Skip to Content

سردار سلامی در برنامه نگاه یک:

جواب بازرسی از اماکن نظامی را با «سرب داغ» می دهیم/ترجیح می دهم بجای شنیدن صحبت های نتانیاهو، «گوریل انگوری» ببینم


جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: اجازه دادن به این که یک بازرس بتواند به پادگان ما سربزند همچون اشغال سرزمین است به همین منظور بیان این موضوعات حتی در سطح گفتگو نیز به معنای تحقیر ملی خواهد بود.

به گزارش میبد خبر، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در برنامه تلویزیونی نگاه یک که از شبکه اول سیما پخش شد طی سخنانی اظهار داشت: اقدام امام (ره) در حفظ ارتش نشان دهنده ژرفای اندیشه ایشان بود و این ده ها هزار شهیدی که امروز در صفحات تاریخی نبردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران همچون ستاره می درخشند بیان کننده این امر است.

وی تصریح کرد: امام راحل در تمام مقاطع حساس انقلاب معجزات ذهنی بالایی را از خود نشان دادند اما خنثی سازی توطئه انحلال ارتش و تغییر سیستم دفاعی کشور به یک سیستم دفاعی جامع یک حرکت بسیار دقیق و استراتژیک از سوی بنیان گذار انقلاب اسلامی بوده است.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در رابطه با تاسیس سپاه پاسداران گفت: تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار حفظ ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان دو سازمان مکمل دفاعی توانست به پیشرفت کشور و قدرت بازدارندگی ایران اسلامی کمک شایانی کنند.

سردار سلامی با بیان این که ارتش با توجه به رژه ای که امروز برگزار شد نشان داد که وجه استعداد،کفایت و بلوغ استعداد رزمی رسیده است خاطر نشان کرد: سپاه پاسداران نیز امروز همچون یک درخت ایستاده است تا توطئه های دشمن را خنثی کند از همین رو ارتش و سپاه به عنوان بازوهای دفاعی کشور در سطح جهان معتبرند و تا امروز برآورد قدرت های جهانی و منطقه ای برای عبور ارتفاع این دو سازمان برومند بی نتیجه مانده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا در اقدامات این دو سازمان دفاعی کشور تداخلی در وظایفشان وجود دارد بیان داشت: در ماموریت های ارتش و سپاه اشتراکاتی وجود دارد اما در اکثر ماموریت ها  خطوطی موجود است که وظایف این دو را از هم متمایز می کند برای مثال نیروی هوا فضای سپاه پاسدار در توسعه ی موشک های بالاستیک کرور و هواپیماهای بدون سرنشین تمرکز دارند اما نیروی هوایی ارتش عموماً متکی بر جنگنده های با سرنشین است اما این دو سازمان در کنار هم یک سیستم بازدارنده دفاعی قدرتمند را برای کشور تشکیل می دهند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: نیروی هوا فضای سپاه پاسداران با تمرکز بر ساخت پهبادهای با برد بالا و با ساعت پرواز زیاد در تلاش است که به قدرت دفاعی کشور کمک کنند در همین راستا نیز نیروی هوایی ارتش کشورمان به ساخت جنگنده هوایی نظامی بر اساس دکتری نوین می پردازند که هر دو هدفشان مشترک است.

سردار سلامی تاکید کرد: بسیج و نیروی قدس سپاه مسیرهای استراتژیک دشمن را در داخل و منطقه سد کرده اند.

وی با بیان اینکه هیچ تداخلی در ماموریت های ارتش و سپاه وجود ندارد ادامه داد: نیروی دریایی سپاه نیز متکی به موشک های ساحل به دریا، دریا به دریا و شناورهای تندرو در خلیج فارس و تنگه هرمز است و نیروی دریایی ارتش نیز به عنوان یک نیروی راهبردی در آب های آزاد برای تامین امنیت کشور تلاش بسزایی می کند .

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در رابطه با پشتیبانی سپاه و ارتش از یکدیگر گفت: ارتش و سپاه همچون دو بال عامل پرواز کشور هستند و مقتدر و هوشمند در کنار یکدیگر برای امنیت پایدار جمهوری اسلامی ایران تلاش می کنند از همین رو در صحنه های مشترک از یکدیگر پشتیبانی خوبی به عمل می آورند.

سردار سلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که پس از بیانیه سوئیس آمریکا در فکت شیت ارائه شده توسط خود اعلام کرده است که اجازه بازرسی از مراکز نظامی کشورمان را دارد گفت: بنده معتقدم که نه تنها اجازه بازدید کشورهای خارجی از مراکز نظامی ایران را نخواهیم داد بلکه ما اجازه تفکر پیرامون این موضوع را هم نمی دهیم حتی در رویاها و مخیله خود آن ها اجازه نخواهند داشت که از عادی ترین مراکز نظامی کشورمان بازدید کنند.

به گزارش تسنیم وی تاکید کرد: زمانی ما احساس زندگی می کنیم که دارای امنیت، استقلال، عزت و اقتدار باشیم از همین رو جمهوری اسلامی ایران نیز به دنبال این موضوعات است به همین جهت ما هرگز اجازه نمی دهیم حریم امنیت ملی ما توسط دشمنان مخدوش شوند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان این که پادگان های ما نقطه اراده و جهاد ملت ما است تاکید کرد: اجازه دادن به این که یک بازرس بتواند به پادگان ما سربزند همچون اشغال سرزمین است زیرا تمامی اسرار و رموز دفاع ما در مراکز نظامی ما تجمیع شده است به همین منظور بیان این موضوعات حتی در سطح گفتگو نیز به معنای تحقیر ملی خواهد بود.

