Skip to Content

مداح پیشکسوت استان یزد:

تعیین مبلغ از سوی مداح یعنی تضعیف دیدگاه مردم نسبت به جامعه مداحان/ دارالعباده در شب یلدا،حرمت ائمه را نگه خواهد داشت


اگر مردم دارالعباده برنامه ای در شب یلداداشته باشند به دلیل تقارن این شب با رحلت پیامبر(ص) و سبط اکبرش(ع)حرمت حضرت رسول(ص) و فرزندانش را رعایت خواهند کرد.

به گزارش  ميبدخبر به نقل از یزد امروز، محمد ابراهیم(کاظم) دهقان درسال 1333 در محله مصلی عتیق یزد به دنیا آمد. مرحوم پدرش  به شغل شربافی (نساجی قدیم) شغل اکثر مردم درآن زمان ها، مشغول بود و محمد ابراهیم را او را کاظم صدا می زد.

.پدرکاظم درسن 5سالگی؛ او، مادر و دو خواهرش را تنها گذاشت واین مادربود که بار زندگی را به تنهایی به دوش کشید . وی دوران دبیرستان را در دبیرستان ایرانشهر یزد سپری  و در سال 1358 به جرگه متاهلین پیوست. ثمره این ازدواج دو پسر ویک دختر می باشد.

کاظم به علت عشق وافری که به امام حسین داشت ازسن 6سالگی در هیئت محله حاضر و با عزاداران حسینی محل، به عزاداری می پرداخت.

وی برای اولین بار درسن 18 سالگی در جلسه محبان آل الله  که به همت برخی از اساتید شعر و مداحی آن زمان، در سید الصحرای یزد برپا می شد به مداحی پرداخت و مورد توجه قرار گرفت و هم اکنون برفعلیت مداحان جوان محله مصلی عتیق نظارت دارد.

گفتگوی متفاوت یزد امـــــروز را با این مداح پیشکسوت وپیرغلام سیدالشهدا(ع) از دست ندهید:

به عنوان اولین سوال لطفا بفرمایید جنابعالی درزمینه مداحی از وجود چه اساتیدی بهره برده اید؟

درزمینه آشنایی با اشعار و شعرخوانی،از محضر استاد حسین نجاریان (سالک) ودر زمینه سبک های مداحی از وجود اکثر اساتید به نام استان، در جلسات مادحین بهره مند شده و از هرعزیزی نکته ای را یاد گرفتم اما به طور خصوصی در این زمینه استادی نداشتم.

ویژگی شعر وسبک خوب از دیدگاه جنابعالی چیست؟ سبک مداحی، باید در شـأن سیدالشهدا(ع) و دلنشین باشد، شما اگر به سبک های قدیمی گوش کنید متوجه می شوید که در عین سادگی چقدر دلنشین هستند اما یک شعرخوب، باید زیبا، متین، دارای محتوا و بیانگرعظمت ائمه باشد وهمان گونه که رهبری معظم نیزفرمودند: مادحین  باید سبک ها و اشعار قدیمی را احیا کنند بنده نیزچنین سبک هایی را پسندیده ومی خوانم .

فرمودید سبک های قدیمی را می پسندم، به نظر شما سبک های قدیم ، مورد پسند جوانان امروز قرار می گیرد؟ می توان در این زمینه نوع آوری داشت یعنی گاه سبک قدیمی را با اشعار جدید خواند وگاه برعکس عمل کرد.

جنابعالی اشعار وسبک هایتان را چگونه و با کمک چه کسانی انتخاب می کنید؟

در زمینه اشعار از وجود آقایان نجاریان، طریقتی و نادم کمک می گیرم ودر گذشته نیزازمرحوم فرشید هم شعر می گرفتم .اما درسبک گذاری یک نکته وجود دارد و آن اینکه هر کس باید براساس تن صدا، سبک خاص خود را داشته باشد. من برای خودم سبک خاصی داشته اما ازدوستان زیادی کمک و مشورت می گیرم ودرنهایت آن چیزی را که خودم بپسندم وبتوانتم اجرا کنم می خوانم.

رمز ماندگاری حضرت اباعبدالله(ع) چیست؟ اباعبدالله الحسین (ع) با تمام خلوص هستی خود را فدا کرد تا دین وقران پایدار بماند و این رمز ماندگاری ایشان است.

