Skip to Content


حکایت شنیدنی از امامزاده ای در قلب شهر ندوشن + تصاویر


در قلب شهر ندوشن، در میان کوچه‏ هاى باریک آن، در محلّه‏اى پایین، بنایى به جا مانده از عصر صفوى خودنمایى مى‏کند که به بقعه امامزاده مامانیک معروف است.

به گزارش میبد خبر، ساختمانی است از خشت ، گل ، آجر ، نمای داخلی بنا از آجرفرشی است که با گچ بند کش شده است . محوطه ای که مقبره درآن قراردارد پوششی دارد گنبدی وغرفه هایی کوچک درپیرامون آن بنا شده است که مولف یادگارهای یزد قدمت این بنا را عصر صفوی ذکرکرده است .
 
بنابر روايت عالم محل، يكي از قرآنهاي خطي محفوظ در مسجد جامع ندوشن هم حدود 400سال پيش در اين مزار وقف شده بود . بناي اين امامزاده در محله پايين قرار گرفته است. همچنين بدنه آن به دروازه شرقي ندوشن كه تقريبا سالم مانده، چسبيده است. همچنين يك سنگ مرمري بزرگ كه عبارتي به خط نسخ روي آن نقر شده ، موجود مي باشد.
 
گفته مي شود: «این آرامگاه متعلق به دو بانوی بزرگوار می باشد . ودر حقیقت از اصل ونسب آنها اطلاعی دردست نیست . بعضی را اعتقاد براین است که آنها دو زن بوده اند که درزمان حمله مغول ، به این جا فرارکرده اند ویکی از این دو زن دارای مقام بزرگی بوده است ودیگری خادمه اش می باشد .
 
 خادمین امامزاده ودیگر مردم محل از پدران خود نقل می کنند : پهلوی برج واقع درکنار امامزاده که سابقا قبرستان محل بوده است ، دو قبر بوده که بعضی از شبها نورباران می شده است به همت یکی از اهالی ویاری دیگرمردم تصمیم می گیرند ، تا درمحل کنونی ، برای این دو قبر ، مقبره ای بنا کنند .
 
سرانجام درمدت زمان کوتاهی کار ساختمان آرامگاه به پایان می رسد در حالیکه دروسط آن دو قبر برای انتقال اجساد به مکان جدید حفرمی شود شب هنگام بانی آرامگاه درخواب می بیند که دو زن به او می گویند : کاری به قبر ما نداشته باشید ما خودمان به قبر جدید می آئیم .
 
 صبح مردم مشاهده می کنند که قبر قدیمی نبش شده وقبرهای جدید هم پوشیده شده است . پس ازاین ، اعتقاد مردم به این دو امامزاده بیشتر می شود وبرای آنها نذر وقربانی می کنند ودر هر شب جمعه مراسم روضه خوانی بپا می کنند »
 
این بنا به شماره ۸۵۵۶ و در تاریخ ۲/۹/۱۳۸۲ در فهرست آثار ملّى به ثبت رسیده است.
همچنین در مجاورت بقعه، آب ‏انبار قدیمى قرار دارد که ظاهراً متعلّق به بقعه و تحت شماره ۱۲۰۲۳ ثبت ملّى شده است.
 
انتهای پیام/
 
ندای ندوشن
 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.