Skip to Content

واکنش ها به حادثه چاپل هیل/

خبرگزاری فرانسه: کاربران توییتر معتقدند اگر قاتل یک مسلمان بود رسانه ها سکوت نمی کردند/ رویترز:"FBI" تحقیقات را بر عهده گرفته است


پدر، مادر و خواهر قربانیان جنایت «چپل هیل» که در آن، ۳ دانشجوی مسلمان به دست یک افراطی نژادپرست آمریکایی به قتل رسیدند، در یک کنفرانس خبری در این باره صحبت کردند.

به گزارش خبرنگار بین الملل شبکه اطلاع رسانی راه دانا شامگاه روز سه‌شنبه، سه دانشجوی آمریکایی مسلمان، 23 ساله، 21 ساله و 19 ساله (زن، شوهر و خواهر) در نزدیکی دانشگاه «کارولینای شمالی» در «چپل هیل» مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و کشته شدند.

کشته‌شدگان، دو خواهر فلسطینی به نام‌های «رزان» (19 ساله) و «یسر» (21 ساله) همراه با یک پسر اهل سوریه به نام «ضیاء برکات» (23 ساله) بودند. قاتل فردی به نام «کریگ استفن هیکس» 46 ساله است که مدام در صفحه فیس‌بوک خود مطالب ضد اسلام و مسلمانان به اشتراک می‌گذاشته است.

وی در یکی از پُست‌های خود در فیس‌بوک نوشته است: «با توجه به زیان و ضرری که از جانب دین شما به جهان وارد می‌شود، می‌توانم بگویم که این صرفا حق من نیست که به شما توهین کنم، بلکه وظیفه من است».

«ضیاء» و «یسر» که دو ماه پیش با هم ازدواج کردند، سال دوم رشته دندان پزشکی بودند، مسئولان دانشگاه گفته‌اند، این دو واقعا در زندگی و مرگشان برای بقیه الگو بودند. «محمد ابوصلحا» پدر دو دختر جوان و «سوزان برکات» خواهر «ضیاء برکات» در کنفرانس خبری به این جنایت پرداختند.

طبق نوشته روزنامه انگلیسی گاردین، «محمد ابوصلحا» پدر دو خواهر کشته شده در این باره می‌گوید: جنایت رخ داده، بر سر نفرت نژادی بوده است و چون فرزندان من مسلمان بودند، کشته شده‌اند.

پیش از این همسر قاتل، در مصاحبه با سی.ان.ان گفته بود: آن‌ها بر سر پارک خودرو مشاجره کردند که به تیراندازی ختم شد. پدر دختران کشته شده در این باره می‌گوید: هیچ بحثی در مورد پارک وجود نداشته است. ابوصلحا که در شهر «کلایتون» روان پزشک است می‌گوید، دخترش اخیراً به او گفته یکی از همسایه‌های آنها نژادپرست است و از وی به خاطر نژادش نفرت دارد. این جنایت و بالتبع سکوت رسانه‌ها و مقامات غربی در مورد آن، واکنش بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و افکار عمومی را در پی داشته است.

 

 

در فیسبوک نیز صفحاتی برای اعتراض به این جنایت ایجاد شده است و بسیاری از کاربران در مورد این سه جوان مسلمان نوشته‌اند: «عزیزان ما، برکات، یسر و روزان به سوی پروردگارشان رفتند» یا «آنها در زندگی و مرگشان نمونه بودند».

برادر «ضیاء برکات» همچنین در صفحه فیس بوک خود نوشته است: «این جنایت بی‌دلیل و منطق بود». وی اضافه می‌کند: «من هنوز نمی‌دانم واقعا چه اتفاقی افتاده است، فقط برای آن‌ها، دوستانش و خانوادهایشان دعا می‌کنم».

در صفحه تویتر نیز، کاربران عربی، به طور گسترده به این جنایت و سکوت بی‌شرمانه رسانه‌های غربی اعتراض کرده‌اند؛ آن‌ها با هشتگ «#ChapelHillShooting» یا «#مجزرة_شابیل_هل» به این موضوع پرداخته‌اند و کاربران بسیاری، سکوت آمریکایی‌ها چه مقامات رسمی چه رسانه‌ها را محکوم کرده‌اند. در ماه‌های اخیر، بخصوص پس از ماجرای تردیدبرانگیز نشریه «شارلی ابدو» در پاریس، موج اسلام‌هراسی و تخریب چهره مسلمانان، به طور گسترده در رسانه‌های غربی، به راه افتاده و ترس از اقدامات نژادپرستانه در کشورهای غربی بسیار افزایش یافته است.

 

در همین رابطه خبر گزاری فرانسه هم اعلام کرد: مسلمانان به سکوت خبری رسانه ها در قبال حادثه چاپل هیل واکنش نشان داده اند و معتقدند اگر اسلحه در دست یک مسلمان بود رسانه ها توجه بیشتری به خبری میکردند.

مسلمانان تنها وقتی ارزش خبری دارند که پشت اسلحه باشند نه جلوی آن.

واکنش کاربران توییتر به سکوت غول های رسانه ای غرب

در این کاریکاتور نوشته شده است که سه جوان مسلمان کشته شدند "خبر مهم اینجاست". این کاریکاتور در توییتر توسط کاربران به اشتراک گذاشته شده است.

 

 

 

 

در حال نمایش B9oI-HECQAA1L4T.jpg

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.