Skip to Content

در ۶ماهه نخست سال جاری؛

بیش از 800 مورد تصادف جرحی توسط سامانه اورژانس ۱۱۵ شهرستان به ثبت رسیده است


کارشناس مسئول واحد مدیریت خطر در حوادث و بلایای مرکز بهداشت بیان داشت: درحال حاضر حوادث ترافیکی در صدر قرار دارد بطوری که در ۶ماهه نخست امسال بیش از هشتصد مورد تصادف جرحی توسط سامانه اورژانس ۱۱۵ شهرستان به ثبت رسیده است.

به گزارش میبد خبر، نشست شورای اسلامی شهر میبد و مسئولین شبکه بهداشت و درمان این شهرستان با محوریت بررسی چالش ها و معضلات بهداشتی در سطح شهر در محل شورای اسلامی شهرستان برگزار شد.

دکتر مهدی حفیظی رییس شبکه بهداشت و درمان میبد ضمن تشکر از توجه بیش از پیش شهردار و شورای اسلامی شهر میبد به سلامت مردم به بیان لزوم همکاری این دو نهاد در جهت دستیابی به اهداف بهداشتی و سلامت مردم پرداخت و تاکید کرد: امروزه مقوله سلامتی، از بیماری های واگیر به بیماری های واگیردار تغییر یافته است و طبق تعاریف جهانی، تندرستی تنها فقدان بیماری یا نواقص دیگر در بدن نیست بلکه تندرستی نداشتن هیچ‌گونه مشکل روانی، اجتماعی، اقتصادی و سلامت جسمانی برای هر فرد جامعه است.

وی افزود: در بهترین حالت، وزارت بهداشت و واحدهای تابعه آن فقط می توانند ۲۵ تا ۳۰ درصد اهداف سلامت جامعه را تامین و برقرار کنند و مابقی آن در گرو همکاری نهادهای دیگر و خود مردم است.

ر ادامه مهندس خواجویی کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت، برخی از مهمترین مشکلات بهداشتی شهرستان را برشمرد و گفت: رسیدگی، نظارت و رعایت برخی از مسائل بهداشتی شهرستان برعهده شهرداری و شورای شهر است و عدم همکاری و تعامل بین سازمانی، خسارات و مشکلات بهداشتی زیادی را وارد خواهد کرد.

وی برخی از مشکلات بهداشتی شهرستان نظیر تفکیک آب شرب و صنعتی، لزوم تسریع در انتقال آب به شهرستان، معضل سگهای ولگرد، دفن صحیح و اصولی زباله های شهری، تفکیک زباله های عفونی مراکز درمانی، دفع مناسب فاضلاب کشتارگاه، نظارت و کنترل بازار روز شهرستان، نظارت و کنترل نیسان فروش ها و دست فروش ها، رسیدگی و تجهیز روضه رضوان مرکزی شهر، تاکید بر ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، کارگاههای مزاحم شهری، منابع پلیمری اب اشامیدنی بعنوان تهدید بهداشتی، ساماندهی و رسیدگی نقاط حادثه خیز ترافیکی، فعال سازی کمیته جامعه ایمن، راهکارهای کاهش بیماری های روان، ممنوعیت فروش حیوانات زنده در بازار روز، سد معبر مغازه دارها، نظارت بر کیفیت نان، رسیدگی به مخروبه ها،معضلات نگهداری دام در منزل، بیماری های وارده از طریق مهاجرین، تمرکز زدایی بافت شهری و موارد را از جمله مهمترین دغدغه های مشترک مرکز بهداشت ،شهرداری و شورای شهر برشمرد.

مهندس حیدری کارشناس مسئول واحد گسترش شبکه بهداشت میبد نیز در این جلسه ضمن تشریح برخی مشکلات بهداشتی، با تاکید بر رسیدگی به آنها، تداوم همکاری این دو نهاد را خواستار شد.

صابر آقایی کارشناس مسئول واحد مدیریت خطر در حوادث و بلایای مرکز بهداشت بیان داشت: یکی از مهمترین مشکلات سلامتی شهرستان حوادث است. درحال حاضر حوادث ترافیکی در صدر قرار داشته بطوری که در ۶ ماهه نخست امسال  بیش از 800 مورد تصادف جرحی توسط سامانه اورژانس ۱۱۵ شهرستان به ثبت رسیده است.

وی با تاکید بر اهمیت برنامه های کمیته جامعه ایمن افزود: کمیته جامعه ایمن بعنوان حلقه وصل و هماهنگ کننده ادارات در شهرستان می تواند یکی از مهمترین راهکارهای کاهش حوادث و افزایش ایمنی شهرستان باشد و امیدواریم فعالیت های خود را بیش از پیش ادامه دهد.

در ادامه نیز هرکدام از اعضای شورا نظرات و دیدگاه های خود را بیان نموده و همکاری خود را جهت رسیدگی به هرکدام از این معضلات اعلام کردند.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.