Skip to Content

در نامه‌ای از سوی رئیس سازمان میراث‌فرهنگی صورت گرفت؛


در نامه‌ای از سوی رئیس سازمان میراث‌فرهنگی 4 میراث‌ فرهنگی ناملموس شهرستان میبد در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی کشور قرار گرفت.

به گزارش میبد خبر، در نامه علی‌‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، خطاب به محمود زمانی قمی استاندار یزد 4 میراث‌ فرهنگی شهرستان میبد شامل "مراسم نخل‌برداری و علم نمدگردانی روز عاشورای فیروزآباد شهرستان میبد" به‌شماره 1506، "مراسم بهر شهید ندوشن شهرستان میبد" به‌شماره 1509، "مراسم پرسه گندم ندوشن" به شماره 1514 و "پرسه  علی‌اکبر ندوشن" به شماره 1518 در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به‌ثبت رسیده است. 

مراسم «نخل‌برداری و علم نمدگردانی» روز عاشورای فیروزآباد شهرستان میبد

عزاداران محله فیروزآباد میبد ظهر روز عاشورا با برداشتن نخل و عبور از مسیرهای سنتی نخلی که از روز اول محرم از حسینیه حضرت رقیه میدان شهرداری به حسینیه اعظم فیروزآباد آورنده اند را بازمی گردانند.

مراسم «بهر شهید» ندوشن

مراسم عزاداری سالار شهیدان در ندوشن از بعدازظهر 18ذیحجه با مراسم بهر شهید آغاز می‌شود.
مراسم عزاداری سالار شهیدان در ندوشن از بعدازظهر ۱۸ذیحجه(عید غدیرخم) با مراسم بهر شهید آغاز می‌شود این مراسم که هرروزبعد ازظهر تا آخرذیججه ادامه پیدا می‌کند بدین صورت اجرا می‌شودکه عده ای درگروه های چند نفره درمحلات مختلف به درب خانه هارفته واین اشعار رامی خوانند.
بهر شهید تشنه لب کربلا
افغان کنیدو به خلق و بگویید یاحسین
رفتم به سوی بلبل وگفتم چه حاجت است
اهی کشیدکه به صد سال می گذشت
شاخ به شاخ در منه شعله به شاخ درمنه
هرکه یه شاخی بدهد خدا مرادش بدهد
عشق حسین،کافی وامی کند تلافی
عشق حسین وعباس هر چی می خی در انداز
نه کنده ونه باری زودی خبر در اری
صاحب خانه نیز به انها مقداری پول وقندوچای و…می دهدکه به مصرف برپایی عزاداری به یادحضرت مسلم می رسداین مراسم به یاد در بدری وبی خانمانی ان حضرت در کوفه در کوچه ها برگزار شده و تعزیه ی شهادت آن حضرت را نیز شامل می‌شود.

 

همچنین در ضمن این مراسم یارون عزا گرفته می‌شود که آن را اشور داشتن گویند.البته در قدیم بجای موادی که ذکرشد بوته درمنه می گرفتند که به دلیل نبود روشنایی برق برای گرما و روشنایی مراسم به کار می رفت.

مراسم «پرسه گندم» ندوشن

دوروز مانده به اول محرم افرادی از محله سفلی وروز قبل از محرم افرادی از محله علیا در قالب هیات در همه کوچه هاومحله های ندوشن گشت می زنند در این مراسم عده ای در تمام مسیر وعده ای در مقداری از مسیر هیات را همراهی می کنند در تمام مسیر اشعاری ونوحه هایی د ررثای حضرت علی اکبر خواننده می شود.

اهالی با اب وجاروب کردن در منازل وکوچه ها از انها استقبال می کنند وهر صاحبخانه مقداری گندم،ارد،پول و اجیل به انها می دهد که هر کدام مسئول خاصی برای جمع اوری دارد البته مسئول جمع اوری اجیل مقداری از انچه در ظرف خود داردرا به عنوان تبرک در ظرف اهدا کننده می ریزد.
افرادی هم که نذوراتی دارند در بین راه میان افراد شیرینی شربت یا شیر توزیع می کنند.این مراسم تا گشت در همه محله ها ادامه دارد.
در پایان مقداری از انچه جمع اوری شده است برای پخت اش در حسینیه وبقیه نیز به مصرف مخارج حسینیه می رسدواجیلی که باقی مانده است در بین افراد توزیع می شود.

«پرسه علی‌اکبر(ع)» ندوشن

مراسم پرسه خوانی ماه محرم، با طلوع آفتاب در ندوش آغاز و تا شامگاهان و دمیدن هلال ارغوانی ماه محرم ادامه دارد.

 در این مراسم که با  پرسه زدن در کوچه ها ومحلات وخواندن اشعاری در وصف این ماه وهمچنین بیان رشادتهای اولین شهید کربلا حضرت علی اکبر (ع) همراه است اعلام می شود که  فردا آغاز ماه شهادت امام حسین(ع) است.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.