Skip to Content

روحانی در جمع کارگران:

حقوق کارگران در دولت تدبیر و امید از نرخ تورم بالاتر بوده/ برجام مشکل بزرگی از پیش پای مردم برداشت/مردم در این انتخابات بهترین‌ها را برگزیدند


رئیس‌‌جمهور با ابراز خوشحالی از اینکه در دولت تدبیر و امید حقوق کارگران و کارمندان از نرخ تورم بالاتر بوده است، گفت: ایجاد چنین شرایطی گام بسیار مهمی بود که دولت یازدهم برداشته است.

به گزارش میبدخبر به نقل از دانا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یک‌شنبه در مراسم روز جهانی کارگر، با تبریک و تهنیت آن به همه کارگران کشور، گفت: راه برای سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش تولید، در دوره پسابرجام گشوده شده و امروز نیازمند کار و تولید هستیم و این دو بدون سرمایه و تکنولوژی امکان‌پذیر نیست.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه شرکت پرافتخاری به نام مپنا بدون سرمایه گذاری و اقتصاد دانش بنیان، ایجاد نمی‌شد، خاطرنشان کرد: اگر امروز کارگران، مهندسین و مدیران مپنا به عظمت شرکت خود افتخار می‌کنند، بخاطر کار، تلاش، علم و سرمایه‌گذاری در این بخش است و اگر مپنا به عنوان غرور ملی محسوب می‌شود بخاطر این است که در یک رقابت آزاد حضور پیدا کرده است.

روحانی با بیان اینکه یک بنگاه اقتصادی بدون رقابت با جهان و قدرت‌های اقتصادی نمی‌تواند موفق و با دوام باشد، اظهار داشت: امروز مپنا، شرکت‌های عظیم و بزرگی مثل میتسوبیشی و هیتاچی را کنار گذاشته و در حال رقابت با شرکتهایی همانند GE و زیمنس است و این یک رقابت و فعالیت دانش بنیان محسوب می‌شود.

رییس‌ جمهوری گفت: ملت ایران به برق و قطاری افتخار می‌کند که نیروگاه و لوکوموتیوهای آن توسط کارگران ایرانی ساخته شده باشد.

روحانی با اشاره به اینکه امروز بنگاه‌های اقتصادی کشورمان در سطح جهانی در حال رقابت با رقبای خود هستند، اظهارداشت: شرکت های ایرانی باید قدرت و توان رقابت خود را در مقابل شرکتهای بزرگ جهانی ارتقاء دهند و اگر می‌خواهیم که از لحاظ اقتصادی درآمد و ثروت خود را افزایش داده و در کنار آن وضع کارگران بهبود یابد، باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: اگر نتوانیم با دنیا رقابت کنیم، نخواهیم توانست بازار صادراتی منطقه و جهان را از آن خود کنیم و اگر نتوانستیم بازار صادراتی را در اختیار بگیریم، نمی‌توانیم سطح تولید خود را از لحاظ کمی و کیفی افزایش دهیم.

روحانی با اشاره به اینکه متأسفانه طی 40 سال گذشته توان اقتصادی کشورمان پاسخگوی میزان متقاضیان کار نبوده است، خاطر نشان کرد: در طول این سال‌ها همواره آمار متقاضیان کار بالا و توان اقتصادی برای جذب کارگر ساده و حتی متخصصان فراهم نبوده و این باعث یک ناامنی در بخش اشتغال شده که برای رفع آن، باید زمینه را برای اشتغال بیشتر فراهم کرد که به تبع آن ، جایگاه و شأن کارگر نیز ارتقاء می یابد.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: همانگونه که در اقتصاد باید رقابت وجود داشته باشد، باید شرایطی فراهم شود که کارگران نیز برای انتخاب شغلی در شأن خود، قدرت انتخاب داشته باشند.

روحانی با تأکید بر اینکه باید مردم به آینده کشور امیدوار بوده و آینده اقتصاد، روشن بوده و تورم در مسیر کاهنده در جریان باشد، اظهارداشت: باید شرایطی در کشور فراهم شود تا کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری هستند آینده روشنی را پیش روی خود مشاهده کنند و آرامش اقتصاد به آن است که تورم در سطح قابل قبولی باشد.

رییس‌ جمهوری با اظهار خوشحالی از اینکه در دولت تدبیر و امید حقوق کارگران و کارمندان از نرخ تورم بالاتر بوده است، گفت: ایجاد چنین شرایطی گام بسیار مهمی بود که دولت یازدهم برداشته است.

