Skip to Content


جوان مبتکر میبدی موفق به اختراع کرم حکاکی شیشه شد


مخترع جوان میبدی موفق به اختراع کرم حکاکی شیشه با قابلیت استفاده به روش چاپ سیلک اسکرین برای استفاده صنعتی و کارگاهی شد.

به گزارش میبد خبر، مهدی اقبال یخدانی جوان مخترع میبدی  متولد 1365 و کارشناس شیمی(دانشگاه پیام نور اردکان)که متاهل و دارای دو فرزند است توانست با تلاش و پشتکار خود موفق به اختراع کرم حکاکی شیشه شود.

اقبال در گفتگو با خبرنگار میبد خبر در رابطه با زمان و چگونگی ایده این اختراع اظهار داشت: از تیر ماه سال 92 به عنوان کارشناس آزمایشگاه شیمی در کارخانجات شیشه اردکان مشغول به کار شدم، در آن زمان سیاست شرکت راه اندازی صنایع پایین دست شیشه بود، و از اولین خطوطی که راه اندازی شد، خط تولید شیشه مات بود، در این خط تولید به روش حکاکی شیمیایی و به وسیله ترکیب مایع سطح شیشه مات می شد، خیلی زود توجه من به این فرآیند جلب شد و وقتی با مسائل، مشکلات و هزینه های تولید بیشتر آشنا شدم، کار تحقیقاتی برای ساخت ترکیباتی مناسب تر را شروع کردم.  

وی در رابطه فعالیت هایی صورت گرفته برای دستیابی به این دستاورد بیان داشت: از زمانی که کار تحقیقاتی را شروع کردم تا زمان معرفی محصول حدودا 31 ماه طول کشید که 13 ماه آخر یعنی از اول اردیبهشت 95، تمام وقت مشغول کار خودم بودم، البته زمانی که تقاضای استعفا می دادم هرگز فکر نمی کردم این پروسه 13 ماه طول می کشد. تمام این مدت داخل خانه کار کردم، یکی دو ماه اول فقط از حیاط استفاده می کردم بعد یکی از اتاق های خانه شد اتاق کار، همه ی مواد و تجهیزاتی که لازم بود را یا خودم تهیه می کردم یا اینکه می ساختم. 

مخترع جوان میبدی در رابطه با ختراعش توضیح داد: این اختراع شامل ترکیب های حکاکی شیشه از حالت فیزیکی مایع ویسکوز تا کرم می باشد که با توجه به اهداف و مقیاس تولید انتخاب می شوند، کرم حکاکی شیشه هم در دو نوع مختلف تولید خواهد شد، نوع اول برای استفاده بر روی شیشه های نصب شده و مصارف هنری و خانگی (برای مثال ظروف شیشه ای) و نوع دوم که مهمترین دستاورد این اختراع هست، کرم حکاکی شیشه با قابلیت استفاده به روش چاپ سیلک اسکرین است که به منظور استفاده صنعتی و کارگاهی تولید می شود.

اقبال مزایا وکاربردهای اختراعش را اینگونه عنوان کرد: روش چاپ سیلک اسکرین چند مزیت بزرگ دارد، در اندازه های بسیار متفاوت قابلیت اجرا دارد، توانایی اجرای طرح های ظریف را دارد، برای مثال به وسیله تکنیک طراحی ترام حتی تصویر چهره هم می تواند اجرا شود و از همه مهمتر اینکه یک روش دستگاهی نیست و امکان کار به صورت دستی وجود دارد، و این اطمینان را می دهم که امروز با استفاده از این اختراع حتی با سرمایه گذاری صد هزار تومانی می توان شیشه طرح دار و دکوراتیو تولید کرد.

مزیت مهم دیگری که روش حکاکی شیشه دارد، ماندگاری و ثبات اثر می باشد. با توجه به اینکه در این روش طرح بر روی خود شیشه ایجاد می شود بنابراین در شرایط مختلف، مانند شیشه رفتار خواهد کرد و همه ما می دانیم که شیشه در مقابل نور، گرما، ترکیبات مختلف شیمیایی چه مقاومت و قابلیت هایی را دارد، بنابراین اثر ایجاد شده به روش حکاکی دائمی خواهد بود.

وی افزود: در مورد ارزآوری این اختراع برای کشور عزیزمان ایران می توانم بگویم، با توجه به اینکه ایران یکی از تولید کنندگان بزرگ شیشه در منطقه است، فعالان صنعت شیشه می توانند با استفاد از این فناوری بخشی از صادرات خود را به شیشه های مات و طرح دار اختصاص دهند.همچنین کرم حکاکی شیشه در دنیا توسط برند های محدود و اکثرا برای مصارف هنری و خانگی تولید می شود، بنابراین امکان صادرات کرم حکاکی شیشه با قابلیت استفاده به روش چاپ سیلک اسکرین وجود دارد.

اقبال در مورد تجاری سازی این محصول گفت: کار تولید، معرفی و بازاریابی محصول را شروع کرده ام و امیدوارم در آینده ای نزدیک با حمایت های مسئولین محترم فعالیت های خود را گسترش دهم.

وی در مورد حامیان این طرح ابراز داشت: قطعا بزرگترین حامی من خداوند بود، ورود به صنعت شیشه ، آشنایی با حکاکی شیمیایی و امیدوار بودن به نتیجه کار همه از الطاف خداوند بود. صبر و تحمل و کمک های خانواده هم خیلی مهم بودند، برای شروع تقریبا هیچ پولی نداشتم و با کمک مالی مادرم بود که توانستم مواد اولیه رو تهیه کنم. لازم به ذکر است که گروه محترم شیشه اردکان در شرایطی با استخدام من در آزمایشگاه شیمی موافقت کردند که حتی یک روز هم سابقه کار مرتبط نداشتم، که مراتب تشکر و قدردانی را از این مجموعه دارم.

مخترع میبدی از مسئولین انتظار داشت: تا امروز درخواست هیچگونه کمکی را نداشته ام و همه هزینه های کار تحقیقاتی را خودم متقبل شده ام، امیدوارم با توجه به پتانسیل های بالای این اختراع، مسئولان محترم برای اخذ مجوز های لازم و تسهیلات بانکی بنده را همراهی کنند، همچنین معرفی و تبلیغات از چالش های بزرگ هستند. 

مهدی اقبال یخدانی در پایان بیان کرد: حکاکی شیشه امروز با معرفی این اختراع به فرآیندی سریع و راحت تبدیل شده است، فرآیندی که حتی به یک ماشین هم برای اجرای کار نیاز ندارد و قابلیت اجرای طرح های بسیار متفاوت بر روی اندازه های بسیار متفاوت را دارد، با توکل بر خدا شعار شیشه ها آواز می خوانند، از اردیبهشت، به زودی محقق می شود، انشاءالله

در پایان از پدر و مادر، همسر، و همه دوستان عزیزی که به من آرامش و انرژی دادند تشکر می کنم و دست همه آنها را می بوسم.  

انتهای پیام/ادLoading the player...

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.