Skip to Content

به مناسبت اولین سالگرد حمله تروریستی داعش به مجلس؛


سالگرد حمله تروریستی داعش به خانه ملت، بهانه‌ای شد تا باری دیگر اقدام مذبوحانه این گروهک را مرور کنیم.

به گزارش میبد خبر، امروز ۱۷ خرداد است، درست یک سال پیش بود که چهار فرد مسلح ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه از سالن انتظار ملاقات‌کنندگان نمایندگان مجلس وارد خانه ملت شدند. زمانی که آنها قصد ورود به مجلس را داشتند، نگهبانان درخواست بازرسی بسته‌های همراه آنها را می‌کنند، اما مهاجمان با تیراندازی و مورد هدف قرار دادن نگهبانان و مردمی که در آنجا حضور داشتند، چند تن را کشته و تعدادی را زخمی می‌کنند.

آنها با عبور از در ورودی به حیاط مجلس، وارد شده و به سمت ساختمان دفاتر نمایندگان (ساختمان هفت طبقه) می‌روند، اما، چون مسیر ورودی به لابی مجلس توسط یک درِ فلزی از سوی تیم حفاظت مجلس بسته شده بود، آنها نتوانستند وارد ساختمان اصلی خانه ملت شوند، بنابراین به ناچار از راه پله به محل دفاتر نمایندگان می‌روند و تعدادی از افراد حاضر در هر طبقه را مجروح کردند.

همزمان در ساعت ۱۰ و ۴۰ دقیقه دو فرد ضارب از ناحیه غربی مرقد مطهر امام خمینی (ره) قصد ورود به صحن را داشتند، این افراد هر دو مواد انفجاری به خود وصل کرده بودند و به محض ورود به حرم امام راحل، شروع به تیراندازی بی‌هدف کردند. در این حمله سه مأمور مجروح شدند و یک باغبان کشته شد. پس از محاصره توسط نیرو‌های امنیتی یکی از این افراد مواد همراه خود را مقابل دروازه شبستان منفجر کرد و فرد دوم در حال فرار توسط پلیس هدف گلوله قرار گرفته و کشته شد، یک راهنمای زن نیز زنده دستگیر شد.

در آن سو، ساعت ۱۰ و ۴۲ دقیقه در‌های ورودی مجلس بسته شد، اما همچنان جلسه علنی مجلس ادامه داشت؛ مقابله با تروریست‌ها در بیرون صحن جریان داشت. با گذشت دقایقی از آغاز عملیات تروریستی در مجلس، خیابان‌های منتهی به مجلس هم مسدود شد و نیرو‌های امنیتی و انتظامی در آنجا حضور یافتند؛ در داخل هم ‏اوضاع در راهرو‌های مجلس تحت کنترل نیرو‌های امنیتی درآمد.

ایستادگی مجاهدان جان بر کف در مقابل ترقه‌بازی بزدلانه داعش

سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه به‌ همراه یک یگان مجهز از نیرو‌های ویژه وارد منطقه شدند. بلافاصله پس از ورود نیرو‌های ویژه، تک‌تیراندازان در نقاط مختلف موضع گرفتند تا تروریست‌هایی را که از طبقات مختلف در حال تیراندازی به‌سوی مردم بودند، هدف قرار دهند.

مدتی بعد هم سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه به همراهی سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج و سردار نجات جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه نیز خود را به ساختمان مجلس می‌رسانند و سرلشکر جعفری شخصاً بر عملیات ضدتروریستی نظارت می‌کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که برای مدتی ریاست جلسه را به مسعود پزشکیان یعنی نایب خود سپرده بود، ساعت ۱۱ و ۵۰ دقیقه به همراه جمعی از نمایندگان وارد صحن شد و ریاست جلسه علنی را بر عهده گرفت و گفت: چند نفر از تروریست‌های بزدل به ساختمان مجلس نفوذ کردند که با آنها برخورد جدی شد. از اینکه نمایندگان در این مسیر با آرامش به کارشان ادامه دادند تقدیر و تشکر می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این اقدام یک مسئله جزئی است، اما نشان می‌دهد تروریست‌ها به دنبال مسئله‌سازی هستند. به ویژه در ایران که یک قطب فعال و مؤثر در مبارزه با تروریست است و آنها در صددند تا خدشه وارد کنند و قطعا نیرو‌های امنیتی با آنها برخورد جدی خواهد داشت. انشاءالله این مشکل رفع خواهد شد.