روحانی،تداوم روند کاهش نرخ تورم را برای اقتصاد بسیار حائز اهمیت دانست و اظهارداشت: در روز ابتدای آغاز بکار دولت یازدهم، تورم بالای 40 درصد بود که به مردم وعده دادیم آن را تا پایان 6 ماه به 35 درصد برسانیم که این وعده محقق گردید. سپس به مردم وعده دادیم که در سال 93 تورم را به رقم 25 درصد برسانیم که در شب عید سال 94 تورم به حدود 15 درصد رسید و در سال 94 با اینکه وضع اقتصادی همه کشورهای تولیدکننده نفت بسیار بد بود و وضع اقتصادی کشورمان نیز خوب نبود ولی با این حال به مردم وعده دادیم که باید تورم از 15 درصد هم کاهش یابد و خوشبختانه در شب عید سال جاری تورم به 12 رسید و امروز میزان تورم مطابق آمار و شاخص‌های مرکز آمار به زیر 11 درصد رسیده و ان‌شاء الله تا پایان امسال، تک‌رقمی خواهد شد.

روحانی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور در حال پیشرفت بوده و کارگر در کارخانه، خانه و خیابان از امنیت فکری و شغلی برخوردار باشد، باید شاخص‌های کلان اقتصادی کشورمان در مسیر درست قرار بگیرد.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه اقتصاد کشور درست نمی‌شود مگر اینکه از قدرت جذب سرمایه برخوردار باشیم، اظهار داشت: امروز این شرایط فراهم شده و همه شاهدیم روسای جمهوری که به ایران سفر می‌کنند به همراه خود نمایندگان ده‌ها شرکت مهم اقتصادی را برای امضاء قراردادهای متعدد می‌آورند و در جریان سفر رییس‌ جمهور قزاقستان بیش از 56 سند توسط بخش خصوصی دو کشور به امضاء رسید و رییس‌ جمهور کره جنوبی نیز با نمایندگان تعداد زیادی از کمپانی‌های اقتصادی به ایران خواهد آمد.

روحانی خاطر نشان کرد: اگر زمانی می‌بایست دست دراز کرده و فناوری‌های پیشرفته را از کشورهای دیگر دریافت می‌کردیم، اما امروز چنین نیست و خودمان فناوری‌های پیشرفته در اختیار داریم و می‌توانیم برای ارتقاء هر چه بیشتر این فناوری‌ها، با سایر کشورها تعامل کنیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اقدام اخیر گروه صنعتی مپنا برای تولید تجهیزات بیمارستانی، اظهار داشت: باید این کار را با سرعت ادامه دهیم تا در آینده نزدیک دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی موجود در بیمارستان‌های کشورمان، توسط کارگران ایرانی ساخته شود.

روحانی با اشاره به اهتمام دولت در زمینه ریل و راه‌آهن، افزود: مپنا باید در این عرصه و تولید لوکوموتیوهای برقی و برقی کردن خطوط راه‌آهن گام بردارد.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در سال 95 شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی در مقایسه با سال گذشته مناسبتر خواهد شد، گفت: امسال را با هدف‌گذاری رشد 5 درصد شروع کرده‌ایم و اگر بتوانیم تورم را به صورت کاهنده ادامه داده، رونق اقتصادی بوجود آوریم و رشد اقتصادی متناسب داشته باشیم و در کنار آن، سرمایه داخلی و خارجی را جذب کرده و بانک‌ها را در مسیر رونق اقتصادی فعال کنیم، می‌توانیم به یک قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل شویم.

روحانی با اشاره به تلاش دولت برای ارتقاء جایگاه و شأن کارگران، اظهار داشت: اهتمام دولت تدبیر و امید در زمینه رونق اقتصادی و تولید این است که کارگران جایگاه مناسب خود را به دست آورند.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه کار افتخار است ، گفت: افتخارم این است که در دوران نوجوانی و تحصیل و ماه‌های تعطیلی مدرسه به کار، مشغول بودم و وزیر کار نیز شخصیتی است که از دوران جوانی در بخش‌های کارگری و صنعتی مشغول بوده و با این بخش‌ها آشنایی دارد.

روحانی تصریح کرد: به حول و قوه الهی روز به روز در مسیر پیشرفت کشور عزیزمان تلاش کرده و آینده‌ای آبادتر برای کشور و اقتصاد ایجاد خواهیم کرد و دولت در این زمینه پشتیبان و حامی کارگران خواهد بود و اینکه توانسته‌ایم، 10 میلیون نفر را عمدتاً از قشر کارگر و افراد حاشیه‌نشین تحت پوشش بیمه قرار دهیم گام مهمی برای این قشر محسوب می‌شود.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قرار گرفتن در آستانه بعثت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) از احترام به کار و کارگر در نگاه پیامبر اسلام (ص) سخن گفت و اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) به ما آموختند که کار عیب نیست بلکه فخر انسان است و کار سرمایه جاودانه بشریت و نیروی بزرگی برای حرکت جامعه به سمت تعالی است.

