Skip to Content

پیشکسوت تغزیه میبد:


پیشکسوت تغزیه میبد گفت: تعزیه میبد از لحاظ اشعار امتیازات ویژه‌ای دارد و سرآمد تعزیه‌های ایران است که این ویژگی فراموش شده است.

به گزارش میبد خبر، جمال‌الدین مفیدیان در مراسم اختتامیه اولین همایش تعزیه جوادالائمه که با حضور برخی مسئولان و تعزیه‌خوانان در بیت امام‌جمعه فقید میبد برگزار شد، ضمن تقدیر از برگزارکنندگان اولین همایش تعزیه جوادلائمه در شهرستان میبد اظهار داشت: موفق‌ترین مسیر برای انتقال پیام عاشورا تعزیه‌خوانی بوده است.

وی با بیان این که یک نمایش خوب می‌تواند بهتر از ساعت‌ها منبر مفید باشد و مسایل را به خوبی منتقل کند، افزود: تعزیه میبد از لحاظ اشعار امتیازات ویژه‌ای دارد و سرآمد تعزیه‌های ایران است که این ویژگی فراموش شده است.

مفیدیان، بیان داشت: یکی از اصلی‌ترین، زیباترین و خوش‌اجراترین نسخه‌های اجرای تعزیه در شهرستان میبد است و باید این داشته را قدر دانست و آن را تعزیه ملی قلمداد کرد.

این استاد تعزیه تصریح کرد: تعزیه میبد گوهر گرانبهایی است که توسط بهترین تعزیه خوانان سابق ایران اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های تعزیه‌ی میبد این است که از نظر روش و سبک اجرای آن با سبک مداحی فرق می‌کند. در واقع بعضی تعزیه‌خوانان کشور با لباس تعزیه مداحی می‌کنند.

این شاعر آیینی اظهار داشت: بعضی از اشعار تعزیه از نظر فنون شعر و ادبیات بی‌نظیر است. گاه شاعر نسخ تعزیه، در یک بیت شاهکار کرده است.

مفیدیان بیان داشت: نسخ تعزیه میبد از نظر انحرافات تاریخی نیز کمترین مشکل دارد و پدیدآورده آن رعایت احتیاط را نموده است.

مفیدیان بیان داشت: تعزیه تلفیقی از هنرهای مختلف نظیر مجسمه‌سازی، آوازخوانی، موسیقی، شمشیربازی، سوارکاری و.‌.. است.

وی با اشاره به این مطلب که برای ملی شدن تعزیه میبد حمایت نشده‌ایم، گفت: تعزیه خوانان هر تعزیه ای را ملی خطاب نکنند، تعزیه ما باید حمایت شود تا ملی شود.

مفیدیان در رابطه با مشکلات پیش روی تعزیه میبد بیان داشت: ما در شهرستان میبد امکاناتی در این زمینه نداریم، انجمن تعزیه تشکیل دادیم، گفتند غیرقانونی است. اصلا معلوم نیست تولیت کار بر عهده اداره ارشاد است یا سازمان تبلیغات.

وی با اشاره به این که در واقع تعزیه ملی نسخه رجایی و اصلی است که در میبد خاک می‌خورد، تأکید کرد: دست‌اندرکاران باید به داد تعزیه برسند.

پیشکسوت تعزیه میبد در پایان از مسوولان درخواست کرد: متولیان این هنر را پیدا کنند و از آنها حمایت شود تا به سطوح عالی تعزیه دست پیدا کنیم.

انتهای پیام/

نارین 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.