Skip to Content


دام های ندوشن برای نخستین بار در فصل پاییز زایش کردند


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ندوشن از توابع شهرستان میبد از زایش دام ها برای نخستین بار در فصل پاییز در این منطقه خبر داد و گفت: وقوع این پدیده در این بخش از استان یزد بی سابقه است.

به گزارش میبدخبر، حمید جعفری در این رابطه بیان داشت: امسال باروری دام‌ها زودتر از سال های قبل صورت گرفت و به نوعی در ۲ نوبت از سال انجام شد.

وی از ندوشن به عنوان قطب دامداری استان یزد یاد کرد و اظهار داشت: پیش تر زایش دام فقط در فصل تابستان انجام می‌شد.

به گفته وی امسال با زایش پاییزی ۲ هزار راس به تعداد دام های منطقه افزوده شد که این امر زمینه تولید و عرضه مواد لبنی بیشتری را به بازار در فصل پاییز و زمستان فراهم کرده است.

نژاد بز ندوشن از گونه‌های نادر و محلی بز ایرانی است که معمولاً با رنگ قرمز شناخته می‌شود و در برابر خشکسالی مقاوم و دارای شیر مغذی و کرک با کیفیت است.

سازمان خوارو بار جهانی ( فائو) نژاد بز ندوشن را به دلیل مقاوم بودن در مقابل خشکسالی و شرایط بد اقلیمی مهمترین نژاد بز ایران معرفی کرده است.

محصولات لبنی ندوشن به دلیل کیفیت بالا معروف است و دارای مشتریان زیادی است و به نقاط مختلف استان و سایر استان ها ارسال می‌شود.

ندوشن ۳۸۰ هزار هکتار مراتع غنی و نیمه غنی و حدود ۴۰ هزار راس دام سبک و سنگین دارد.

انتهای پیام/

ایرنا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.