Skip to Content


حملات سایبری بهترین سلاح اسرائیل در برابر ایران است


داگان معتقد بود، با افشاگري درباره حملات سايبري مي‌توان نشان داد که راه ساده‌تري براي عقب راندن برنامه هسته‌اي ايران وجود دارد که کمتر تحريک‌آميز است و اين مسئله استفاده از جنگنده‌ها را براي نتانياهو و باراک دشوارتر مي‌کرد.

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای به قلم دیوید سانجر درباره مئیر داگان که چند هفته پیش به دلیل نارسایی کبدی گرفتار مرگ شد، می‌نویسد:

کمی بیش از سه سال پس از آن که مئیر داگان مجبور شد به ریاست طولانی مدت خود در موساد، دستگاه اطلاعاتی اسرائیل، پایان دهد، در گفتگویی در خصوص خاورمیانه دیده شد. وی که از تصمیم نتانیاهو در مورد احتمال بمباران تاسیسات هسته ای ایران نگران بود، سخنان توهین آمیزی درباره وی بیان کرد.

سانجر در این مقاله نوشته است داگان در بهار سال 2014 در دانشگاه هاروارد به وی گفت «دیگر هیچکس نمی‌تواند جلوی وی را بگیرد.»

داگان همیشه گفته بود که نتانیاهو در تلاش برای خارج کردن وی و دیگر مقامات نظامی و اطلاعاتی از روند اداره امور، به دنبال آن است کسانی را که می گویند برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب راه‌هایی بهتر از حمله به تاسیسات این کشور وجود دارد، ساکت کند.  داگان گفت، حملات اسرائیل به طور موقت این تاسیسات را ویران می کند اما آنها احیاء می شوند و این مرتبه در عمق بیشتری از زمین ساخته خواهند شد و نتیجه آن برای اسرائیل فاجعه بار خواهد بود.

داگان پس از سال‌ها زندگی با کبد پیوندی دو هفته پیش مُرد. وی یکی از ددمنش‌ترین جنگجویان در خاورمیانه [غرب آسیا] نوین تلقی می‌شد. او طی دورانی که در ارتش اسرائیل بود، فرمانده یگانی بود که شبه نظامیان فلسطینی را می‌کشتند. بسیاری درباره دست داشتن داگان در کشتن دانشمندان ایرانی سوء ظن داشتند.

‌داگان بود که از طرف اسرائيل يکي از پيچيده‌ترين خرابکاري‌هاي مشترک آمريکا و اسرائيل را مديريت کرد و آن حملات سايبري براي نابود کردن سانتريفیوژهاي هسته‌اي ايران بود.  داگان هکر نبود اما از اين فن آوري که يافتن منشا حمله را براي ايراني‌ها دشوار کرده بود، قدرداني کرد. از نظر وي، اين عمليات نشان داد که اسرائيل چگونه بايد از خود در آينده دفاع کند. وي معتقد بود، اسرائيل نه با قدرت نظامي که موجب اقدامات تلافي جويانه، تشديد درگيري ها و محکوميت‌هايي مي شود و نه با ترور و اشغالگري، بلکه بايد با زيرکي و به طور غيرمستقيم از خود دفاع کند.

داگان معتقد بود، با افشاگري درباره حملات سايبري مي‌توان نشان داد که راه ساده تري براي عقب راندن برنامه هسته اي ايران وجود دارد که کمتر تحريک آميز است و اين مسئله استفاده از جنگنده‌ها را براي نتانياهو و باراک دشوارتر مي‌کرد.

داگان در سال‌هاي آخر عمر خود آشکارا با کابينه اسرائيل که روزي به آن خدمت مي‌کرد، درافتاد. داگان مي‌گفت ايران به شدت دچار اختلافات سياسي است و درگيري آشکار با اسرائيل فقط موجب اتحاد احزاب مخالف در داخل اين کشور مي شود.

نمی‌توان گفت تلاش‌های داگان و دیگر مقامات امنیتی سابق اسرائیل بر ضد تصمیم نتانیاهو برای حمله نظامی به ایران چقدر موثر بوده است اما تردیدی وجود ندارد که تا هفته گذشته که وی به خاک سپرده شد در این بحث حداقل برای مدتی پیروز شده بود.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.