Skip to Content

رئیس شبکه دامپزشکی میبد:

تا کنون موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در میبد مشاهده نشده است/ ممنوعیت عرضه مرغ زنده در پنج شنبه بازار میبد


جلسه پیشگیری و مبارزه باشیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شهرستان میبد به ریاست فرماندار و با حضور اعضا در فرمانداری میبد تشکیل شد.

به گزارش میبد خبر، محسن کریمی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد در جلسه ستاد پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان میبد بیان داشت: با توجه به اینکه مواردی از از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرکز استان مشاهده شده است بایستی اقدامات لازم در راستای جلوگیری از شیوع این بیماری با حساسیت هر چه بیشتر انجام پذیرد.

وی افزود: در شهرستان میبد 180 واحد مرغ داری صنعتی، 5 واحد تولید و پرورش بلدرچین و 2 واحد مرغ تخمگذار وجود دارد که خوشبختانه تا کنون موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان مشاهده نشده است.

کریمی با بیان اینکه تلاشهایی در جهت کنترل و پیشگیری از شیوع این بیماری انجام شده اظهار داشت: مردم برای رعایت تمامی موازین بهداشتی و زیست محیطی از رها نمودن مرغهای بومی و دیگر ماکیان بصورت چرای آزاد خودداری و آنها را در مکانهای سر پوشیده نگهداری کرده چون امکان انتقال بیماری به طیور بومی از طریق تماس با پرندگان وحشی وجود دارد، عدم تهیه گوشت مرغ از مراکز غیر مجاز و عرضه کنندگان و کشتار کنندگان دوره گرد، خودداری از خرید مرغ زنده  از عرضه کنندگان غیر مجاز طیور و مرغ مصرفی خود را بصورت بسته بندی شده تازه یا منجمد و از مراکز مجاز تهیه کنند.

وی با اشاره به اینکه لازم است دستگاه های اجرایی همکاری و مساعدت لازم را برای پیشگیری از شیوع این بیماری در شهرستان داشته باشند، خاطرنشان کرد: شیوع این بیماری در یکی از مرغداری‌ها احتمال شیوع درسایر واحدها را نیز افزایش می‌دهد که در نهایت منجر به مرگ و میر گسترده طیور و ضرر اقتصادی فراوان برای صاحبان مرغداری‌ها می‌شود. براین اساس کلیه مرغداران شهرستان موظف به رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه‌ ای در واحدهای تولیدی خود بوده و لازم است هرگونه تلفات غیرمتعارف موجود در مرغداری‌ها را در اسرع وقت به اداره دامپزشکی گزارش کنند.

کریمی در پایان با اشاره به اینکه عرضه مرغ گوشتی زنده در پنج شنبه بازار میبد که در محل امامزاده خدیجه خاتون برگزار می شود ممنوع می باشد، تصریح داشت: همشهریان عزیز ضمن خودداری از خرید مرغ زنده از افراد دوره گرد و سودجو مراتب را سریعاً به شبکه دامپزشکی شهرستان یا با شماره تلفن 1512 اطلاع داده  و مواد پروتئینی مورد نیاز خود را به صورت بسته بندی از فروشگاه های تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند.

حسین فلاح فرماندار میبد نیز در این جلسه بیان داشت: همکاری و هماهنگی بیشتر ادارات با یکدیگر و همچنین فرهنگ سازی در بین مردم برای پیشگیری از این بیماری بسیار مؤثر خواهد بود.

وی تاکید کرد:‌ باید با اطلاع‌ رسانی دقیق به شهروندان و مراکز پرورش طیور در شهرستان آنها را به صورت دقیق در جریان تبعات بیماری آنفلوآنزای پرندگان قرار داد و راه‌ های پیشگیری آن را نیز معرفی کرد.

در ادامه جلسه وظایف هر یک از دستگاههای مرتبط در پیشگیری از این بیماری مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

گفتنی است ويروس آنفلوانزا انواع مختلفي دارد که بعضي از آنها فقط پرندگان را مبتلا مـي كننـد و بعضي علاوه بر پرندگان سبب بيماري انسان هم مي شوند و بـه ايـن دليـل اسـت كـه آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان به عنوان بيماري مشترك ميان انسـان و حيـوان شـناخته شده و مبارزه با آن در دنيا بسيار مورد توجه قرار گرفته است.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.