Skip to Content

گوشه ای دیگر از حسینیه ایران؛

خادم الحسینی زنان یزدی در خانه ای که به دستور امام حسین(ع) در یزد بنا شد+تصاویر


زنان یزدی هرسال در ماه محرم و برخی از ایام سال با نیّت خادم الحسینی در خانه ای که دو قرن پیش به دستور امام حسین(ع) (در عالم رؤیا) در یزد بنا شد در آماده سازی مکان، آب و جارو و پخت غذای نذری فعالیت می کنند.

به گزارش "میبدخبر"،خانه امام حسینی (ع) یزد یکی از خانه های وقفی با قدمت 185 ساله در یزد به شمار می رود که از دو قرن پیش تا کنون حتی در خفقان حکومت رضا خانی و شاهنشاهی نیز در برپایی عزاداری ابا عبدالله الحسین(ع) فعالیت چشمگیری داشته است و یزدی ها خاطرات به یادماندنی بسیاری از حضور بزرگان و عزاداری برای اباعبدالله الحسین(ع)  از این مکان نورانی در ذهن دارند.

خانه امام حسینی مربوط به دوره قاجار است و در یزد، میدان وقت الساعت، ابتدای بازار نو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۷۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

*تاریخچه ساخت بنا
نقل شده که حاج محمد لاری از اهالی شهر لار در استان فارس، در عالم خواب سیدالشهداء را دیده و طبق دستوری که از حضرت می‌گیرد به یزد می‌آید و در مکان کنونی که آن زمان به محله «مخزن» معروف بوده، زمینی خریداری و در آن خانه‌ای بنا می‌کند که سه بخش دارد: خانه امام‌حسینی مخصوص عزاداری، خانه متولی که محل سکونت خادم است و آشپزخانه.


سال اتمام بنا، 1250 هجری قمری ثبت شده و از سال 1252 هجری قمری کامل شده و از همان سال عزاداری در آن شروع می‌شود که به عبارتی می‌شود 185 سال قدمت و 185 سال روضه‌خوانی اباعبدالله در خانه امام‌حسینی.

*نحوه عزاداری در زمان رضاخان و حکومت پهلوی
از 183 سال پیش تاکنون، به طور پیوسته و بدون وقفه، هر سال از روز اول محرم تا 14 روز و در ماه صفر از اربعین امام حسین(علیه‌السلام) تا 12 روز روضه‌خوانی در این خانه برقرار است و میزبان عزاداران اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام).

زمان روضه‌خوانی از حدود 3 ساعت بعد از نماز ظهر و عصر شروع شده و با اقامه نماز مغرب و عشاء به اتمام می‌رسد.

در کتابی از قول مرحوم سید ابوالفضل سعیدی نقل شده که با اینکه روضه‌خوانی در زمان رضاشاه ممنوع بوده، اما عظمت عزاداری‌های خانه امام‌حسینی به گونه‌ای بوده که افسران و نظامیان سواره نظام ارتش از اصفهان اعزام می‌شده‌اند و در میان حضور ژاندارم‌ها عزاداری برپا می‌شده است. بعدها که سخت‌گیری بیشتر شده، عزاداری در زیرزمین خانه امام‌حسینی به صورت غیررسمی ادامه داشته و در آن سال‌های سخت هم عزاداری این خانه قطع نشده است.

*غذای ظهر عاشورا

در شب‌های هفتم تا دهم محرم، عدس پلو یا آبگوشت در آشپزخانه این مجموعه طبخ و بین مردم توزیع می‌شود. اما ناهار ظهر عاشورا است که حال و هوای دیگری دارد. روز عاشورا خانه امام‌حسینی میزبان هزاران نفر از عزاداران حضرت سیدالشهدا(علیه‌السلام) است. صدها کیلو برنج و گوشت و سایر اقلام مورد نیاز پذیرایی که توسط بانیان ارادتمند اهدا شده‌است، از چند شب قبل برای طبخ در آشپرخانه مجهز خانه امام‌حسینی آماده می‌شود. صدها جوان برای کمک به آشپزها می‌آیند. جایی شنیدم که پذیرایی ظهر عاشورای خانه امام‌حسینی ساعت‌ها به طول می‌انجامد و تقریباً از ساعت ده صبح تا چهار بعد از ظهر صفی طولانی از مشتاقان و معتقدین به کرامت خانه امام‌حسینی تشکیل می‌شود که حاضرند ساعت‌ها روی پا بایستند و اندکی غذای تبرکی را برای خود و خانواده دریافت کنند.

عکاس: زهرا کلانتری

منیع: یزد بانو
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.