Skip to Content


تحریم گازی اروپا توسط ایران چگونه محقق می‌شود؟/ایران اولین کشور دارای مخازن گازی در جهان


در حال حاضر تولید روزانه گاز در کشور در حدود 600 میلیون متر مکعب است که نسبت به سال گذشته 100 میلیون متر مکعب افزایش یافته است. این در شرایطی است که در صورت تکمیل فازهای بعدی پارس جنوبی، بدون شک طی 2 یا 3 سال آینده میزان تولید روزانه گاز در ایران به یک میلیارد متر مکعب خواهد رسید.

به گزارش  یزدرسا به نقل از راه دانا رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان شرقی به مناسبت سالگرد قیام بیست‌ونهم بهمن سال 56، از توانایی ایران برای تحریم اروپا خبر داده و فرمودند: ملّت ایران هم میتواند تحریم کند؛ این را بگوییم که اگر بنای بر تحریم باشد، در آینده این ملّت ایران است که آنها را تحریم خواهد کرد.

 

بیشترین سهم گاز دنیا در اختیار ما است، مال ملّت ایران است؛ گازی که یک انرژی بسیار مهم و اثرگذاری است و دنیا به آن احتیاج دارد و همین اروپای بیچاره احتیاج به این گاز دارد، این گاز در اختیار ما است؛ ایران بیشترین سهم گاز موجود در دنیا را فعلاً - تا حدّ اکتشافات فعلی در ایران - دارد؛ مجموع نفت و گاز را هم که حساب کنیم، باز بیشترین اندازه‌ی نفت و گاز برروی هم را جمهوری‌اسلامی‌ایران دارد؛ ما تحریم میکنیم آنها را در وقتی که مناسب باشد؛ و جمهوری‌اسلامی میتواند این کار را بکند.این فرمایشات مقام معظم رهبری در شرایطی مطرح شد که ظرفیت های گازی کشور به گونه ای پیش می رود و در حال پیشرفت است که بدون شک در آینده ای نه چندان دور، مسئله تحریم گازی اروپا توسط ایران، محقق شدنی خواهد بود.بر اساس این گزارش در حال حاضر تولید روزانه گاز در کشور در حدود 600 میلیون متر مکعب است که نسبت به سال گذشته 100 میلیون متر مکعب افزایش یافته است. این در شرایطی است که در صورت تکمیل فازهای بعدی پارس جنوبی، بدون شک طی 2 یا 3 سال آینده میزان تولید روزانه گاز در ایران به یک میلیارد متر مکعب خواهد رسید.ایران در حال حاضر بعد از روسیه در زمینه مخازن گازی در رتبه دوم جهان قرار دارد. البته قطری ها نیز در سال های اخیر پیشرفت های قابل توجهی در زمینه برداشت گازی داشته اند اما ایران همچنان یکی از قدرت های برتر به شمار می رود و بدون شک طی سال های آینده این پیشرفت به صورت چشمگیری افزایش خواهد داشت.برای رسیدن به برداشت روزانه یک میلیارد متر مکعب گاز در روز البته یک پیش نیاز نیز وجود دارد. اینکه پروژه پارس جنوبی که در حال حاضر در فازهای 17 و 18 نیز راه اندازی شده، نهایی شود و در فاز 25 به بهره برداری کامل برسد. خوشبختانه در سال جاری نیز با راه اندازی فازهای 17 و 18، مسئله کمبود گاز که در سال های گذشته در کشور ایجاد می شد نیز دیگر تکرار نخواهد شد.

از سوی دیگر قراردادهای گازی جدیدی مابین ایران و کشورهایی همچون عراق، هند و حتی سوئیس در حال امضا شدن است که به احتمال فراوان در سال آینده بر تعداد قراردادهای گازی ایران با سایر کشورهای اروپایی افزوده خواهد شد.

نکته جالب توجه اینجاست که در حال حاضر تمام ظرفیت های گازی برداشت شده، از طریق استفاده داخلی و صادرات خارجی، مصرف می شود. حتی به صورت روزانه 35 میلیون متر مکعب نیز از ترکمنستان واردات گازی داریم اما بدون شک با تکمیل شدن فازهای جدید پارس جنوبی و رساندن تولید گاز روزانه به یک میلیارد متر مکعب در روز از یک سو و کاهش مصرف داخلی و صرفه جویی های صورت گرفته توسط مردم، ایران قطعا توانایی صادرات گاز به کشورهای اروپایی را که نیاز مبرمی نیز به آن دارند، خواهد داشت.


انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.