Skip to Content

دکتر نشان دبیر دوره تخصصی، اطلاعات ارتباطی در ژنوم انسانی:


به گزارش خبرنگار میبدخبر: برای دومین بار در کشور  دوره تخصصی، اطلاعات ارتباطی در ژنوم انسانی (GWAS) در مرکز ژنتیک میبد برگزار شد. این دوره آموزشی در روزهای 2و3آذرماه و با همکاری مرکز تحقیقات ناباروری و مرکز ژنتیک میبد و دانشکده بهزیستی میبد برگزار گردید. برای آشنایی با این دوره آموزشی گفتگویی را با دکتر نشان دبیر این دوره آموزشی انجام داده ایم که در زیر می خوانید: لطف کنید بفرمائید دوره ای که برگزار شده شامل چه مباحثی است؟ این دوره مطالعات ارتباطی در ژنوم انسان GWAS است. جزء محدود دوره ای است که در کشور برگزار شده است. یک دوره تخصصی ویژه افرادی که در رشته ژنتیک یا رشته های وابسته مثل بیوتکنولوژی در حال تحصیل هستند یا اساتید دانشگاه ها اینها جهت هم کار تشخیصی و هم کارهای مطالعاتی نیاز به گذراندن این رشته دارند. این رشته در نوع خودش جدید است که در دنیا مطرح شده و در واقع کمک می کند که ما تشخیص هایمان را به افراد جامعه و نسل ها تعمیم بدهیم و بتوانیم تصمیمات بهتری برای تشخیص و کارهای مطالعاتی انجام بدهیم. شرکت کنندگان در این دوره چه کسانی هستند؟ با توجه به این که اولین بار دانشگاه فردوسی مشهد این دوره را برگزار کرده بود ما از اساتید همان دانشگاه کمک گرفتیم. دانشجویانی که در این دوره شرکت کردند بیشتر در رشته های بیوتکنولوژی و ژنتیک تحصیل می کنند. برخی از اساتید هیات علمی دانشگاه ها در این کلاس ها حضور یافتند. عمده کار مرکز ژنتیک میبد چیست؟ این مرکز کار تشخیصی و تحقیقاتی را انجام می دهد. ضمن اینکه یکی از اهداف آن کمک به توسعه و ارتقای ژنتیک است. هدف از برگزاری چنین دوره ای چیست؟ ما سعی مان بر این است که از صاحبنظران، متخصصان و دانشجویان وابسته به رشته ژنتیک دعوت کنیم تا در این دوره ها شرکت کنند. این دوره ها با حداقل هزینه برگزار می شود. از دیگر اهدافمان هم این است که مدعوین با امکانات این مرکز آشنا شوند که خودش بسیج نیروهاست و این امکان را فراهم می کند که همکاری های بین مان توسعه پیدا کند. امیدواریم که هماهنگی هایی را که انجام می دهیم، منتهی به این شود که نیروهای متخصص بهتر بتوانند در مسیر توسعه دانش در جامعه و طی کردن پله های دانش از امکانات ما بتوانند استفاده کنند و نفع نهایی به حال جامعه باشد. برای شناساندن مرکز ژنتیک میبد چه نظری دارید؟ ما در ابتدای راه هستیم. یکی از کارهایی که داریم انجام می دهیم شناساندن این مرکز است تا محققین را جذب بکنیم نه به معنای جایگاه استخدامی. همین که با این دستگاه ها و امکانات مرکز آشنا شوند. طرح های تحقیقاتی شان را در واقع بصورت همکاری مشترک انجام دهیم. مرکز فضا و امکانات در اختیارشان قرار دهد تا محققین بتوانند علاوه بر انجام طرح های تحقیقاتشان یک دردی از جامعه دوا کنند. تاکید مرکز بر چه موضوعاتی است؟ تاکید بیشتر ما بر معلولیت های مادر زادی است. بیماری هایی که در حال حاضر مردم از آن رنج می برنند و خیلی از اینها ناشناخته است و نیاز دارد که جهش هایش بررسی شود و در واقع این کمک می کند به پزشکان متخصص ژنتیک که در آینده بتوانند آزمایشات را با هزینه کمتر و دقت بالاتر انجام دهند. آقای دکتر از اینکه وقتتان را در اختیارمان قرار دادید از شما متشکرم. من هم از اطلاع رسانی شما تشکر می کنم.

