Skip to Content


تخصیص بیش از ۳ میلیارد ریال جهت مرمت دروازه راسته بازار میبد


علیرضا نقوی با بیان توجه به حفظ هویت فرهنگی و تاریخی کهن شهر میبد، گفت: ایجاد تفکر بهسازی و باززنده سازی شهری به همراه استفاده از الگوها و روش‌های مناسب و احترام به ارزش‌های نهفته در بافت‌های تاریخی و ارزشمند، مرمت دروازه راسته بازار در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش میبدخبر، علیرضا نقوی با بیان توجه به حفظ هویت فرهنگی و تاریخی کهن شهر میبد، گفت: ایجاد تفکر بهسازی و باززنده سازی شهری به همراه استفاده از الگوها و روش‌های مناسب و احترام به ارزش‌های نهفته در بافت‌های تاریخی و ارزشمند، مرمت دروازه راسته بازار در دستور کار قرار گرفت.


شهردار میبد در خصوص اهمیت و ضرورت دروازده های کهن شهر میبد گفت:  شارستان میبد دارای چهار دروازه ورودی شامل دروازه غربی(کثنوا)، دروازه شرقی (کوچک)، دروازه شمالی(سیدقنبر) و دروازه جنوبی (دروازه بازار قدیم) می باشد که دروازه جنوبی مهمترین دروازه شارستان محسوب می گردد.

در ادامه وی ضمن ابراز ناراحتی از تخریب این دروازه درطی سالیان گذشته افزود: دروازه جنوبی، کنار جاده قدیمی ری به کرمان و بر روی تراس طبیعی رسی بارجین بیده واقع شده، که متاسفانه طی سالیان گذشته تخریب و آسیب جدی دیده، که تنها یک لنگه برج بصورت نیمه باقی مانده و بجای برج دیگر در چند سال اخیر حمام جدیدی ساخته شده است.

نقوی عنوان کرد: باتوجه به اهمیت و ضرورت احیا و مرمت دروازه جنوبی، سال گذشته پیگیری و جلساتی با هیات امنا، اداره میراث فرهنگی شهرستان در راستای مرمت این دروازه برگزار و با موافقت اعضای جلسه، شهرداری اقدام به تخریب بخشی از حمام و مقدمات اجرای مرمت دروازه و قسمتی از حصار تاریخی فراهم گردید.

شهردار میبد از اختصاص اعتبار 365 میلیون تومان جهت مرمت دروازه جنوبی خبر داد و افزود: سال جاری براساس طرح تهیه شده توسط شهرداری که به تایید شورای فنی میراث فرهنگی استان رسیده مراحل انتخاب پیمانکار طی و قراردادی به مبلغ ۳ میلیارد و ۶۵۰میلیون ریال جهت مرمت این دروازه منقعد گردید و با نظارت فنی اداره میراث فرهنگی شهرستان میبد کار مرمت این دروازه اغاز شد.

وی گفت: این پروژه شامل احداث برج ها، اجرای سقف دروازه در دو طبقه و بدنه سازی آغاز شده که در تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.