که توجه دولت به صنعت گردشگری از منظر نیازهای عاجل و مسائل فوری پیش روست، اشاره کنم. ما امروز با مسأله کاهش شدید و سریع بهای نفت مواجه شده ایم و به ضروره باید به ظرفیت های جایگزین در اقتصاد منهای نفت بپردازیم. گردشگری برای جلب سرمایه های داخلی و خارجی و تحقق رونق اقتصادی و حفظ روند رشد اقتصاد کشور منبعی مهم و اساسی است.


در اینجا من از مدیران و دست اندرکاران صنعت گردشگری کشور که فعالیت آن ها سبب تحرک و تکاپوی در فضای کسب و کار کشور شده است قدردانی می کنم. اعلام می دارم که ما نیز در دولت در حال تدوین برنامه ی ششم توسعه کشور همه ی ملاحظات صنعت گردشگری را مد نظر قرار دادهایم.


برنامه ششم توسعه کشور به عنوان سند راهبردی ما برای 5 سال آینده از اهمیت خاصی برخوردار است و آن گونه که به من اطلاع داده اند سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری از جمله سازمان هایی است که در تدوین پیش نویس برنامه های خود جلوتر از سایر دستگاه ها حرکت کرده و در کمیته تنظیم برنامه ششم شورایی به نام شورای میراث فرهنگی و گردشگری در صدر شوراهای تدوین کننده ی برنامه قرار دارد.


در اینجا باید از دستگاه های مختلف دولت در بخش های فرهنگی، گردشگری، اقتصادی و ارتباطات بخواهم که عملاً به مدیریت مکان، زمان و فضا در حوزه سفر و گردشگری مبادرت کنند.


ایران جاذبه های گردشگری متنوعی دارد، از کوه و کویر و دریا و طبیعت جذاب تا فضاهای مذهبی و آثار هنری و تاریخی گوناگون و ماه ها و فصول مناسب سفر به نواحی مختلف.


این درست نیست که امکان سفر به ایام خاص و مناطق خاص و شیوه های خاص و استفاده از وسایل خاص حمل و نقل محدود شود. این رویه متاسفانه سبب آسیب دیدن تن و روان مسافران و نیز تخریب محیط زیست شده است. ما که در اندیشه و فرهنگ خود، زمین را مادر خویش می دانیم، باید برای حفظ محیط زیست از این فرهنگ و باور مدد جوییم. به این اعتبار باید نسبت به تمرکز و تراکم سفر و انباشت فشار و تقاضای سفر در ایام محدود و آثار زیان بار آن از جمله خسارت های انسانی و مادی حساس باشیم و با سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسب، توازن و تعادل را عملاً در توسعه گردشگری محقق کنیم.


من به جد از صاحب نظران و دست اندرکاران حوزه فرهنگ و رسانه می خواهم که دولت و مردم را در پیشبرد این مهم یاری کنند. از فعالان و دست اندرکاران بخش خصوصی و نهادهای عمومی و مدنی نیز میخواهم که خود را پایه اصلی توسعه صنعت گردشگری بدانند. صنعت گردشگری صنعتی دولتی نیست و دولت باید تنها خود را تسهیل گر و زمینه ساز حضور فعال سرمایه گذاران بخش خصوصی در این حوزه بداند.


در پایان امیدوارم صنعت گردشگری کشور ما نیز همانند گردشگری کشور های توسعه یافته، به عنوان منبع پایدار درآمد و منشا مطمئنی برای رونق و رشد اقتصاد ملی تبدیل شود و توان کشور را در مواجهه با تهدیدهای اقتصادی، نوسان های بازارهای بین المللی و فراز و فرود قیمت محصولات زیر زمینی بالا برد. تردید نکنیم که توسعه صنعت گردشگری ضرورت و فرصت جدید ملی ماست.

 

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.