Skip to Content

یک روزنامه فرامنطقه‌ای فاش کرد

خبر مرگ شاه سعودی با ۳ روز تاخیر اعلام شد!


یک روزنامه فرامنطقه‌ای فاش کرد مقدمه‌چینی برای انتقال آرام قدرت در عربستان سعودی و انتخاب مهره‌های جدید برای مناصب ایجاب می‌کرد که خبر مرگ پادشاه این کشور حداقل با ۳ روز تاخیر اعلام شود.

به گزارش میبدخبر به نقل از تسنیم، روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن در گزارشی با اشاره به مرگ «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی و روی کارآمدن «سلمان بن عبدالعزیز»، نوشت سلمان بن عبدالعزیز، شاه جدید عربستان سعودی تلاش می‌کند ساختار حکومت را ریشه‌ای اصلاح کند و یکی از نشانه‌های این امر صدور حکمی مبنی بر انتخاب شاهزاده «محمد بن نایف» وزیر کشور به جانشینی ولیعهد بوده است.

این موضوع به دو معناست؛ اول اینکه –همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد- راه شاهزاده «متعب بن عبدالله» فرزند پادشاه پیشین را برای رسیدن به این منصب مسدود کند و دوم اینکه سلمان بن عبدالعزیز در حال شکل دادن مرحله جدیدی برای واگذاری سمت‌ها به نوه‌های «عبدالعزیز آل سعود» موسس پادشاهی آل سعود است.

بسیاری از پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد که شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» کوچک‌ترین پسر موسس پادشاهی آل سعود عهده‌دار سمتی در چینش جدید حکومت خواهد شد ولی به نظر می‌رسد که منصب جدیدی برای او در نظر گرفته نشده است.

اعتقاد بر این است که ترتیبات جدید در تشکیلات سیاسی عربستان و بارزترین آن یعنی انتصاب شاهزاده محمد بن نایف در سومین جایگاه حکومتی پس از مشورت‌های فشرده با شاهزادگان برجسته خاندان سلطنتنی برای اطمینان یافتن از انتقال آرام قدرت صورت گرفت و به همین دلیل بود که خبر مرگ ملک عبدالله حداقل با سه روز اعلام شد و سپس دستگاه تنفس مصنوعی از او جدا شد.

دیوان پادشاهی عربستان سعودی، دیروز اعلام کرد محمد بن نایف، وزیر کشور به عنوان جانشین ولیعهد مورد بیعت قرار گرفت. بدین ترتیب محمد بن نایف نخستین شاهزاده از «نسل سوم» در خاندان سعودی است که عهده‌دار مقام پادشاهی خواهد شد. محمد بن نایف که روابط نزدیکی با آمریکا دارد به دلیل تلاش برای مبارزه با تروریسم از سوی جامعه جهانی به ویژه آمریکا مورد تقدیر قرار گرفته است.

از سوی دیگر، مقرن بن عبدالعزیز آخرین پادشاه از «نسل اول» در خاندان سعودی است که بر تخت پادشاهی تکیه خواهد زد.

دیوان پادشاهی عربستان سعودی همچنین با صدور حکمی، شاهزاده «محمد بن سلمان» را به عنوان وزیر دفاع و رئیس دیوان پادشاهی منصوب کرد.
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.