Skip to Content

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره):


عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بیان داشت: درس بزرگ مکتب عاشورا این است که نباید اجازه داد که دشمن عرض اندام کند و باید این قالب پوشالی را در هم کوبید و اگر به دشمن توجه نکنیم به بدتر از آن دچار خواهیم شد.

به گزارش میبد خبر، محرم ماه عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) است، در قالب محرم می‌توان درس اسلام‌شناسی و خداشناسی را آموخت، محرم دانشگاه شناخت اسلام است ولی در این حوزه برگزاری مجالس عزاداری و نقش سخنرانان و مداحان از اهمیت فراوانی برخوردار است.
سخنرانان باید بر اساس منابع مستند به ارائه مطالب بپردازند و از نقل موارد غیرمستند خودداری کنند زیرا اینگونه موارد سبب تحریف در دین می‌شود و بذر بی‌اعتمادی را در دل مردم می‌پاشد.
محتوای سخنرانی باید بر اساس علم و آگاهی انتخاب شود و نقش سلیقه‌های شخصی در آن بسیار کمرنگ باشد یا وجود نداشته باشد تا منبرها در قالب هدایت‌گری مردم به مستندات پیش برود و معلومات مردم را افزایش دهد.
اگر تحریفات و مطالب جعلی در عزاداری‌ها و سخنرانی‌ها وجود داشته باشد، زمینه سوء استفاده دشمن فراهم می‌شود و به جای تبلیغ دین، منبعی در اختیار دشمنان در این حوزه قرار می‌گیرد.
با توجه به اهمیت موضوع محتوای سخنرانی و مواردی که سخنرانان باید نسبت به آن آگاه باشند با حجت‌الاسلام قاسم روانبخش، عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به گفت‌وگو پرداختیم.
حجت الاسلام روانبخش درباره ظرفیتهای قیام امام حسین(ع) برای پرداختن در عزاداری بیان داشت: در عزادراي هم بايد شور باشد و هم شعور؛‌ پس بايد هم به مباني قيام پرداخت و نشان داد که بر اساس کدام مباني حضرت به اين قيام خونين دست زده اند و هم بايد شور ايجاد کرد و با عواطف و احساسات شور ايجاد کرد تا دل ها رقيق شود بي ترديد وقتي دل ها رقيق شد و عشق آمد راحت تر مباني را نيز مي پذيرد.
وی در مورد مفاهیمی که باید یک سخنران در محتوای سخنان خود رعایت کند، اظهار داشت: سخنرانان بايد کربلا را دانشگاه بزرگي بدانند که به بشريت درس زندگي مي دهد. درسهایی چون خداپرستي، ‌توکل به خدا و بندگي و کسب رضايت و خوشنودي خدا، خلوص و اخلاص و رويگرداني از غير خدا، دشمن شناسي و ضرورت شناخت نقشه راه دشمن و مبارزه با آن، شناخت نفاق و منافق، درس مقاومت و ذلت ناپذيري، درس امکان پيروزي خون بر شمشير، ريشه يابي حادثه عاشورا و بررسي علل انحراف خواص را می توان از قیام عاشورا آموخت و در کنار آن جلوه هاي کمال در کربلا و عاشورا نیز ديده شود.
عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) علت بیان مطالب سست و بی‌پایه در برخی سخنرانی‌ها را اینگونه توضیح داد: علت طرح مطالب سست و بي ارزش در برخي سخنراني ها بي توجهي يا کم توجهي به عنصر مطالعه است. برخي از مداحان و منبري ها مطالبي را مي سازند و بقيه هم از او با واسطه يا بي واسطه مي گيرند و به تدريج چنين حرکتي به يک روال در مي آيد.
حجت الاسلام روانبخش بی توجهی به عنصر آگاهی بخشی در برخی از سخنرانی ها را ناشی از عدم پرداختن به ریشه های قیام امام حسین(ع) دانست و گفت: بي توجهي به عنصر آگاهي بخشي در برخي سخنراني ها اين است که برخي به خطا فکر مي کنند مجلس امام حسين ع نبايد سياسي شود از اين رو گاهي از سخنران درخواست مي کنند سياسي صحبت نکند. وقتي قرار شد به ريشه هاي قيام پرداخته نشود شمر و يزيد و معاويه درست شناخته نمي شوند و در نتيجه شمر زمان امکان جولان پيدا مي کند.
وی در مورد نقش مادحین و شعر و ذکر آنها در این آگاهی بخشی بیان داشت: زبان شعر بسيار تاثير گذار است شعر مي تواند حماسه بيافريند و ملتي را به خط کند و هم مي تواند ملتي را بي حال و بي تحرک نمايد. شايد به همين دليل تاثير فوق العاده شعر بود که صف اول نشينان به مداح اهل بيت ميثم عزيز حمله ور شدند و در کانال هاي تلگرامي عزادراي و شعراء و مداحان را زير سوال مي برند.
وی در ادامه اذعان داشت: اگر منبري ها و مداحان بتوانند حقيقت عاشورا و کربلا را ترسيم کنند آن قدر زيبا و جذاب است که جوانان اين مرز و بوم و حتي جوانان ديگر کشورها و ديگر مذاهب را نيز به خود جلب مي کند.
عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در پایان با اشاره به نقش تربیتی قیام عاشورا اظهار داشت: کربلا و عاشورا ظرفيت هاي بالا و والايي دارد براي جذب جوانان، هم مي توان فيلم و سريال ساخت و هم بايد ماجراي کربلا را با رمان هاي زيبا به رشته تحرير در آورد و هم با شبيه خواني درست و واقعي جوانان و نوجوانان را با تاريخ آشنا کرد. بيان جريان شناسي عاشورا و عوامل ظاهر و پنهان آن مي تواند به سرعت فضا را به نفع انقلاب اسلامي تغيير دهد.
انتهای پیام/اد
 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.