رئیس مجلس با بیان اینکه تروریست‌ها چهار تن بودند که به ساختمان نمایندگان وارد شدند و در جریان تیراندازی، نیرو‌های یگان ویژه وارد عمل شدند، گفت: ترتیبی خواهیم داد که نمایندگان و خبرنگاران به صورت منظم و با امنیت از مجلس خارج شوند.

در ادامه و پس از ورود نیرو‌های ویژه سپاه به ساختمان مجلس، یک تیم از این نیرو‌ها موفق می‌شود که به طبقات بالایی ساختمان دفاتر نمایندگان مجلس نفوذ کند و در ساعت ۱۲ و ۲۷ مهاجمان در طبقه چهارم ساختمان دفاتر نمایندگان در محاصره نیرو‌های امنیتی قرار گرفتند.

در این هنگام مدیرکل ضد تروریسم وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در درگیری با تروریست‌ها و در پی پهن کردن حلقه محاصره نیرو‌های حفاظتی و امنیتی در ساختمان اداری مجلس، یکی از تروریست‌ها به هلاکت رسید و یک نفر هم بعد از شکست در اهداف، خود را منفجر کرد. البته درگیری‌ها برای دستگیری یا هلاکت تمام تروریست‌ها در طبقه چهارم ساختمان دفاتر نمایندگان همچنان ادامه دارد.

با هماهنگی نیرو‌های حفاظت مجلس و برقراری امنیت، نمایندگان مجلس به آرامی از صحن مجلس خارج شدند، اما همچنان دو تن از مهاجمان در یکی از طبقات مجلس در محاصره نیرو‌های انتظامی و امنیتی قرار داشتند.

سپس نیروی زمینی سپاه به‌ سرعت موفق می‌شوند خود را به طبقات فوقانی برسانند و در همین حین، دو تروریست دیگر که متوجه حضور نیرو‌های امنیتی در محل و کشته شدن دیگر عضو گروه می‌شوند، جلیقه انتحاری خود را پیش از رسیدن نیرو‌های ویژه سپاه منفجر کرده و به هلاکت می‌رسند. در نهایت با کشته شدن تمام اعضای تیم تروریستی، نیرو‌های ویژه سپاه کار پاکسازی ساختمان را آغاز می‌کنند.

همچنین گروه تروریستی داعش ساعت ۱۳ و ۳۹ دقیقه در بیانیه‎ای مسئولیت حمله تروریستی به ساختمان مجلس شورای اسلامی و مرقد مطهر امام خمینی (ره) را که منجر به شهادت ۱۷ نفر شد، برعهده گرفت.

در پایان ذکر این نکته مهم است که همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی در همان روز و در دیدار با جمعی از دانشجویان، این حملات را ترقه‌بازی توصیف کردند و فرمودند که چنین اقداماتی کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده ملت ایران و مسئولان کشور اثری بگذارند، این اقدام تروریست‌ها فاقد هر گونه ارزش عملیاتی و امنیتی بود به گونه‌ای که مجلس روند معمول خود را در صحن علنی پیش گرفت و نمایندگان به کار خود در بررسی طرح‌ها و لوایح ادامه دادند.

شایان ذکر است، حکم ۸ نفر از عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم مطهر امام راحل از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر شد.

حجت الاسلام و المسلمین غصنفرآبادی رئیس دادگاه انقلاب اسلامی تهران در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: کمتر از یک هفته حکم افرادی که موسوم به پرونده تروریستی حمله به مرقد مطهر حضرت امام (ره) و مجلس شورای اسلامی بودند و در هفت جلسه تشکیل شده بود، صادر شد.

وی افزود: برای 8 نفر از متهمان به اتهام جرم بغی و معاونت در افساد فی الارض مستوجب اعدام، حکم اعدام صادر شده است.

انتهای پیام/

یزدرسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.