سردار سلامی اظهار داشت: مطمئن هستم مردان دیپلمات ما دارای شجاعت، حیثیت ، عزت و ایمان هستند که اگر دشمن بخواهد در این باره حرفی بزند اینان چنان مشت دیپلماسی بر صورت آن ها می زنند که با سرعت چند برابر صوت به پایتخت هایشان بزنند و پیام جمهوری اسلامی ایران را به دولتمردان خود بدهند.

وی با بیان اینکه هرکس از این حرفها (بازدید از مراکز نظامی ایران) بزند، جواب آن را با «سرب داغ» خواهیم داد، تصریح کرد: دشمن می‌گوید توافقمان با ایران بر اساس اطمینان نیست بلکه بر اساس راستی آزمایی است اما ما می گوییم هرگز براساس راستی آزمایی با دشمن توافق نمی‌کنیم چرا که بی‌اعتماد ما به آنها بی‌انتهاست.

در ایران هیچ‌کس بر زیر پای بیگانگان فرش قرمز پهن نمی‌کند

سردار سلامی در ادامه برنامه خطاب به آمریکایی ها مبنی براینکه اگر می خواهید در چنین فضایی گفتگو کنید مطمئن باشید همه چیز به نقطه اول باز خواهد گشت گفت: در ایران هیچ کس زیر پای بیگانه ای که قصد نفوذ به مخزن اسرارمان دارد فرش قرمز پهن نمی کند و این خط قرمز با خون قرمز است نه با جوهر بنابراین این پیام ما به آمریکایی ها است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه صحبت ها و تهدیدهایی که صورت می گیرد با چه انگیزه ای است افزود: تناقضاتی را در گفتگوی مقامات آمریکایی مشاهده می کنیم به گونه ای که توجه آن ها به گزینه نظامی است این در حالی است که باراک اوباما در توجیه بیانیه لوزان سوئیس اعلام می کند که ما نمی توانیم علیه ایران از گزینه نظامی استفاده کنیم چون این گزینه سبب ایجاد جنگ جدید در خاورمیانه می شود.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به این که آمریکا می داند در صورت وقوع جنگ جدید در خاورمیانه با قدرتی هم چون ایران روبه رو می شود افزود: ایران از استعدادهای استراتژیک دفاعی در درون مرزها برخوردار است .
سردار سلامی ادامه داد: آمریکا وقتی تاریخ سه دهه اخیر را مرور می کند می بیند در همه جنگ ها به مراتب ناکام مانده و با استراتژی ناقص به بن بست رسیده است.

ظرفیت آمریکا برای ایجاد جنگ جدید به پایان رسیده است

وی با اشاره به این که آن ها می دانند ظرفیتشان برای ایجاد جنگ جدید در منطقه خاورمیانه به پایان رسیده است خاطر نشان کرد: اوباما در سخنانش گفته است که ایران در دوران تجاوز صدام یک میلیون شهید داده است. 

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید براینکه ایرانیان وقتی غرور ملی خود را به خطر می بینند به پای همه سختی ها می ایستند افزود: بیان این که گزینه نظامی روی میز است برای ما بیان جدید است و مسئله نگران کننده محسوب نمی شود.

سردار سلامی با اشاره به این که مفروضات ما براساس جنگ تمام عیار با بزرگترین قدرت جهانی شکل گرفته است اظهار داشت: استراتژی عملیاتی، ساختارهای دفاعی و هم چنین قدرت های مکمل ما در منطقه گسترش یافته است. 

وی با اشاره به این که بخش مفصل قدرت دفاعی ما شکل گرفته است گفت: هر کدام به تنهایی استراتژی نیرومندی از آمریکا را با شکست و نقص روبه رو می کند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به این که ابعاد پاسخ ما به آمریکا در ذهنیت آنها وجود دارد افزود: دو ذهنیت نسبت به آمریکا وجود دارد یکی مربوط به فرض های کاملا مجازی برای ایجاد پتانسیل ارعاب علیه ما به کار می رود و دیگری این ذهنیت است که آن ها نسبت به واقعیت قدرت ما تا حدود زیادی به واقع بینی می رسند. 

سردار سلامی با بیان این که آمریکایی‌ها در رفتارهای سیاسی از این دو ذهنیت پرده برداری می کنند خاطر نشان کرد: بیان رئیس جمهور آمریکا مبنی براینکه هیچ فرمول و یا گزینه ای وجود ندارد جز این که توافق و تعامل با ایران در موضوع هسته ای صورت گیرد.

وی با اشاره به این که این گفته رئیس جمهور آمریکا برای توجیه نهادها در این کشور صورت گرفته است گفت: این واقعیت از یک برآورد سرچشمه می گیرد. 

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به این که ما در جنگ های غیرمستقیم با آمریکا شرکت داشته ایم ادامه داد: یکی از آن ها دوران دفاع مقدس است.

سردار سلامی با بیان این که آمریکا عمق استراتژیک صدام را شکل می داد اظهار داشت: در نبردهای منطقه ای به شکل غیرمستقیم دست و پنجه نرم می کردیم بنابراین ارزیابی از خصومت میدانی یکدیگر داریم. 

درک ما از قدرت نظامی آمریکا ذهنی نیست

وی با تاکید براینکه درک ما از قدرت نظامی آمریکا ذهنی نیست عنوان کرد: ما آرزومندانه قدرت نظامی آمریکا را برآورد نمی کنیم.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید براینکه ما به دکترین نظامی و نرم افزارهای به کار گرفته شده در آمریکا آشنا هستیم به طوری که ما می توانیم قدرت آن ها را در صحنه های واقعی ارزیابی کنیم ادامه داد: با استحکام در نظریه و اصولمان راجع به این موضوعات بحث نمی کنیم. 

