Skip to Contentمیان همه تلخی‌ها و سختی‌های سیل ویرانگر اخیر در گلستان و شیراز، قابهایی شیرین از سیل همدلی و مهربانی ایرانیان برای تسلای داغدیدگان و کمک به حادثه‌دیدگان برای جبران خسارت‌های این بلای طبیعی منتشر شد که مرور آنها خالی از لطف نیست.

به گزارش میبد خبر، سیل، ویران‌گر است. مصیبت به‌بار می‌آورد. به زندگی آدم‌ها، پایانی ناگهانی و سهمگین می‌دهد. خانه و ماشین و زندگی خیلی‌ها را ازشان می‌گیرد. خانواده‌های زیادی را سیاهپوش می‌کند. برایش آق قلا و شیراز و اصفهان و تهران ندارد. فرقی نمی‌کند وسط تعطیلات سال نو باشد یا چله زمستان. می‌آید و می‌برد و می‌رود. این وسط اما، چیزهایی هست که سیل با همه قدرتش نمی‌تواند از خاطره‌ها پاک کند. چیزهایی از جنس ایثار و رشادت و انسانیت. با چهره‌هایی که روز و شب‌شان را برای نجات همنوعان‌شان وقف می‌کنند. با مردان و زنانی که هوای هم‌وطنانشان را دارند. مثل سیل اخیر در استانهای گلستان و فارس که با همه تلخی‌ها و مصیبت‌هایش و با همه کم‌کاری‌ها و بی‌تدبیری‌هایی که مهر مردودی روی کفایت بعضی از مدیران زد، فرصتی بود برای ظهور اتفاق‌های تازه که پیش از این‌ها کمتر دیده‌بودیم.

این گزارش، مرور مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین اتفاق‌هایی است که تلخی و سختی سیل مصیبت‌بار اخیر را التیام بخشید.

 

رکوردشکنی برای نجات جان آدمها

شاید کسی نداند که در ماجرای سیل مرگبار و تلخ گلستان، برخی از مسئولان و مدیران هم دوش نیروهای امدادی و از همان ساعت‌های ابتدایی وقوع سیل در میان حادثه دیدگان و مصیبت زدگان حضور داشتند. حضوری که البته سبب شد چند رکرد امداد و نجات هم جابه‌جا شود. اهمیت حضور میدانی مسئولان در مناطق آسیب دیده از سیل، وقتی بیشتر نمایان می‌شود که بدانیم سیل اخیر در گلستان، به معنای کامل، مهیب و بی‌سابقه بوده است. از آمار شگفت‌آور و بی‌سابقه سیلاب گلستان، همین بس که حداقل دبی این سیلاب، حدود چهاربرابر ظرفیت مهم‌ترین رودخانه این منطقه یعنی «گرگانرود» بوده است. ضمن آن‌که میزان بارش در برخی نقاط استان گلستان، طی 24 ساعت اولیه شکل‌گیری سیلاب، حدود 7 درصد متوسط بارش سالانه در این مناطق بوده است.

به این ترتیب، اهمیت حضور میدانی مسئولان و مدیران ارشد کشور در این مناطق و مدیریت بحران و رسیدگی به آسیب دیدگان، بیش از پیش نمایان می‌شود.

حضور امیر سرتیپ حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش، ، سردار عزیز جعفری فرمانده سپاه پاسداران و سردار حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه و سردار غلامحسین غیب‌پرور فرمانده سازمان بسیج مستضعفین، از نکات جالب توجه در خبرهای مربوط به سیلاب گلستان بود.

 

6 وزیر کابینه هم در استان گلستان حاضر شدند تا در کنار  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری به بررسی اوضاع و خسارت‌های وارد شده بپردازند و در کنار مردم کارشان را دنبال کنند. سعید نمکی وزیر بهداشت، رضا اردکانیان وزیر نیرو، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد، محمد اسلامی وزیر راه و البته عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، وزاری کابینه دوازدهم بودند که با حضور در مناطق سیل‌زده گلستان از نزدیک، اقدامات وزارت‌خانه های زیرمجموعه خود را برای حمایت از آسیب دیدگان این زلزله و برنامه‌ریزی‌های پیش رو را مدیریت کردند. البته پس از وقوع سیل در شیراز و جان باختن شماری از هم‌وطنانمان در این سانحه دلخراش نیز حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات، راهی این شهر شد تا به نمایندگی از دولت، بر اقدامات انجام شده در شیراز نظارت کند.

علاوه بر این، روسای سازمان‌های مدیریت بحران و جمعیت هلال احمر نیز در مناطق سیل‌زده حاضر شدند. پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز از جمله دیگر مسئولان بودند که در میانه میدان سیلاب‌ها در کنار مردم حضور یافتند تا ضمن کمک‌رسانی به انان، التیامی بر زخم‌های داغدیدگان و مصیبت‌زدگان این سیلاب سهمگین باشند.

