Skip to Content


تصاویر زیبا و دیده نشده از رهاسازی یک قلاده «رودک عسل‌خوار» در ميبد+ فیلم


يك قلاده رودك عسل‌خوار آسيب ديده پس از بهبودي از سوي محيط‌بانان شهرستان ميبد در منطقه رهاسازي شد.

به گزارش میبد خبر، در آذر ماه سال جاری یکی از همیاران محیط زیست یک عدد رودک عسل‌خوار از منطقه ندوشن  را به مامورین حفاظت محیط زیست شهرستان میبد تحویل داد.

بنا بر اظهارات همیار محلی اين حيوان به دلیل احتمالا سرمای زیاد زیر بوته‌ای بی‌حرکت افتاده بوده است که خوشبختانه با مراقبت و پس از یک روز تیمار و قرنطینه در پاسگاه محیط‌بانی بنستان، مجدد در طبیعت رها‌سازی شد.

رودک (گورکن) عسل‌خوار با نام علمیMellivora capensis   ، حیوانی از خانواده راسوها و بومی آفریقا، آسیای غربی و شبه‌قاره هند است.

اين گونه‌ي جانوري تنها عضو از زیرخانواده Mellivorinae در خانواده راسوهاست و با این که گورکن نامیده می‌شود اما به راسوها و سمورها بیشتر شباهت دارد. جثه رودک عسل‌خوار به اندازه گورکن است اما آناتومی آن مشابه یک راسوی بسیار بزرگ است.

رودک‌های عسل‌خوار در محیط ‌های طبیعی در هر ساعت شبانه‌روز ممکن است به شکار بروند اما در مناطقی که انسان‌ها حضور دارند بیشتر شب‌گرد هستند. این حیوان در مناطق تحت مدیریت شهرستان مهریز و میبد نیز مشاهده و گزارش شده است.

گفتني است؛ این گونه تنها پستانداری است که رنگ پشت بدن آن روشن و زیر شکم تیره و این بهترین ویژگی برای شناسایی این حیوان در طبیعت است.

انتهای پیام/ادLoading the player...

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.