سردار سلامی با اشاره به این که ما با امنیت ملی خود و منطقه آشنا هستیم افزود: بیان ما در این موضوعات احساسی نیست بلکه متکی بر برآوردهای واقع بینانه و تجربه شده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی قدرت آمریکا رو به افول شد

وی  با اشاره به چشم انداز تاریخی کوتاه با واقعیت و حوادث نزدیک گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی قدرت آمریکایی ها در منحنی زوال و رو به افول قرار گرفت. به گونه ای که آن ها اعتقاد دارند پیدایش انقلاب اسلامی به تدریج فضای تنفس حیاتی آن ها را در منطقه و جهان اسلام تنگ کرده است.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به این که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اسرائیلی ها در همه جنگ ها پیروز می شدند گفت: پس از انقلاب اسلامی اسرائیلی ها در هیچ نبردی پیروز نشدند زیرا جهاد با مدل انقلاب اسلامی ایران صورت گرفت.

سردار سلامی با تاکید بر این که آمریکایی ها نتوانستند از شکست اسرائیلی ها جلوگیری کنند خاطر نشان کرد: آن ها به تدریج فضای سیاسی خود را از دست دادند.

وی با اشاره به این که فصل جدیدی از قدرت در جهان ظهور پیدا کرده است که موازنه قدرت را از آن ها گرفته است ادامه داد: چرا آمریکایی در از سیاست های مداخله جویانه خود در سوریه شکست خوردند. و یا این که چرا آمریکا در مدیریت تحولات امنیتی و سیاسی در عراق شکست خورده است

آمریکا به دنبال جا به جا کردن دوستان و دشمنان جهان اسلام است

 

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به این که آمریکایی به دنبال این هستند که دوستان و دشمنان جهان اسلام را جا به جا کنند اضافه کرد: رژیم صهیونیستی و آمریکا بزرگ ترین دشمنان جهان اسلام هستند.

سردار سلامی عقب ماندگی های جهان اسلام ، تسلط امنیتی رژیم صهیونیستی و تحقیر مسلمانان را حاصل سیاست های آمریکا دانست و عنوان کرد: رژیم صهیونیستی  قدرت، سیاست ، حیات، اقتصاد خود را از آمریکا گرفته است.

وی با اشاره به این که آن ها به بن بست رسیده اند و در حاشیه سیاست های منطقه قرار می گیرند گفت: آن ها از همه تلاش ها استفاده می کنند تا تهدید تسنعی را به نام ایران به راه بیاندازند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به این که آمریکا به دنبال این است که بازیگر مسلط منطقه باشد ادامه داد: آمریکا به دنبال این است تا با اعمال نفوذ در محیط های اجتماعی و با قدرت بازیگری بین طرف های درگیر اعمال نفوذ کنند افزود: رژیم صهیونیستی در یک باریکه کوچک زندگی می کند و هنگامی قدرتمند می شود که دشمنان او تضعیف شوند.

سردار سلامی با اشاره به خط سیر مداخلات آمریکا در جهان اسلام اظهار داشت: اکثر جنگ های جهان در 3 ونیم دهه اخیر در این منطقه اتفاق افتاده است افزود: یک سو این جنگ ها به آمریکا بر می گردد و این مسئله نشان می دهد که این منطقه در نقطه طلاقی سیاست های آمریکا رژیم صهیونیستی و اروپا قرار دارد.

وی با اشاره به این که نظام های متحد منطقه ای وابسته به آمریکا علیه پدیده ای به نام انقلاب اسلامی قرار می گیرند خاطر نشان کرد: آمریکایی ها می دانند بدون تسلط بر جهان اسلام و منابع ارزشمند آن قادر نخواهند بود به عنوان قدرت جهانی مطرح شوند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که توصیه شما به کشورهای مسلمان چیست گفت: توصیه بنده به افکار عمومی در جهان اسلام، علما و ملت های مسلمان این است که نگاهی به کارکردهای جمهوری اسلامی ایران برای حفظ عزت، کرامت و شرافت مسلمانان بیاندازند بنابراین باید اذعان داشت که آیا کسی غیر از جمهوری اسلامی توانست فلسطینی ها در مقابل صهیونیست ها به پیروزی برساند.

سردار سلامی ادامه داد: آیا کسی به غیر جمهوری اسلامی ایران توانست با ایجاد حزب الله در لبنان شکست تاریخی را در رژیم صهیونیستی تحمیل کند.

وی با اشاره به این که آیا دولت های عربی که علیه یمن می جنگند قدرتمند هستند و یا هنر جنگیدن دارند افزود: اگر آن ها گلوله ای سبک به فلسطینی ها می دادند ما اعلام می کنیم در موشک هایی که در دست کردها در فلسطین بود چگونه در اختیار آن ها قرار می گرفت.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران اظهار داشت: ما از مسلمانان بوسنی دفاع کردیم این در حالی بود که همه آن ها سنی هستند بنابراین باید گفت در فلسطین حتی یک شیعه زندگی نمی کند.

وی با بیان این که ما از ملت مظلوم یمن در این فاجعه تاریخی یمن مطمئناً در حافظه ملت های مسلمان و بشریت خواهد ماند  حمایت خواهیم کرد و این بخشی از کارکرد ماست اظهار داشت: ما هیچ منافعی در این ماجرا نمی بینیم اما گاهی امنیت ملی خودمان را برای حفظ عزت و امنیت آن ها به خطر انداختیم

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: ما در مقابل صف آرایی قدرت های بزرگ برای برپایی شرافت آن ها ایستادیم و یک گام هم عقب ننشستیم و رهبر بزرگوار ما با شجاعت تمام از همه مسلمانان مستضعف در مقابل قدرت های بزرگ دفاع می کند و همه ی آن چه که شما می بینید محصول این عاطفه و احساس الهی و انسانی رهبری ماست که در پیکره اجتماعی و نظامی ما جریان پیدا می کند و مرزها را شکافته و استارت جهان اسلام را به ما پیوند می دهد.

