Skip to Content

آی آدم ها! یک نفر در آب دارد می سپارد جان...

جسد کودک آواره سوری بر شن‌های سواحل ترکیه آرام گرفت+ تصاویر


پیدا کردن جسد یک کودک سوری در سواحل ترکیه موجی از اعتراض‌های جهانی به نقض حقوق بشر، سکوت سازمان ملل و حمایت غرب از تروریست‌های تکفیری را در پی داشته است.

به گزارش میبد خبر، در حالی که جامعه بین‌الملل و سازمان‌های حقوق بشری در مقابل وضعیت بد مهاجران سوریه سکوت کرده اند، شورای حقوق بشر سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود درباره وضعیت اسفناک پناهجویان سوریه که مجبور به ترک کشور خود شده‌اند، آماری تکان‌دهنده از مرگ هزاران نفر در دریا منتشر می‌کند اما بازهم چشم مدعیان حقوق بشر بروی این فجایع انسانی بسته بود تا اینکه انتشار تصویر جسد یک کودک 3 ساله این سکوت را شکست.

«نیلوفر دمیر» خبرنگار ترکیه‌ای که در حال تهیه گزارش از مهاجران غیرقانونی بود با جسد کودک 3 ساله‌ای روبرو می‌شود که قرار بود به همراه خانواده‌اش به یونان برسد؛ تصویری که این خبرنگار در رسانه‌ها منتشر می‌کند به خبر اول رسانه‌های جهان تبدیل می‌شود؛‌ تصویری متعلق به جسد یک کودک که امواج آب آن را به ساحل شهر بدروم ترکیه آورده است.

 

«نیلوفر دمیر» خبرنگاری که عکس کودک غرق شده سوری را منتشر کرد

 

تصویر بدن بی‌جان «آیلان کردی» این کودک 3 ساله، موجی از همدردی را با پناه‌جویان سوری برانگیخته است؛ بسیاری از دولت‌های اروپایی انتقاد می‌کنند که برای کمک به حل این بحران به اندازه کافی تلاش نکرده‌اند؛ روزنامه‌های جهان این تصویر تکان‌دهنده را به عنوان خبر نخست خود منعکس کردند:

 

فیلم منتشر شده از لحظه پیدا کردن جسد «آیلان »کودک 3 ساله سوری مورد استقبال بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی کشورهای مختلف قرار گرفته است که در ذیل مشاهده می‌کنید:

 

نکته قابل تأمل در این میان اعتراض شدید افکار عمومی جهان نسبت به مرگ تکان‌دهنده کودک 3 ساله سوری است؛‌ کاربران شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان با منتشر کردن کاریکاتور، نقاشی، پوستر و عکس‌نوشت‌ها اعتراض خود را به نقض حقوق بشر، سکوت سازمان ملل و حمایت غرب از تروریست‌های تکفیری اعلام کردند. در ادامه بخشی از این تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را مشاهده می‌کنید:

 

تصویر جسد کودکی که در ساحل ترکیه با کفش و پیراهنی قرمز بر روی شن‌ها آرام گرفته است به سرعت در رسانه‌های اجتماعی جهان منتشر می‌شود.

 

 

«آیلان» به همراه برادر 5 ساله خود به اسم «غالب» و مادرش ریحان 35 ساله و پدرش، بعد از فرار از جنگ در کوبانی واقع در شمال سوریه قصد داشتند تا از طریق سواحل ترکیه به جزیره کوس در یونان مهاجرت کنند.

 

 

 «ایلان کردی» با والدین و برادرش از جنگ در کوبانی فرار کرده بودند و قصد داشتند از طریق دریا به جزیره «کوس» یونان بروند که قایق آنها در سواحل ترکیه غرق شد و جسدش بر روی شن‌های سواحل ترکیه آرام گرفت.

 

 

 

بر اساس آمارهای جدید که از سوی سازمان‌های بین الملل منتشر شده است؛ کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس که مهمترین آنها عربستان است از آوارگان سوری استقبالی به عمل نیاورده و هیچ اقدامی در زمینه حمایت از آنها انجام نداده است.

 

 

 

به گزارش فارس،‌ شورای حقوق بشر سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود درباره وضعیت اسفناک پناهجویان سوریه که مجبور به ترک کشور خود شده‌اند، آماری تکان‌دهنده درباره مرگ هزاران نفر در دریا منتشر کرده است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل پنجشنبه 12 شهریور اعلام کرد که از سال 2011 بیش از 2000 سوری که در مسیر تلاش برای رسیدن به اروپا بودند، در دریای مدیترانه غرق شدند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.