Skip to Content


خاطره خواندنی بنیانگذار اولین حوزه علمیه میبد در معاشرت با امام خمینی(ره)


حجت الاسلام و المسلمین سید اسدالله امامی میبدی در ده سالی که امام خمینی(ره) به نجف تبعید شدند، از نزدیک از محضر معظم له کسب فیض نمود و حاصل این ارتباط نزدیک با امام(ره) خاطرات زیبایی است که اخیرا حجت الاسلام امامی، ذیل کتابچه ای غیرسمی، آن را به رشته تحریر درآورده است.

به گزارش میبدخبر، یکی از مفاخر ارزشمند شهرستان که در دوران انقلاب نقش پررنگی در روند مبارزات انقلابی در میبد داشت و افتخار بنیانگذاری اولین حوزه علمیه میبد را به نام خود ثبت کرد، حجت الاسلام و المسلمین سید اسدالله امامی میبدی می باشد. این سید بزرگوار در ده سالی که امام خمینی(ره) به نجف تبعید شدند، از نزدیک از محضر معظم له کسب فیض نمود و حاصل این ارتباط نزدیک با امام(ره) خاطرات زیبایی است که اخیرا حجت الاسلام امامی، ذیل کتابچه ای غیرسمی، آن را به رشته تحریر درآورده است. ضمن دعا برای شفای عاجل حجت الاسلام و المسلمین سید اسدالله امامی، خاطره ایشان را مرور می کنیم:

حضرت امام(ره) در مصرف وجوهات، دقت زیادی داشتند و با شرایط خاصی، اجازه مصرف می دادند. از آنجا که میبد، حوزه علمیه نداشت و بنده هم اجازه اخذ وجوهات از جانب حضرت امام(ره) را داشتم از ایشان خواستم تا اجازه دهند مقداری از سهم امام را خرج ساخت مدرسه علمیه در میبد نمایم.

ایشان در جواب فرمودند: اگر آقای صدوقی بنویسند و تایید کند که میبد نیاز به مدرسه علمیه دارد، آن وقت اجازه می دهم. من نامه ای به آیت الله صدوقی نوشتم و قضیه را برای ایشان شرح دادم و از ایشان خواستم تا نامه ای به محضر امام بنویسند و ایشان هم نامه ای خدمت حضرت امام نوشتند و در آن نامه، نیاز میبد به حوزه علمیه را تصدیق فرموده بودند.

نامه را خدمت حضرت امام بردم اما وقتی حضرت امام نامه را خواندند فرمودند: فعلا صلاح نیست که شما در میبد مدرسه بسازید چون اگر مدرسه ساخته شود، حکومت پهلوی آن را از شما می گیرد و صلاح نیست سهم امام در این زمینه خرج شود. خیلی ناراحت شدم و نزد آقای خاتم یزدی رفتم و تمام قضایا را به ایشان گفتم. ایشان خدمت امام رفته بود و قضیه را پرسیده بود. حضرت امام در جواب آقای خاتم فرموده بودند: به سید اسدالله بگویید بیاید پیش من.

خدمت حضرت امام رفتم. ایشان فرمودند: پیغام شما رسید اما می خواهم یک نکته را به شما بگویم که هیچ وقت آن را فراموش نکنی و آن اینکه بدان که من با هیچ کس رو دربایستی ندارم و با کسی عقد اخوت نبسته ام. دشمن ترین دشمنان من و دوست ترین دوستان من در حکم خداوند، نزد من مساوی اند. اگر اصرار دارید که مدرسه علمیه بسازید، باید یک مسجد هم در آن مدرسه بسازی.

گفتم: آقا! میبد، مسجد، زیاد دارد.

حضرت امام فرمودند: اگر در مدرسه مسجد بسازید، حکومت پهلوی به خود اجازه نمی دهد در مدرسه دخالت کند و به وسیله مسجد، مدرسه و حوزه هم حفظ می شود و بر اساس این فرمایش امام(ره) مسجد و مدرسه در کنار هم ساخته شد

منبع:میبدما.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.