وی اظهار داشت: اگر امروز شما به درون افکار عمومی ملت ها بروید تصویر بسیار جذاب، دل نشین و سرشار از عاطفه و احساس را از ما دارند و حتی برخی از فرماندهان ما امروز از چهره های محبوب جهان اسلام هستند که شاید بیش از آن که در کشور خودمان شناخته شده باشند در آن کشورها با اوج احساس از آن ها یاد می شود و آن ها را ناجی خود در برابر بسیاری از ظلم ها و جنایات می دانند و این ها واقعیت هایی است که امروز شکل گرفته و هیچ کس نمی تواند آن ها را تغییر دهد.

نتانیاهو فاقد حداقل اعتبار سیاسی است/ ترجیح می دهم به جای این که به صحبت های نتانیاهو گوش بدهم کارتون گوریل انگوری را ببینم

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که چند وقت پیش تنانیاهو در کنگره آمریکا ، حضور و همراهی و کمک ایران به کشورهای منطقه را به عنوان یک تهدید یاد کرد و از آن روز به بعد شاهد بودیم که رسانه های غربی فضاسازی گسترده ای را علیه کشور ما آغاز کردند بفرمایید که علت حضور ایران در مقابله با حضور تکفیری ها چگونه است اظهار داشت: نتانیاهو فاقد یک حداقل اعتبار سیاسی است و این را نه به دلیل این که بنده از وی نفرت دارم و ترجیح می دهم به جای این که به صحبت های وی گوش دهم کارتون گوریل انگوری ببنیم می گویم، بلکه این یک واقعیتی است که وجود دارد.

سردار سلامی با بیان این که  پدیده ای که به نام تکفیری ها شکل گرفته نه شیعه می شناسد  نه سنی ادامه داد: اتفاقی که امروز در افغانستان و چند ده مسلمان کشته شدن چه توجیهی دارد؟ آن ها که فقط شیعیان را نمی کشند ، مگر مردم در تکریت، فلوجه و سوریه و مناطقی که در عراق کشته شدند همه آن ها شیعه بودند.

 

حضور ما در کشورهای منطقه بنا به درخواست دولت های آن ها بوده است

وی با طرح این سوال که آیا ما می توانیم در مقابل این نسل کشی های مسلمانان بی تفاوت باشیم اظهار داشت: کشورهایی که ما به آن ها کمک کردیم دولت هایشان رسماً از ما درخواست کرده بودند که به آن ها کمک کنیم.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در بخش دیگری از این برنامه در پاسخ به این سوال که نیروهای ایران چرا و به درخواست چه کسانی برای مشاوره و حمایت از ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه در این کشور حاضر شدند و این حضور تا چه زمانی ادامه خواهد داشت پاسخ داد: ما روابط دفاعی با دولت رسمی سوریه یعنی دولت بشار اسد داشته ، داریم و خواهیم داشت، او یک دولت رسمی است لذا طبیعتاً وقتی از ما کمک های مستشاری بخواهد ما از آن ها حمایت خواهیم کرد.

سردار سلامی یادآور شد: عراق نیز یک دولت مستقر و بین المللی پذیرفته شده است و او هم اگر کمک بخواهد ما در چارچوب حسن همجواری و بدون این ذره ای به حاکمیت ملی این کشورها ضربه ای وارد شود کمک می کنیم.

وی تصریح کرد: هدف ما جلوگیری از غلبه یک جریان جنایت کار است که اگر مسلط شود کل پیکره اجتماعی این دولت ها را از بین خواهد برد لذا هدف ما جلوگیری از نسل کشتی در کشورهاست

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در ادامه با بیان این که حضور ایران در کشورهایی مانند عراق و سوریه با درخواست رسمی دولت این کشورها صورت گرفته است تاکید کرد: اگر درخواستی صورت نگیرد مگر ما می توانیم در کشور دیگری که دولت رسمی در آن مستقر است حضور رسمی داشته باشیم؟ ما هر کجا در این کشورها حضور پیدا کردیم آشکار بوده و با افتخار هم اعلام کردیم حمایت معنوی، حمایت سیاسی، حمایت اقتصادی و در بعد مشاوره نظامی و عملیات مستشاری مشارکت داشتیم و خیلی رسمی و صریح هم اعلام کردیم و از گفتن آن هم ابایی نداریم چون این کار یک کار رسمی است.

سردار سلامی در ادامه این برنامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که هدف و انگیزه سعودی ها از تهاجم به یمن چه بوده و آیا آن ها توانسته اند تا کنون ائتلافی راهبردی در منطقه را در خصوص این جنگ تشکیل دهند یا خیر

تهاجم عربستان به یمن بازتابی از بن بست های سیاست های آمریکایی ها و شکست سعودی هاست

وی اظهار داشت: این جنگ نقطه تراکم شکست هایی است که هم در سیاست های آمریکایی ها در حوادث قبل به وجود آمده و هم محصول شکست های سیاست های مداخله گرایانه سعودی ها در موضوعاتی مانند سوریه، بحرین و عراق است بنابراین می توان گفت که تهاجم به یمن بازتابی از بن بست هایی است که در سیاست های آمریکایی ها و شکست سعودی ها بوده است.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: آن ها تلاش کردند یک رقابت راهبردی را در منطقه صورت دهند چرا که احساس کردند جمهوری اسلامی ایران یک نفوذ معنوی و اعتقادی عمیقی پیدا کرده و نفوذ معنوی و سیاسی انقلاب اسلامی تا مرزهای شرق مدیترانه پیش رفته است.