روحانی اضافه کرد: پیامبر اسلام(ص) به ما آموختند که باید در برابر کارگر سر تعظیم فرود آوریم و در همه کارهایمان نظم و انضباط داشته باشیم و نیز به ما آموختند که باید در کار دقت و صداقت باشیم و در همه کارها خدا را ناظر و حاضر ببینیم.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: مکتب بزرگ اسلام و قرآنی که در شب بعثت نازل شد و با فریاد «اقرأ» جهانی را به حرکت درآورد، به ما آموخت که از راه علم و دانش به تعالی دست یابیم و علم باعث قدرت و سلطه بر جامعه و جهان خواهد شد.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با تبریک روز معلم به همه معلمان کشور اظهارداشت: روز معلم را به همه معلمان و ایرانیان تبریک می گویم ، معلمین بر همه ما حق دارند و آنها راه زندگی و دین را به ما نشان دادند .

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری انتخابات شکوهمند مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفند و 10 اردیبهشت سال جاری اظهار داشت: مردم در این انتخابات بهترین‌ها را برگزیدند و خوشحالیم مجلس شورای اسلامی که از خردادماه شروع به کار خواهد کرد، هماهنگی بیشتری با دولت داشته و دولت بتواند به وعده‌هایی که به مردم داده عمل کند و عهدی که با همدیگر در خرداد 92 داشتیم را به خوبی به مقصد برسانیم.

رییس‌ جمهوری همچنین با تجلیل از حضور بانوان در پای صندوق رأی و نیز در لیست نامزدهای راه‌یافته به مجلس شورای اسلامی، گفت: برای اولین بار 18 نماینده خانم به مجلس شورای اسلامی راه یافتند که یک رکورد است و خوشحالیم که بانوان عزیز کشورمان در همه صحنه‌ها و بویژه در سیاست، حضور دارند و این نیز از آثار بعثت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) است که زنان را به صحنه آورد و فرمود که مرد و زن، عرب و عجم، کوچک و بزرگ، روستایی و شهری و سیاه و سفید بجز در تقوا بر یکدیگر برتری ندارند.

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه امروز با تلاش دیپلمات‌های کشورمان سد بزرگی از پیش پای ملت و کارگران برداشته شده و برجام راه را برای حرکت به سمت تعالی ملت ایران باز کرده است، اظهار داشت: زمانی که می‌گفتیم می‌توان در پای میز مذاکرات مشکلات را حل کرد، بددل‌ها عنوان می‌کردند که این کار امکان‌پذیر نیست و روزی که می‌خواستیم با 6 قدرت جهانی به توافق برسیم، باز هم بدبین‌ها و بدگمان‌ها گفتند که درست است که به توافق رسیدید، اما قابل اجرا نیست و آن روزی که به روز اجرا و برجام رسیدیم، باز هم همان‌ها چنین گفتند که آنان به آنچه به شما وعده داده‌اند، عمل نخواهند کرد و شما در این مذاکرات به موفقیت نرسیدید.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: چرا کار یک ملت بزرگ را کوچک می‌شمارید؟ این کار بزرگی که انجام شد، کار دولت نیست، بلکه کار یک ملت بزرگ، قدرتمند و مقاوم است و کاری است که توسط همه مردم با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب انجام شده است.

روحانی با اشاره به نتایج برجام در مقام عمل، خاطر نشان کرد: اگر صادرات نفت از یک میلیون و 200 هزار بشکه به 2 میلیون و 300 هزار بشکه رسیده می‌گویند این که چیزی نیست و زمانی که می‌گوییم در سایه برجام در نقل و انتقال پول، گشایشی حاصل شده ، باز هم آن را ناچیز می‌شمارند و در جای دیگر وقتی می‌گوییم که امروز در سایه برجام به جای اینکه کشتی‌های بزرگ در ساحل کشور همسایه پهلو بگیرند و کالاها با قایق و لنج با هزینه 700 دلار اضافه برای هر کانتینر به ساحل کشورمان حمل شوند، مستقیما در بنادر خودمان پهلو می گیرند، باز هم می‌گویند که 700 دلار چیزی نیست و ما در سایه تحریم زندگی خوبی داشتیم، چرا زندگی خوب ما را برهم زدید؟!

رییس‌ جمهوری پس از سخنان خود به صورت عبوری از کارخانجات و شرکت‌های مختلف کروه صنعتی مپنا بازدید کرد.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.