Skip to Content

گذري بر زندگي خردسال‌ترين رزمنده دفاع مقدس؛

تک‌تیرانداز 12 ساله‌ي گردان رزمی عاشورا 3 روز پس از شهادت برادرش: «می‌مانم و می‌جنگم»


یزد با داشتن شهیدی 12 ساله در آغوش خود، باید از خاطرات و صحبت‌های این گوهر گرانبها به عنوان الگویی برای نوجوانان بهره بگیرد.

به گزارش میبد خبر به نقل از ایسنا، شهید «محمد‌حسین ذوالفقاری» در دهم فرردین سال 1348 در شهیدیه میبد دیده به جهان گشود. «محمدحسین» هنوز سنی نداشت ولی با این وجود موفق شده بود سه بار به کربلا برود و بارگاه امام حسین(ع) را زیارت کند.

محمد حسین 12 ساله در تابستان سال 1357 و در جريان یکی از سفرهای زیارتی‌اش به کربلا، توانست در نجف اشرف با بنيانگذار كبير انقلاب حضرت امام خمینی(ره) نیز دیدار کند .

پدر محمد‌حسین در کویت کار می‌کرد و بارها تلاش کرده بود محمد حسین را برای ماندن و کار در آن جا راضی کند اما وي راضی نشد و در ایران کنار مادرش ماند. او با وجود سن کمی که داشت مرد مادرش شده بود، کارهای سنگین خانواده را انجام می‌داد و و همیشه در دامداری، پخت نان و خرید وسایل خانه با آنها همکاری می‌کرد .

او از همان کودکی بر خواندن نماز اول وقت به ویژه نماز جماعت مداومت می‌کرد، قران می خواند و با کوچکتر از خود، بسیار مهربان و رئوف بود .

کوچکترین شهید دوران دفاع مقدس، بسیار فهمیده و باهوش بود و همیشه جز یکی از برترین‌های کلاس درس محسوب می‌شد اما زمانی که وارد مقطع راهنمایی شد، عشق به جبهه او را به رها كردن تحصیل وا داشت و پس از اتمام آموزش‌های نظامی تصمیم گرفت، به جبهه برود و مانند «علیرضا» برادر بزرگش از کشور دفاع کند.

پدر محمد حسین در آن زمان، درس خواندن را مهم‌تر از جبهه برای او می‌داند و یاداور می‌شود که او هنوز برای رفتن به جبهه کم سن است اما محمد حسین در مقابل عدم رضایت پدر برای رفتن او به جبهه می‌گوید: «یعنی من نمی‌توانم به جبهه بروم و برای رزمندگان اسلام آب ببرم؟» و پدر محمد حسین با دیدن عشق و جسارتی که در فرزندش برای مبارزه می‌بیند، با رفتن او به جبهه موافقت می‌کند .

چندی پس از بازگشت او از جبهه با خبر شهادت برادرش «علیرضا» روبرو می‌شود و سه روز بعد از شهادت برادرش دوباره راهی جبهه می‌شود تا سنگر برادرش خالی و اسلحه او بر زمین نماند اما با این وجود همرزمان برادرش، او را به خاطر آمدن مجددش به جبهه و دلداری ندادن به خانواده داغدارش، سرزنش مي‌کنند كه در پاسخ آنها می‌گوید: «علیرضا برای خودش شهید شد و آخرت هم برای اوست نه برای من، پس می‌مانم و می‌جنگم . »

سرانجام تک‌تیرانداز گردان رزمی عاشورا، 40 روز پس از شهادت برادرش بر اثر اصابت ترکش خمپاره به دست و پایش در منطقه شوش به شهادت می‌رسد و به عنوان دهمین شهید محله تشییع می‌شود .

يادآور مي‌شود؛ «محمد حسین» 12 ساله به علت بزرگی‌اش در دوران کوچکی، توانست سال گذشته دو عنوان «شهید شاخص بسیج دانش‌آموزی» و «جهاد کبیر، شهید صغیر» را کسب کند .

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.