عربستانی ها با حمله به یمن به دنبال سلطه طلبی بر جهان عرب هستند

سردار سلامی با بیان این که مسئله دیگر این است که عربستانی ها با حمله به یمن به دنبال یک سلطه طلبی در جهان عرب هستند اظهار داشت: بر اساس اطلاعاتی که در اختیار ما قرار گرفته و دقیق هم هست و اگر غیر از این است سعودی ها می توانند آن را تکذیب کنند سران کشورهایی که به نام ائتلاف معروفند تنها 6 ساعت قبل از حمله به یمن در جریان موضوع قرار گرفتند.

وی در ادامه با طرح این سوال که چرا سعودی ها تلاش می کنند ارتش مصر را در کنترل عملیاتی خود بگیرند که این موضوع برای ارتش این کشور یک تحقیر تاریخی است گفت: مصر که دارای یک تمدن کهن بوده و همواره ارتش بزرگی داشته امروز توسط عربستان سعودی تحت فشار قرار می گیرد و این ارتش امروز تحت مدیریت سعودی ها در یمن و علیه یک ملت عرب می جنگد تا هزینه سیاسی و نفرت سیاسی این جنگ را مصر متحمل شود که مطمئناً نظام سیاسی مصر نبایستی این تحقیر تاریخی را بپذیرد چرا که این فرماندهی عملیاتی بعدها به سلطه طلبی راهبردی سعودی ها نسبت به مصری ها تبدیل خواهد شد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تصریح کرد: این که مصر بخواهد اعتبار خود را به پای سیاست های عربستان ذبح کند واقعیت است که عربستانی ها می خواهند شکل دهند و با تکیه بر این محفوظات عمل کردند.

سردار سلامی در ادامه به عدم همراهی دولت و پارلمان پاکستان با ائتلاف شکل گرفته گرفته سعودی ها علیه یمن اشاره کرد و آن را نوعی هوشمندی خواند و اظهار داشت: عربستان احساس می کند که پس از مرگ صدام خلا در سلطه طلبی و رهبری جهان عرب به وجود آمده اما ضمن این که فکر می کنم در ورای این موضوعات واقعیت های دیگری نیز وجود دارد و آن این است که نظام سعودی بعد از تمهیدات و تحولات اخیر دچار چالش هایی در لایه های درونی حاکمیت شده که در آن وابستگان به سیستم قبلی از حاکمیت کنار گذاشته شدند و آن ها برای این که این چالش داخلی با یک فرافکنی خارجی فریز و منجمد کنند طبیعتاً از چنین ماجرایی کمک گرفته اند.

عربستان امروز دچار یک جهالت استراتژیک شده است

وی یادآور شد: سعودی ها که قبل از این ماجرا احتیاط های سیاسی لازم را در مداخلاتشان به کار می بردند و بیشتر از طرق تسلیح، شارژ عقیدتی و شارژ مالی جنگ های نیابتی را مدیریت می کردند و به شکل مستقیم وارد صحنه های عملیاتی نمی شدند امروز دچار یک جهالت استراتژیک شدند و ما مفروضات غلط و مطالعه ناصحیح محیط به یک جنگ شتابزده و مبهم دست زدند.

سعودی ها همواره در رویای انبساط ژئوپولتیک بودند

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: اگر حتی هدف های سیاسی سعودی ها که همواره در رویای انبساط ژئوپولتیک بودند و همیشه در رویای این بودند که توسعه ژئوپولتیک را در شبهه جزیره عربی ایجاد کنند و یمن را تحت استعمار خود قرار بدهند و در حقیقت بتوانند به این شکل، یک بسطی در قدرت خود دهند و یا این که سلطه گری بر اعراب پیدا کنند.

سردار سلامی اضافه کرد: اگر کشوری مثل رژیم سعودی بتواند به یک موفقیت منطقه ای دست یابد مطمئناً به سراغ بقیه همسایگان خواهد رفت و بالانس و توازن سیاسی و تعادل قدرت سیاسی را بر هم خواهد زد و اشتهای او برای توسعه حاکمیت ادامه پیدا خواهد کرد و مسلماً سایر همسایگان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و این اشتباهی است که دولت هایی که در این ائتلاف شرکت کردند در حال انجام آن هستند.

وی تصریح کرد: این ائتلاف شکل نگرفته است ولی حداقل در یک ظاهر سیاسی ناقص یک موجود ناقص الخلقه ای به نام یک ائتلاف به وجود آمده ولی حتی همین اندازه که ان ها روی کاغذ و در ظاهر سیاسی از این ائتلاف حمایت کردند مثل این است که کسی با دست خود یک کسی را بر خود مسلط کند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با طرح این سوال که آیا سعودی ها فکر کرده اند که گزینه های نظامی آن ها برای تعقیب این هدف سیاسی چیست گفت: مگر نباید بین نقشه راه سیاسی و نقشه راه نظامی یک انطباق وجود داشته باشد وقتی نیروی نظامی عمل می کند اودقیقاً در متن یک استراتژی عمل می کند لذا اگر راهبردهای نظامی پاسخی به هدف های سیاسی ندهد جنگ با شکست مواجه خواهد شد و تاریخ سرشار جنگ هایی است که با خطا محاسبه می شود و با جهالت و حماقت سیاسی رهبرانشان به وجود آمده و در نهایت به شکست همان سیستم تهاجم کننده منجر می شود.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: اگر حتی هدف های سیاسی سعودی ها که همواره در رویای انبساط ژئوپولتیک بودند و همیشه در رویای این بودند که توسعه ژئوپولتیک را در شبهه جزیره عربی ایجاد کنند و یمن را تحت استعمار خود قرار بدهند و در حقیقت بتوانند به این شکل، یک بسطی در قدرت خود دهند و یا این که سلطه گری بر اعراب پیدا کنند.

