Skip to Content

ادعای آمانو:

توافق آتی با ایران اجازه دسترسی به سایت‌های نظامی را می‌دهد


مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که توافق آتی با ایران اجازه دسترسی به سایت‌های نظامی را می‌دهد.

به گزارش میبد خبر،  "یوکیا آمانو" مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که  توافق آتی با ایران اجازه دسترسی به سایت‌های نظامی را می‌دهد.


 تسنیم نوشت: آمانو که با خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس مصاحبه می‌کرد، افزود: ایران زمانی که با چارچوب توافقی که هم اکنون در حال کار کردن بر روی آن هستند توافق کرده، به طور ویژه با اجرای پروتوکل الحاقی موافقت کرده است.


آمانو اضافه کرد: در بسیاری از کشورها هر از چند گاهی ما درخواست دسترسی به سایت‌های نظامی می‌کنیم پس چرا ایران نه؟ اگر ما دلیلی برای درخواست دسترسی داشته باشیم این کار را می‌کنیم و بر اساس چارچوب،‌ایران باید آن را بپذیرد.


مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: آژانس هر زمان می‌تواند درخواست دسترسی، شفاف سازی یا بازرسی کوتاه داشته باشد.


آمانو در پاسخ به سوالی در این باره که آیا پروتکل الحاقی به بازرسی‌های آژانس کمک خواهد کرد، پاسخ داد: هنوز نمی‌دانیم. هم اکنون در جایگاهی قرار نداریم که بتوانیم یک برآورد ارائه دهیم و این موضوع به طور گسترده‌ای به سطح همکاری ایران بستگی دارد.


این سخنان در حالی مطرح می‌شود که معاونین وزیر امور خارجه کشورمان و تیم کارشناسان هسته‌ای امروز (سه‌شنبه) وارد وین، پایتخت اتریش، شدند و از ساعت 10:30 به‌وقت محلی (13:00 به‌وقت تهران) مذاکرات هسته‌ای برای تداوم نگارش متن "برنامه جامع اقدام مشترک" (برجام) با دیدار بین سید عباس عراقچی و هلگا اشمیت از سر گرفته شد.


این مذاکرات به‌مدت چهار روز ادامه داشته و بخش اعظمی از آن به رایزنی‌های معاونین وزیر امور خارجه کشورمان و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین مذاکرات بین کارشناسان فنی اختصاص خواهد یافت.


پس از آنکه در 13 فروردین دیپلمات‌ها توانستند به پارامتر‌ها و کلیات یک توافق هسته‌ای نهایی دست یابند، مذاکرات برای نگارش برنامه جامع اقدام مشترک برجام (مخفف «برنامه جامع اقدام مشترک») آغاز شد تا دیپلمات‌ها تلاش‌های خود برای دستیابی به توافق نهایی را تا 30 ژوئن (9 تیر) ادامه دهند.


آخرین دور رایزنی‌ها در حاشیه نشست بازبینی معاهده منع اشاعه هسته‌ای (NPT) در نیویورک برگزار شد. بخش اعظمی از این مذاکرات به چگونگی لغو تحریم‌های ایران اختصاص داشت، تحریم‌هایی که حمید بعیدی‌نژاد، مدیر کل سیاسی و امنیت وزارت امور خارجه و رئیس‌ تیم کارشناسان ایران، در یادداشتی فهرستی از آنها را ارائه کرد.
انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.