Skip to Content

رئیس شبکه دامپزشکی میبد عنوان کرد؛


رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد گفت: در چند ماهه گذشته شاهد چندین مورد حیوان گزیدگی در انسان و دام‌ها بوده‌ایم که ضمن ارسال نمونه به مرکز هاری انسیتو پاستور ایران متاسفانه شاهد موارد مثبت بیماری هاری در اسب و سگ در شهرستان بوده‌ایم.

به گزارش میبد خبر، محسن کریمی ضمن اشاره به اهمیت بیماری‌های قابل انتقال به انسان از طریق سگ‌سانان و مخاطرات آن ها از بیماری هاری، کیست هیداتید و سایر آلودگی‌های انگلی باکتریایی و قارچی به عنوان مهمترین این بیماری‌ها نام برد و از تهدید بهداشت و سلامت جامعه با افزایش بی رویه جمعیت سگ‌های ولگرد یاد کرد.

وی افزود: هاری بیماری مهلکی است که توسط نوعی ویروس از حیوانات به انسان منتقل شده و با تاثیر بر روی مغز و سیستم عصبی در نهایت موجب مرگ بیمار می شود و گزش توسط حیوانات ولگرد و حیوان‌گزیدگی‌ها یکی از عواملی است که در سرایت بیماری نقش دارد.

کریمی در ادامه گفت: در چند ماهه گذشته شاهد چندین مورد حیوان گزیدگی در انسان و دام‌ها بوده‌ایم که ضمن ارسال نمونه به مرکز هاری انسیتو پاستور ایران متاسفانه شاهد موارد مثبت بیماری هاری در اسب و سگ در شهرستان بوده‌ایم.

وی گفت: شبکه دامپزشکی ضمن قرنطینه فوری کانون‌های بیماری و واکسیناسون تمامی سگ‌های گله و صاحب‌دار با برگزاری جلسات مختلف با مسئولین شهرستان و تشریح خطرات احتمالی شیوع این بیماری اقدامات لازم جهت کنترل و پیشگیری از آن را بعمل آورده است. از طرفی ارگان‌های ذیربط نیز در این زمینه فعالیت‌های خوبی را انجام داده‌اند که می‌توان به شهرداری میبد در کنترل به موقع سگ‌های ولگرد اشاره کرد.

کریمی بیان داشت: با وجود محدودیت‌های موجود در کشور، شبکه دامپزشکی آمادگی دارد تا نسبت به واکسیناسیون تمامی سگ‌های گله و صاحب‌دار اقدام نماید و تمامی صاحبان حیوانات خانگی (از قبیل سگ و گربه) می‌توانند با مراجعه به شبکه دامپزشکی شهرستان نسبت به واکسینایون هاری آنها بصورت رایگان اقدام نمایند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد در پایان از مردم خواست ضمن رعایت کامل اصول ایمنی در برخورد با حیوانات در صورتی که توسط یک حیوان خراشیده، لیسیده یا گاز گرفته شدید، باید آن ناحیه را با مقدار زیادی آب و صابون شتسشو داده و بدون هیچ تاخیری به مرکز بهداشت شهرستان مراجعه نمایند.

انتهای پیام/

نارین خبر
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.