سردار سلامی اضافه کرد: اگر کشوری مثل رژیم سعودی بتواند به یک موفقیت منطقه ای دست یابد مطمئناً به سراغ بقیه همسایگان خواهد رفت و بالانس و توازن سیاسی و تعادل قدرت سیاسی را بر هم خواهد زد و اشتهای او برای توسعه حاکمیت ادامه پیدا خواهد کرد و مسلماً سایر همسایگان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و این اشتباهی است که دولت هایی که در این ائتلاف شرکت کردند در حال انجام آن هستند.

وی تصریح کرد: این ائتلاف شکل نگرفته است ولی حداقل در یک ظاهر سیاسی ناقص یک موجود ناقص الخلقه ای به نام یک ائتلاف به وجود آمده ولی حتی همین اندازه که ان ها روی کاغذ و در ظاهر سیاسی از این ائتلاف حمایت کردند مثل این است که کسی با دست خود یک کسی را بر خود مسلط کند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با طرح این سوال که آیا سعودی ها فکر کرده اند که گزینه های نظامی آن ها برای تعقیب این هدف سیاسی چیست گفت: مگر نباید بین نقشه راه سیاسی و نقشه راه نظامی یک انطباق وجود داشته باشد وقتی نیروی نظامی عمل می کند اودقیقاً در متن یک استراتژی عمل می کند لذا اگر راهبردهای نظامی پاسخی به هدف های سیاسی ندهد جنگ با شکست مواجه خواهد شد و تاریخ سرشار جنگ هایی است که با خطا محاسبه می شود و با جهالت و حماقت سیاسی رهبرانشان به وجود آمده و در نهایت به شکست همان سیستم تهاجم کننده منجر می شود.

سردار سلامی با بیان این که حمله سعودی ها به یمن یکی از استثنایی ترین و واضح ترین اشتباه آن ها بود گفت: با این اقدام در واقع یک پرده برداری سیاسی از چهره سعودی ها شد و جهان اسلام امروز حمله سعودی ها را به یمن دقیقاً با تهاجم اسرائیل به غزه مقایسه می کند.

وی با طرح این سوال که مگر اسرائیلی ها چه کاری انجام دادند که سعودی ها آن را انجام ندادند گفت: اسرائیلی ها از دریا غزه را محاصره کردند  راه های زمینی و هوایی را بستند و این ملت را درون یک باریکه ای مورد تهاجم هوایی قرار دادند لذا وقتی مردم جهان اسلام این دو تصویر را با هم مقایسه می کنند ماهیت حقیقی سیاست سعودی ها به دست می آید.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان این که تا به امروز سعودی ها کدام دستاورد سیاسی را به دست آوردند و آن ها در آینده چگونه می خواهند این عملیات را ادامه دهند گفت: بعد از این آیا سعودی ها خواهند توانست عملیات زمینی را انجام دهند، سرزمینی که کوهستان های خشن و زمین پیچیده با صدها هزار نیروی داوطلب مردمی که در تاریخ مقاومت هایشان شاهکارهای بی نظیری را در جهان عرب از خود بر جای گذاشتند و پشت سر بگذارند.

ارتش عثمانی با 80هزار نیرو در جنگ علیه یمن با 8 هزار نفر بازگشت

سردار سلامی یادآور شد: زمانی ارتش عثمانی با 80 هزار نیروی نظامی به یمن حمله کرد که از این تعداد تنها 8 هزار نفر بازگشتند به گونه ای که آن ژنرال عثمانی عنوان کرد که ما در یک کارخانه ذوب آهن وارد شدیم و هر چه نیروی اعزام می کنیم مثل نمک در آب حل می شود.

وی ادامه داد: مصر در سال 1962 این تجربه را در زمان عبدالناصر انجام داد تا این که در سال 1967 با یمن درگیر شد که نتیجه آن تضعیف مصر و شکست او در جنگ با اسرائیل شد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تصریح کرد: امروز مصر حتماً از آن تجربه تلخ تاریخی عبرت می گیرد چون می داند هر کسی که از تاریخ درس نگیرد مجبور به تکرار تلخی های آن است بنابراین آیا واقعاً دولت مصر حتی اگر صدها میلیارد دلار هم از رژیم صعودی بگیرد حاضر است که دوباره تضعیف شود و نیروهای زمینی خود را در دهان یک اژدها فرو ببرد؟

در ادامه این برنامه وی در پاسخ به این سوال که هدف کشورهایی که در ائتلاف علیه یمن حضور پیدا کردند چیست گفت: همواره کشورها در اثر اشتباه رهبرانشان به  ورطه نابودی کشیده شدند رهبرانی که با محاسبه غلط یا هراس و یا عقده های شخصی اعتبار یک ملت را به اعتبار خود پیوند می زنند.

سردار سلامی  تاکید کرد: اگر شما به کشور ایران نگاه کنید متوجه خواهید شد آن چه که ایران در کنار قدرت های جهانی علی رغم همه تهدید ها و فشار ها قرار داده و از ملت ایران یک ملت محترم و در تراز ملت های الگو برای همه جهان ساخته است در درجه اول رهبری بزرگ انقلاب اسلامی چه در زمان امام راحل و چه در زمان مقام معظم رهبری بوده است.

