Skip to Content


تبعات خطرناک ترک جایگاه رهبری مردم میبد توسط آیت‌الله اعرافی


این روزها مجددا شایعه خداحافظی آیت‌الله اعرافی از امامت جمعه میبد به دلیل مشغله زیاد کاری، قوت گرفته و نگرانی بسیاری از اهالی شهرستان را که در جریان این مطلب قرار گرفته‌اند، برانگیخته است.

به گزارش "میبدخبر"، پس از فوت امام جمعه فقید و انقلابی میبد -حضرت آیت الله محمد ابراهیم اعرافی- پسر ارشد ایشان به عنوان امام جمعه این شهر انتخاب شد و از آن روزها حدود ۲۴ سال می‌گذرد، بنابراین مدت‌هاست که نام میبد با آیت‌الله اعرافی پدر و پسر گره خورده و میبد کنونی در بسیاری از ابعاد، حاصل تدابیر و سیاستگذاری‌های این دو عالم بزرگوار است.

IMG_0819

اما ویژگی آیت‌الله شیخ علیرضا اعرافی این است که مورد اعتماد ویژه رهبر معظم انقلاب قرار دارد و به همین خاطر با امضاء معظم له، سمت‌های بسیار راهبردی و مهمی چون ریاست جامعه المصطفی العالمیه، امامت جمعه قم و عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی برعهده ایشان قرار گرفته؛ اتفاقی که نظیر آن کمتر دیده شده است.

در آن سو اما علاقه و وابستگی آیت‌الله اعرافی به دیار آبا و اجدادی باعث شده تا او در کنار همه مناصب ملی و بین‌المللی، امامت جمعه میبد را رها نکند و علیرغم سختی‌های زیاد، همچنان سنگر نمازجمعه میبد را به عنوان یکی از پرشورترین نمازجمعه‌های کشور حفظ نماید و حتی در قم و تهران نیز در کنار ایفاء خدمت در جایگاههای ملی و بین‌المللی، همواره گوشه‌چشمی به میبد و حل مشکلات عدیده آن داشته باشد.

این حب و علاقه البته یکسویه نبوده و مردم میبد نیز پیوستگی زیادی با آشیخ محمد ابراهیم و آشیخ علیرضا داشته و دارند و نشانه‌اش هم همین نمازجمعه‌های پر شور و نشاط میبد است.

حالا و پس از سپری شدن ۲۴ سال از امامت جمعه آیت‌الله اعرافی در شهر میبد و چند ده سال امامت مرحوم آیت‌الله اعرافی، مجددا زمزمه‌هایی جدی شکل گرفته مبنی بر اینکه قرار است ایشان ردای امامت جمعه میبد را از تن خارج کند.

اگرچه در یکی دو سال اخیر، حضور ایشان در میبد نسبت به سابق کم‌رنگ‌تر شده و شاید به‌طور میانگین ماهی یکبار در این شهر حضور داشته‌اند اما هیچ تردیدی نیست که همچنان میبد با سیاستگذاری و راهبری آیت الله اعرافی در حال حرکت است و انقطاع یکباره از میبد علاوه بر اینکه این شهر را از علم و توان بسیار بالای وی محروم خواهد ساخت، باعث می‌شود تا حیرت و آشفتگی در سطح رهبری میبد ایجاد شود.

این نکته زمانی جدی‌تر می‌شود که توجه کنیم همواره تکیه‌گاه اصلی شهرستان، شخص آیت‌الله اعرافی بوده‌اند و به خاطر تراز بالای شخصیتی وی، مردم هیچگاه به فرد دومی فکر نکردند، بنابراین رفتن ناگهانی آیت‌الله اعرافی بدون اینکه برای چند سالی، فرد دومی -که واجد حداقل توانمندی‌های ایشان باشد- درنظر گرفته شود و به مردم معرفی گردد، افتراق و آشفتگی ایجاد خواهد نمود و در این میان جریانی که با نظام، انقلاب و رهبری اصطکاک دارد و به منابع ثروت متصل است، از این خلاء، نهایت استفاده را خواهد برد؛ جریانی که منویات و تفکراتش برای بسیاری از مردم هنوز به‌طور کامل روشن نشده اما التقاط، مخالفت با انقلاب اسلامی، روحانیت و ولایت فقیه از ویژگی‌های بارز سردمداران آن است. کسانی‌که همواره درپی شبیه‌سازی نظام جمهوری اسلامی ایران با طواغیتی چون بنی امیه، فرعون، نمرود و حتی جاهلیت عرب هستند تا از این رهگذر با انتشار یاس و بدبینی نسبت به کارکرد اجتماعی و سیاسی اسلام در مردم، آنان را به سمت آرمان‌شهری سکولار و التقاطی هدایت کنند. متاسفانه این جریان اخیرا در مواردی در میبد مهره‌چینی‌هایی هم داشته و متاسفانه میوه این مهره‌ها را نیز چیده‌ است.

با این اوصاف به نظر می‌رسد مادامی‌که جانشینی قوی، سخنور و پرمایه که مقبولیت بالایی بین مردم و دلسوزان داشته باشد برای تصدی امامت جمعه میبد انتخاب نشده، ترک جایگاه رهبری مردم به هیچ‌وجه به مصلحت مردم میبد نیست و این نکته‌ای است که مسئولان شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان یزد نیز بایستی به دقت آن را مطمح نظر قرار دهند تا خدای ناکرده در آینده پشیمانی به بار نیاید.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.