شغل جنابعالی چیست و در خصوص ارتزاق، تنها از طریق مداحی چه نظری دارید؟

بنده کاسب بازارهستم و درآمد مداحی را جزو درآمد خود محسوب نکرده و بیشترتبرکی مداحی را به کارهای خیر وخداپسندانه اختصاص می دهم اما برخی دوستان را می شناسم که تنها از طریق مداحی ارتزاق می کنند و به نظرم چندان کارجالبی نیست. متاسفانه عده ای نیز برای مداحی کردن مبلغ تعیین می نمایند که بسیارکار ناپسندی بوده و خواهشمندم که با این قبیل اعمال، شرایطی را فراهم نکنند که اگر شخصی قصد برگزاری مجلس سیدالشهدا دارد دلسرد شده و یا دیدگاه مردم نسبت به جامعه مداحان تضعیف شود ویقین بدانند این پول ها برای کسانی که چنین رفتارهایی مرتکب می شوند برعکس پولی که با رضایت  با نی اهدا می شود وسیدالشهدا به آن برکت می دهد، برکتی نخواهد داشت.

بفرمایید نقش مداحان در ترویج فرهنگ عاشورایی چگونه است؟

مردم به مداحان به چشم یک الگو نگاه کرده و یک مداح از نظر ظاهری باید درشأن اهل بیت باشد چرا که مردم به مداحانی عشق می ورزند که ویژگی های اهل بیت را  در آنان مشاهده کنند.

برخی معتقدند در مجلس امام حسین نباید برای علما وشهدا دعا کرد وآن را یک نوع سیاسی کاری می دانند نظر شما در این خصوص چیست؟

به هیچ عنوان دعا برای شهدا و علما سیاسی کاری نیست چرا که ما مدیون خون پاک شهدا هستیم مگرنه اینکه امروز درکشورهای منطقه مسئله امنیت با مشکل مواجه شده و ما با این همه دشمنان متعدد داخلی و خارجی بحمدالله کوچکترین مسئله امنیتی نداریم وازسویی دیگر، درطول تاریخ وجود علما یک تکیه گاه مطمئن و مایه آرامش و برکت، برای مردم بوده و شرایط امروز کشور نیز از برکت وجود این عزیزان و رهبری عالمانه ومدبرانه مقام معظم رهبری است پس دعا کردن یک عمل اعتقادی است نه سیاسی.


جنابعالی به عنوان یکی ازمادحین پیشکسوت استان چه توصیه ای به مداحان جوان دارید؟

اولا مداحان جوان باید برای یادگیری صحیح واصولی مداحی، ازوجود استاد بهره ببرند ودوم احترام به بزرگترها و پیشکسوتان را فراموش نکنند وسوم درانتخاب سبک ها واشعار با پیشکسوتان مشورت نموده تا خدای نکرده  در دام سبک ها و شعرهای مبتذل قرار نگیرند و هر سبکی را به واسطه اینکه مداح معروفی آن را خوانده تقلید نکنند.


با توجه به تقارن شب یلدا با رحلت پیامبر(ص) و شهادت سبط اکبرش امام حسن(ع) جنابعالی چه پیشنهادی برای استفاده معنوی مردم استان از این شب دارید؟

بنده که امسال به احترام حضرت رسول(ص) برنامه ای ندارم ومی دانم مردم عزیز یزد، نیزخود به این امرمهم واقف بوده وقطعا اگربرنامه ای در شب یلداداشته باشند با رعایت حرمت حضرت رسول(ص) و فرزندانش همراه خواهند کرد.

به عنوان آخرین سوال، احساس خود را در یک کلمه یا جمله نسبت به این کلمات بفرمایید؛

هیئت مذهبی؛ الگوی همه مردم
اربعین امام حسین ؛ فراق حضرت زینب بعد از چهل روز
امام حسین (ع)؛ الگوی همه خوبی ها
حضرت زینب(س)؛ الگوی همه زنان در صبر و مقاومت
کربلا؛ عشق مسلمانان
پیرغلام ابا عبدالله الحسین؛ توفیق الهی
محله مصلی عتیق؛ محل شور جوانان هیئتی
کار فرهنگی ؛ تبلیغ دین وقرآن
مداح؛ سمت نوکری
کاظم دهقان؛ کسی که توفیق الهی برای نوکری سیدالشهدا نصیبش شد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.