وی در ادامه با طرح این سوال که آیا سعودی ها خواهند توانست در مقابل عملیات آتی زمینی یمنی ها را در هزار و 500 کیلومتر مرز خشن و کویری دچار چالش کنند گفت: نکته دیگری که باید در این موضوع به آن توجه کرد این است که عربستان سعودی امروز یک تناقض را مدیریت می کند و آن تناقض این است که کسانی که امروز در یمن درگیر هستند القاعده و داعش هستند و استراتژی آن ها نیز این است که آن ها می گویند ما باید برویم مکه و در آن جا خلافت تشکیل دهیم ولی چون فعلاً مکه و دبی از ظرفیت پذیرش سختی ما را ندارند از یمن و سوریه شروع می کنیم که این ها ملت سختی پذیر و مقاوم هستند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: وقتی خود آل سعود باعث تجمیع این گروه های تکفیری و تروریستی می شود آیا می تواند کشورهای دیگر این منطقه و خود عربستان سعودی از این پدیده سیال و قابل انتشار معصون بماند.

عربستان سیستم امنیت شبهه جزیره عربی را از تعادل خارج کرده است

سردار سلامی ادامه داد: تا قبل از این مداخله سیستم امنیت داخلی یمن در یک شکل داخلی و ملی درگیر بوده ، اما امروز عربستان سعودی سیستم امنیت شبهه جزیره عربی را از تعادل خارج کرده است.

وی ادامه داد: جنگ با اراده یک بازیگر شروع شود اما با اراده ده ها بازیگر هم به پایان نمی رسد ، آیا عربستان سعودی می تواند پیش بینی کند کی و چگونه این جنگ خاتمه پیدا می کند.

یمن نیازی به حضور ما ندارد

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در بخش دیگری از این برنامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که سعودی ها به صراحت از نقش ایران در یمن صحبت می کنند و سعی دارند که جنگ خود با یمن را به نوعی جنگ شیعه و سنی نشان دهند اظهار داشت: دو امام جمعه مسجدالحرام همین مطلب را عنوان کردند و گفتند که جنگ ما در یمن جنگ شیعه و سنی است یعنی ما اول باید به جنگ شیعیان و ایران برویم و بعد به جنگ یهودی ها، یعنی دشمنی با شیعه را در اولویت جنگ با صهیونیست ها قرار دادند و آن ها بعد از یک چنین نفاق وتفرقه ای را در جهان اسلام می پراکنند اما حقیقت این است که انصارالله ، مردم و ارتش یمن امروز همگی یک ید واحده شده اند ویک مساحت وسیعی را مقاومت عمیقی شکل دادند و هم در بعد تجهیزات ، نیروی نظامی و آموزش اصلاً نیازی به حضور ما ندارند.

سردار سلامی با طرح این سوال که اگر حضور ما در این کشور یک حضور پر حجم و تعیین کننده است با این همه سیستم جمع آوری اطلاعات چرا هیچ قرینه ای از این حضور وجود ندارد گفت: نه این که ما اگر حضور می داشتیم بیان نمی کردیم بلکه ما می خواهیم واقعیت را بگوییم، ما در این کشور حضور نداریم چرا که اصلاً نیازی به حضور ما در آن جا نیست.

ما از یمن مقتدرانه حمایت خواهیم کرد

وی با بیان این که ما از یمن مقتدرانه حمایت خواهیم کرد گفت: ما از یمن حمایت سیاسی و معنوی می کنیم و اگر راه ها باز شود ما کمک انسان دوستانه می کنیم و از ارسال هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با تاکید بر این که ما به وحدت جهان اسلام بیش از این می اندیشیم یادآور شد: همین سعودی ها حدود 400 زائر را شهید کردند اما ما به خاطر حفظ وحدت جهان اسلام تیغ اتهام برنکشیدیم و شکیبایی به خرج دادیم.

سردار سلامی در پاسخ به این سوال که علت این تبلیغات را پس چگونه ارزیابی می کنید گفت: علت این است که می خواهند نفرت این جنایات را و این اشتهای تبدیل شدن به قدرت منطقه ای را متوجه ما کنند یعنی افکار عمومی جهان اسلام را بسیج کنند و به نوعی هزینه های سیاسی که در حمله به یمن متقبل شدند روی ما توزیع کنند.

رژیم سعودی بخش لاینفک سیاست های منطقه ای آمریکاست

وی با بیان این که طرح  حمله به یمن یک طرح کاملاً صهیونیستی و آمریکایی است اظهار داشت: هیچ کس نمی تواند در منطقه عنوان کند که سعودی ها دارای یک سیاست مستقل ملی هستند بلکه او جزئی از سیستم سیاسی منطقه ای آمریکاست از زمانی که دکترین نیکسون برقرار بوده تا به امروز رژیم سعودی بخش لاینفک سیاست های منطقه ای آمریکاست و اصلاً مگر او می تواند خارج از دامنه بایدها و نبایدها سیاسی آمریکا ها عمل کند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تصریح کرد: اگر واقعاً این ها مدافع جهان عرب هستند چرا وقتی صدای کودکان فلسطین را می شنیدند چرا این ائتلاف آن جا شکل نگرفت.

