Skip to Content

با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی؛

تکلیف طرح تفصیلی میبد تا پایان تیرماه مشخص می شود


نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شوای اسلامی گفت: با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی در یزد طرح تفصیلی میبد تا پایان تیرماه به تصویب نهایی می رسد.

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار  میبد خبر در رابطه با طرح جامع و تفصیلی شهر میبد بیان داشت: برای میبد طرح جامعی داریم که از سال ۱۳۷۵ توسط مهندسین مشاور تهیه شده و متعاقب این طرح تفصیلی شکل گرفته است. «طرح جامع» و «طرح تفصیلی» دو طرح مهم در برنامه ریزی و مدیریت شهری است.

وی افزود: طرح جامع، طرح بلندمدتی است که در آن نحوه استفاده از اراضی و منطقه بندی مربوط به حوزه های مسکونی، صنعتی، بازرگانی، اداری و کشاورزی و تاسیسات و تجهیزات و تسهیلات عمومی مناطق نوسازی، به سازی و اولویت های مربوط به آن ها تعیین شده و ضوابط و مقررات مربوط به کلیه موارد و همچنین ضوابط مربوط به حفظ بنا و نماهای تاریخی و مناظر طبیعی، تهیه و تنظیم شده و برحسب ضرورت، قابل تجدیدنظر خواهد بود.

دهقانی در مورد طرح تفصیلی اظهار داشت: طرح تفصیلی، عبارت از طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی طرح جامع شهر، نحوه استفاده از زمین های شهری در سطح محلات مختلف شهر و موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آن ها و وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور و میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری و اولویت های مربوط به مناطق به سازی و نوسازی و توسعه و حل مشکلات شهری و موقعیت کلیه عوامل مختلف شهری در آن تعیین می شود و نقشه ها و مشخصات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی تهیه و تنظیم می شود. 

نماینده مردم تفت و میبد در مورد مشکلات طرح تفصیلی میبد عنوان داشت: چند سالی است به جهت عدم تصویب طرح تفصیلی در کمیسیون ماده ۵ استانداری و قدیمی شدن طرح جامع میبد که از سال ۷۵ تا سال ۸۵ یعنی یک دوره ۱۰ ساله که بیش از این دوام ندارد و  به جهت اینکه مسائل جمعیتی و مسائل دیگری  بعضی از این اهداف طرح را تغییر می دهند مدیران شهر در این مدت نمی دانستند به چه مکانیزمی عمل کنند. شهرداران و اعضای شورای شهر بصورت موردی و اقتضایی و یا با هماهنگی مورد به مورد یا به صورت کلی با مهندس مشاور و یا کمیسیون ماده ۵ اقدام به صدور پروانه کرده و در بعضی موارد حتی پروانه‌های صادر شده رعایت همان طرح تفصیلی هم نشده است که علتش این است که این طرح مصوب نشده بود.

وی ادامه داد: جلسات متعددی با مدیر کل شهرسازی، اعضای شورای شهر و شهردار داشتیم و جلساتی هم با حضور معاون سابق عمرانی استانداری جناب آقای سید حسینی برگزار شد، درهفته گذشته نیز با حضور آقای صادقیان یک نشست سازنده ا‌ی برگزار شد که همه اعضا از جمله فرماندار اعضای شورا و شهردار بودند و تصمیماتی گرفته شد که در مدت زمان مشخصی تکلیف طرح تفصیلی را مشخص کنیم. البته اواسط سال گذشته کلیات طرح تفصیلی تصویب شد ولی مشکلات حل نشد. خوشبختانه در مصوبه آخر طرح تفصیلی دغدغه مردم گنجانده شد و ادعای مردم و حقوق مکتسبه که مردم دارند و پولی که پرداخت کرده اند در پرونده ها مورد رسیدگی قرار گرفته و مشکلات حل و فصل شود مصوبه کمیسیون ماده ۵ استانداری هم که تصویب شده بود در صورتجلسه تصویب طرح تفصیلی این موضوع لحاظ شده بود که حقوق مکتسبه افراد باید لحاظ شود و البته فقط این نیست و ما مسائل دیگری هم داریم که ضرورت دارد که مشاور دغدغه‌های شورای شهر و شهردار و مردم را لحاظ کند.

دهقانی با اشاره به جلسه ای که روز گذشته با حضور جمعی از مدیران استان و شهرستان میبد و معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص برگزار شد، ابراز داشت: جلسه ای بسیار سازنده برای تصمیم‌گیری در تهران با حضور  دکتر محمد سعید ایزدی معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی تشکیل شد که در آن جلسه مشاور هم دعوت شد و توضیحاتی در رابطه با طرح داد و نهایتا یک زمانی حداکثر تا آخر ماه در نظر گرفته شد تا هم تکلیف مشاور مشخص شود و هم با مبنا قرار دادن مصوبه شهریور ماه گذشته در خصوص طرح تفصیلی و کمیسیون ماده ۵ تغییراتی هم که لازم است در طرح تفصیلی شکل بگیرد با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی در استان یزد در اواخر این ماه یا اوایل ماه آینده نهایتا به یک جمع‌بندی رسیده و یک بار برای همیشه طرح تایید و ما طرح تفصیلی مستند و  قانونی داشته باشیم که مبنای رشد متوازن و توسعه با برنامه شهر میبد و اصلاحات برخی از کاستی‌ها قرار بگیرد.

انتهای پیام/اد

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.