Skip to Content

رئیس دفتر شورای نگهبان یزد:

حامیان «فتنه» تأیید صلاحیت نخواهند شد/افشای برنامه‌های جریان‌خاص برای دور زدن «شورای نگهبان»


حجت الاسلام محمدی با اشاره به شرکت برخی از افراد در میتینگ‌های سیاسی که در حمایت از فتنه گران و حمایت از رفع حصر سران فتنه برگزار می‌شود گفت: افرادی که از فتنه‌گران و یا حامی فتنه باشند به هیچ عنوان تأیید صلاحیت نمی‌شوند.

به گزارش میبدخبر، مسئول دفتر شورای نگهبان یزد در مصاحبه با عصرسیاست با اشاره به در پیش بودن 2 انتخابات مهم در سال جاری اظهار داشت: شورای نگهبان همانند انتخابات های گذشته به وظایف قانونی خود عمل خواهد کرد که بر اساس آن کسانی صلاحیت کاندیدای نمایندگی مجلس می شوند باید شرایط مندرج در قانون اساسی را داشته باشند که عبارتند از:

1- اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.(داوطلبان نمایندگی اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذكور مستثنی بوده و باید در دین خود‌ثابت‌العقیده باشند).

2- تابعیت كشور جمهوری اسلامی ایران

3- ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه

4- داشتن مدرك تحصیلی كارشناسی ارشد یا معادل آن. (مدرك تحصیلی لیسانس یا معادل آن بشرط داشتن ۵ سال سابقه خدمت اجرایی در سطح كارشناسی و بالاتر در بخش های خصوصی یا دولتی و یا ۵ سال سابقه فعالیت آموزشی و یا پژوهشی با تایید مراجع ذیربط و یا سابقه یك دوره نمایندگی مجلس می تواند جایگزین مدرك كارشناسی ارشد باشد. همچنین هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یك مقطع تحصیلی فقط برای شركت در انتخابات محسوب می شود).

5- نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه

6- سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینائی، شنوائی و گویائی

7- حداقل سن سی سال تمام و حداكثر هفتاد و پنج سال تمام

 

شورای نگهبان با هیچ شخص و گروهی رودربایستی ندارد

حجت الاسلام محمدی افزود: شورای نگهبان به وظیفه ذاتی خود یعنی نظارت بر حسن اجرای انتخابات عمل خواهد کرد. فشارها بر قوه قضائیه زیاد است که برخی از این فشارها از ناحیه افراد بلند پایه در قالب سفارش‌ها است و از سوی دیگر برخی رسانه های مغرض داخلی و خارجی نیز به طرق مختلف فشار می‌آورند اما شورای نگهبان در راستای عمل به وظیفه قانونی خود با هیچ کس رودربایستی ندارد.

 

افشای برنامه‌های جریان خاص برای دور زدن «شورای نگهبان»

وی در ادامه با اشاره به هجمه برخی جریان‌ها علیه شورای نگهبان گفت: برخی از جریان‌ها برای تحت فشار قرار دادن و دور زدن شورای نگهبان قصد پیاده سازی 2 برنامه را دارند که یکی از این برنامه ها ثبت‌نام تعداد زیادی از وابستگان به یک جریان خاص در انتخابات است که شورای نگهبان را زیر فشار بگذارند تا شورای نگهبان برای اینکه آمار رد صلاحیتش بالا نرود برخی از این افراد را از فیلتر تایید صلاحیت عبور کنند و تایید صلاحیت شوند.

محمدی در خصوص برنامه دیگر جریان های خاص تصریح کرد: تاکتیک جدیدی که اینها دنبال می‌کنند، استفاده از افراد گمنام و خاکستری است که این افراد سابقه سیاسی خاصی ندارند ولی در راستای اهداف آن جریان حرکت خواهند کرد که با هدف تجدید حیات مجلسی چون مجلس ششم هستند.

شورای نگهبان با اشراف کامل خود تمام این تحولات را رصد خواهد کرد و در برخورد با این جریان‌ها برخورد قاطعی خواهد داشت.

حامیان فتنه به هیچ عنوان تأیید صلاحیت نمی‌شوند

رئیس دفتر شورای نگهبان یزد در خصوص علت هجمه‌ها به شورای نگهبان عنوان کرد: شورای نگهبات تاکنون اجازه دخالت را به هیچ فرد و گروهی را نداده است وتنها ملاک عمل این شورا اجرای قانون است که در همین راستا جریان‌هایی که با استفاده از فیلتر شورای نگهبان به نیات شوم خود نرسیده‌اند دست به تخریب شورای نگهبان می‌زنند.

امام جمعه موقت بخش مرکزی یزد در ادامه با اشاره به شرکت برخی از افراد در میتینگ‌های سیاسی که در حمایت از فتنه گران برگزار می‌شود اظهار داشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای نگهبان تاکید کردند که فتنه خط قرمز نظام است فلذا کسانی که از فتنه‌گر و یا حامی فتنه محسوب می‌شوند به هیچ عنوان تایید صلاحیت نمی‌شوند زیرا التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران جزو شرایط نمایندگی است که فتنه‌گران با اقدامات خود قصد براندازی نظام را داشتند و در همین راستا به هیچ عنوان تأیید صلاحیت نمی‌شوند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.