حضور ناوگان دریایی جمهوری اسلامی ایران در آب های آزاد برای حفاظت از خطوط کشتیرانی

سردار سلامی در پاسخ به این سوال که مستحضریم که ناوهای نیروی دریایی ایران از مدت ها قبل در تنگه باب المندق و خلیج عدن برای حفاظت از کشتی های تجاری کشور در این محل مستقر هستند اما اخیراً سعودی ها سعی کردند که حضور ناوهای ایران را در حمایت از یمن مرتب کنند و حتی در این مورد تهدید تلویحی نیز انجام دادند پاسختان به این ادعاها چیست اظهار داشت: حضور ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از سال ها قبل در خلیج عدن، دریای سرخ و آب های آزاد برای حفاظت از خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی بود و البته در این مسیر تعدادی از کشتی ها سایر کشورهای بزرگ را نیز توانستیم از خطر دزدان دریایی نجات دهیم.

وی اضافه کرد: حضور ما در آب های آزادهمانند حضور همه کشورهای دیگر کاملاً مشهود است و ما هرگز آب های سرزمین یک کشوری نخواهیم شد و قواعد بین المللی را در خصوص حقوق دریاها کاملاً می شناسیم و تمام مفاهیم مربوط به حقوق دریاها را می شناسیم.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران اضافه کردیم ما ملتی هستیم که صاحب تمدن بزرگ که هرگز در تاریخ کشور ما تعرض به حقوق دیگران دیده می شود و ما اساساً به دنبال این نیستیم که حاکمیت ملی کشورهای دیگر تعرضی داشته باشیم اما این حضور اگر در هر سطحی حتی لسانی با تهدید دیگران مواجه شود حتماً تهدید کنندگان عکس العمل های بسیار قدرتمندی از ما خواهند دید البته ما مطمئن هستیم که رفتارشان حداقل در مورد ما خیلی عاقلانه است.

سردار سلامی در پاسخ به این سوال که علت چیست که این فرافکنی ها از سوی آل سعود مطرح می شود چیست گفت: این اظهارات در راستای همان سناریو ایران هراسی است و این که ایران به دنبال قدرت ماورایی است و با این تفاسیر می خواهند از ایران یک هیولای بسیار ترسناکی ترسیم کنند در صورتی که اگر مسلمانان عالم به هر نحوی که صدای ما را می شنوند این را بدانند که تمام قدرت جمهوری اسلامی ایران برای حفظ کرامت، عزمت، آزادی، استقلال، شرافت، عزت و حرمت مسلمین و نوامیس آن هاست.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آثار و پیامدهای تجاوز آل سعود و یمن چگونه خواهد بود گفت: این ها یک ترکی در سیستم امنیتی منطقه ایجاد کردند عربستان با کار فضای انتقال چالش های امنیتی را به درون سرزمین خود با دست خود فراهم کرده است و همان طور که گفته شد وقتی که یک فرصتی تکان می خورد تکان های آن دیگر روی مرزهای جغرافیایی نمی ایستد، پدیده های امنیتی مرزهای جغرافیایی نمی شناسد و وقتی سیستم امنیتی منطقه بر هم می خورد ممکن است امنیت ملی برخی کشورهای دیگر نیز که در منطقه قرار دارد بر هم بریزد چون در همان جا نیروهای جدیدی در حال شکل گیری است که این نیروها هیچ احترامی برای قواعد بین الملل قائل نیستند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان این که تکفیری حتی ابتدایی حقوق انسانی را نیز به رسمیت نمی شناسند قواعد بین المللی و حقوق اساسی کشورها را به رسمیت نخواهند شناخت گفت: اگر عربستان سعودی این موضوع را مهار نکند خودش دیر زمانی نخواهد پایید که با عکس العمل نگران کننده و مخربی مواجه خواهد شد مگر فکر می کنید که سیستم های امنیتی در یک منطقه چگونه بر هم خواهد خورد آیا در منطقه جنگی اتفاق افتاده که پیامد آن امنیت باشد برای کسانی که جنگ را شروع کردند.

عربستان در بن بست گیر افتاده است

سردار سلامی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که پیش بینی می کنید که آل سعود تا چه زمانی جنگ را ادامه دهد گفت: گمان می کنم که عربستان در این وضعیت در بن بست گیر افتاده است و نه می تواند این وضعیت را ادامه دهد و نه می تواند آن را ادامه دهند اگر ادامه دهد انصارالله که کمتر از 30 درصد یمن را در اختیار داشت امروز بیش از 90 درصد یمن را در دست دارد و از یمن دفاع خواهد کرد و اگر چنانچه وارد جنگ زمینی شوند نیز با شکست مواجه خواهند شد لذا اقدام عربستان خطا در محاسبه است و با  نداشتن تدبیر درست نمی تواند یک حرکت صحیح را انجام دهد.

عراقی‌ها هر جا مستقل از آمریکایی‌ها عمل کردند موفق بودند

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که ارزیابی تان از موفقیت های نیروی مردم عراق در ماه های اخیر چیست گفت: از ماه ها قبل سلسله پیروزی های ارزشمندی را در عراق شاهد بودیم که نشان داد هر جا مستقل از آمریکایی ها عمل می کند و بر اساس ظرفیت خود تصمیم می گیرند موفق اند و توصیه ام به برادران عراقی این است که همان الگوی موفق را ادامه دهند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در پایان این برنامه در پاسخ به این سوال که جمع بندی شما از تحولات منطقه و نتیجه درگیری که امروزه توسط محور غربی – عربی و عبری شکل گرفته درمقابله با جبهه مقاومت شکل گرفته چیست گفت: تجربیات ما می گوید همان طور که شجره طیبه مقاومت شکل گرفته و آزمون های مختلفی را پشت سر گذاشته ودستاوردهای بزرگی را کسب کرده و ناکامی های زیادی را برای دشمنان به دنبال داشته خوش بین هستیم که موفقیت های بزرگ تری را در صحنه جهان اسلام شاهد باشیم.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.