DSC_4370 به گزارش خبرنگار میبدخبر: برای دومین بار در کشور دوره تخصصی، اطلاعات ارتباطی در ژنوم انسانی (GWAS) در مرکز ژنتیک میبد برگزار شد. این دوره آموزشی در روزهای 2و3آذرماه و با همکاری مرکز تحقیقات ناباروری و مرکز ژنتیک میبد و دانشکده بهزیستی میبد برگزار گردید. برای آشنایی با این دوره آموزشی گفتگویی را با دکتر نشان دبیر این دوره آموزشی انجام داده ایم که در زیر می خوانید:

لطف کنید بفرمائید دوره ای که برگزار شده شامل چه مباحثی است؟

این دوره مطالعات ارتباطی در ژنوم انسان GWAS است. جزء محدود دوره ای است که در کشور برگزار شده است. یک دوره تخصصی ویژه افرادی که در رشته ژنتیک یا رشته های وابسته مثل بیوتکنولوژی در حال تحصیل هستند یا اساتید دانشگاه ها اینها جهت هم کار تشخیصی و هم کارهای مطالعاتی نیاز به گذراندن این رشته دارند.

این رشته در نوع خودش جدید است که در دنیا مطرح شده و در واقع کمک می کند که ما تشخیص هایمان را به افراد جامعه و نسل ها تعمیم بدهیم و بتوانیم تصمیمات بهتری برای تشخیص و کارهای مطالعاتی انجام بدهیم.

شرکت کنندگان در این دوره چه کسانی هستند؟

با توجه به این که اولین بار دانشگاه فردوسی مشهد این دوره را برگزار کرده بود ما از اساتید همان دانشگاه کمک گرفتیم. دانشجویانی که در این دوره شرکت کردند بیشتر در رشته های بیوتکنولوژی و ژنتیک تحصیل می کنند. برخی از اساتید هیات علمی دانشگاه ها در این کلاس ها حضور یافتند.

عمده کار مرکز ژنتیک میبد چیست؟

این مرکز کار تشخیصی و تحقیقاتی را انجام می دهد. ضمن اینکه یکی از اهداف آن کمک به توسعه و ارتقای ژنتیک است.

هدف از برگزاری چنین دوره ای چیست؟

ما سعی مان بر این است که از صاحبنظران، متخصصان و دانشجویان وابسته به رشته ژنتیک دعوت کنیم تا در این دوره ها شرکت کنند. این دوره ها با حداقل هزینه برگزار می شود. از دیگر اهدافمان هم این است که مدعوین با امکانات این مرکز آشنا شوند که خودش بسیج نیروهاست و این امکان را فراهم می کند که همکاری های بین مان توسعه پیدا کند.

امیدواریم که هماهنگی هایی را که انجام می دهیم، منتهی به این شود که نیروهای متخصص بهتر بتوانند در مسیر توسعه دانش در جامعه و طی کردن پله های دانش از امکانات ما بتوانند استفاده کنند و نفع نهایی به حال جامعه باشد.

برای شناساندن مرکز ژنتیک میبد چه نظری دارید؟

ما در ابتدای راه هستیم. یکی از کارهایی که داریم انجام می دهیم شناساندن این مرکز است تا محققین را جذب بکنیم نه به معنای جایگاه استخدامی. همین که با این دستگاه ها و امکانات مرکز آشنا شوند. طرح های تحقیقاتی شان را در واقع بصورت همکاری مشترک انجام دهیم. مرکز فضا و امکانات در اختیارشان قرار دهد تا محققین بتوانند علاوه بر انجام طرح های تحقیقاتشان یک دردی از جامعه دوا کنند.

تاکید مرکز بر چه موضوعاتی است؟

تاکید بیشتر ما بر معلولیت های مادر زادی است. بیماری هایی که در حال حاضر مردم از آن رنج می برنند و خیلی از اینها ناشناخته است و نیاز دارد که جهش هایش بررسی شود و در واقع این کمک می کند به پزشکان متخصص ژنتیک که در آینده بتوانند آزمایشات را با هزینه کمتر و دقت بالاتر انجام دهند.

آقای دکتر از اینکه وقتتان را در اختیارمان قرار دادید از شما متشکرم.

من هم از اطلاع رسانی شما تشکر می کنم.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.