 

اما شاید جالب‌ترین نکته در سیل استان گلستان، ثبت رکوردهای فوق العاده امدادی در این فاجعه و برای نجات جان هموطنان گرفار در این سیل بود. به طوری که روز سوم فروردین 98، حدود 24 سورتی پرواز هواپیماهای مسافربری و بالگردهای امداد و نجات در فرودگاه گرگان ثبت شد که رکورد قابل توجهی در تاریخ هوانوردی استان گلستان را به ثبت رساند.
ضمن این که در جریان امدادرسانی به سیلزدگان گلستان، برای بیش از 8 هزار نفر از آسیب دیدگان، امکان اسکان موقت فراهم شد و بیش از 5 هزارنفر در 9 شهر، روستا و محور کوهستانی از خدمات امدادی استفاده کردند.

 

چهره‌ها در کنار مردم

جدای از حضور مسئولان در کنار مردم، چهره‌های نام‌آشنا نیز تلاش کردند تا با حضور در کنار مردم و مصیبت‌زدگان با انان ابراز همدرد کنند و کمک‌های مردمی را به آنان برسانند.

شاید پیشگام‌ترین این چهره‌ها «سردار آزمون» فوتبالیست ملی‌پوش و «فرهاد قائمی» والیبالیست تیم ملی کشورمان بودند. دو چهره ورزشکاری که اهل استان گلستان هستند و زودتر از چهره‌های دیگر، به یاری هم‌استانی‌های مصیبت‌زده‌شان شتافتند و در متن حرکت‌های مردمی برای جمع اوری و پخش اقلام خوراکی و وسایل موردنیاز سیل‌زدگان بودند. عکس‌هاس سردار آزمون که با چکمه‌های سفید، در حال امدادرسانی به سیل‌زدگان بود، از به‌یادماندنی‌ترین قاب‌های سیل استان گلستان است.

 

حاج حسین یکتا و نرگس کلباسی که نام‌شان با آبادانی در زلزله کرمانشاه هم گره خورده، از جمله چهره‌هایی بودند که در مناطق سیل‌زده گلستان حضور یافتند.

چهره‌های دیگری همچون علی ضیاء مجری تلویزیون، عزت پورقاز فوتبالیست ملی‌پوش، بهنام محمودی ملی‌پوش پیشین والیبال، عادل مجللی عضو تیم ملی قایقرانی و الناز کمپانی ملی پوش دوومیدانی کشورمان نیز با حضور در مناطق سیل‌زده به یاری مردم شتافتند.

در میان ذاکران اهل بیت هم نام‌هایی همچون عبدالرضا هلالی و مهدی مختاری را می‌توان بین چهره‌های حاضر در میان مردم سیل‌زده گلستان دید.

 

عکس‌ها و ویدئوهایی از حضور چهره‌هایی همچون عادل فردوسی‌پور و هدیه تهرانی نیز در مناطق سیل‌زده منتشر شد. مطابق معمول، صفحه اینستاگرام بسیاری از چهره‌ها نیز به واکنش‌های آنان درباره سیل گلستان و شیراز اختصاص یافت و هشتگ #من_گلستانم نیز در این واکنش‌های مجازی مورد استفاده آنان قرار گرفت.

 

مردم برای مردم

اما شاید جالب‌ترین واکنش‌ها پس از حادثه سیل شیراز توسط هموطنان شیرازی‌مان شکل گرفت. شهری که در تعطیلات نوروزی هرسال، یکی از شلوغ‌ترین مقصدهای گردشگران است و امسال نیز مسافران نوروزی بسیاری را به خود می‌بیند؛ اما سیل غافلگیرکننده و مرگبار شیراز که بسیاری را مصیبت‌زده و خسارت دیده کرده و مسافران بسیاری را هم بی‌خانمان کرده است، سبب شده تا سیل محبت و همدلی در این شهر شکل بگیرد.


پیام‌هایی که با مضمون کمک رایگان، صافکاری رایگان خودروهای خسارت‌دیده، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و عکس‌هایی که از شیرازی‌ها با تابلوهای «اسکان رایگان سیل‌زدگان» در سایت‌ها و کانال‌های مختلف منتشر می‌شود، خاطره‌ای ماندگار از همدلی و مهربانی مردم در تعطیلات نوروزی 98 را ثبت کرده است.

 

در این میان عکس پلیسی که در یک جوی سرشار از آب گل آلود فرورفته  و در جستجوی نشانی از قربانیان خردسال احتمالی سیل است، بیشتر از همه به چشم آمد.

 

تصویری که همچون تصاویر دیگر سیل مهربانی مردم، خاطره تلخ و مصیبت بار سیلاب مرگبار نوروز 98 را در ذهن ایرانیان کمرنگ‌تر خواهد کرد.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.