Skip to Content

مدیرکل حج وزیارت استان یزد:


مدیرکل حج وزیارت استان یزد گفت: امسال با استقبال بی‌نظیر یزدی‌ها برای حضور در حج تمتع مواجه بودیم.

به گزارش میبد خبر، علی‌اصغر شریفی زارچی عصر امروز در جمع خبرنگاران از اعزام ۴ هزار و ۵ نفر حاجی یزدی در قالب ۲۷ کاروان به حج تمتع امسال خبر داد و گفت: از این تعداد ۲۶ کاروان مدینه‌قبل و یک کاروان مدینه‌بعد هستند که البته از تعداد 26 کاروان نیز 25 کاروان از فرودگاه یزد و یک کاروان از فرودگاه کرمان و حجاج کاروان مدینه‌بعد نیز از فرودگاه شیراز به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.

مدیرکل حج وزیارت استان یزد در تشریح علت این اتفاق اظهار داشت: امسال با استقبال بی‌نظیر یزدی‌ها برای حضور در حج تمتع مواجه بودیم و این مسئله درحالی بود که تعداد سهمیه استان 21 کاروان بود بنابراین با پیگیری‌های فراوان تعداد کاروان‌ها را به عدد 25 رساندیم اما بازهم این تعداد کاروان جوابگوی حجاج یزدی نبود به همین علت از دو سهمیه استان‌های کرمان و فارس نیز استفاده کردیم.

امسال 1000 حاجی به تعداد حجاج یزدی نسبت به سال قبل اضافه‌شده است

شریفی بابیان اینکه در سال گذشته 3 هزار و ده حاجی در قالب 22 کاروان به حج مشرف شده‌اند اظهار داشت: امسال در حدود هزار حاجی نسبت به سال گذشته به تعداد حجاج استان اضافه‌شده است.

مدیرکل حج وزیارت استان 17 تیرماه را اولین روز اعزام حجاج یزدی به سرزمین وحی عنوان کرد و ابراز داشت: اعزام حجاج تا 22 تیرماه ادامه دارد و زمان برگشت حجاج نیز از تاریخ ۲۵ تا ۲۹ مردادماه بوده و حج امسال در حدود چهل روز طول خواهد کشید.

برنامه‌های هفته حج در یزد

شریفی زارچی در ادامه به برنامه‌های هفته حج اشاره کرد و گفت: در اولین روز این هفته که از امروز آغاز می‌شود کارگزاران حج با حضور در کنار تربت پاک شهید محراب آیت‌الله صدوقی و سپس گلزار شهدای یزد به مقام شامخ شهدای والامقام ادای احترام کرده و سپس بعد از نماز مغرب و عشاء در محفل انس با قرآن و مراسم روح‌بخش دعای کمیل در امامزاده شاهزاده فاضل یزد شرکت خواهند کرد.

این مقام مسئول راه‌اندازی ایستگاه سلامت برای نمازگزاران نماز جمعه، همایش آموزشی توجیهی برای کارگزاران حج، دیدار کارگزار حج با نماینده ولی‌فقیه و استانداریزد، نصب ماکت کعبه در کنار اداره حج وزیارت یزد و همایش پیاده‌روی زائرین در مجتمع کاریز لند را از دیگر برنامه‌های این هفته عنوان کرد.

وی با اعلام این مطلب که امسال ۱۳ پزشک در قالب کاروان‌های اعزامی به حج تمتع امسال اعزام می‌شوند افزود: شمار مدیران مجموعه‌های اقامتی (هتل) برای حج امسال از ۲ نفر به ۳ نفر افزایش‌یافته و در مجموعه 180 نفر اعم از مدیران و روحانیون و خدمه حجاج یزدی را همراهی می‌کنند.

به گفته شریفی جوان‌ترین حاجی و مسن‌ترین حاجی امسال به ترتیب با 9 و 86 سال هر دو از شهرستان میبد هستند.

در حدود 11 هزار نفردر سال گذشته به عتبات عالیات اعزام شدند

مدیرکل حج وزیارت استان در بخش دیگری از سخنانش به اعزام ده هزار و 774 نفردر سال گذشته به عتبات عالیات اشاره کرد و اظهار داشت: از این تعداد ۵ هزار و ۶۳۸ نفردر قالب ۱۴۵ گروه زمینی و پنج هزار و ۷۶۹ نفردر قالب ۱۳۴ گرو به‌صورت هوایی به عتبات عالیات اعزام‌شده‌اند.

وی با اشاره به صدور روادید برای ۳۷ هزار و ۶۳۷ نفردر سال گذشته برای حضور درراهپیمایی اربعین حسینی اذعان داشت: این درحالی است که تعداد روادید صادرشده در سال 96، برای 28 هزار و 905 نفر بوده و این آمارها نشان از افزایش زوار هم در بحث حج و هم در بحث عتبات عالیات دارد.

شریفی افزود: در سال ۹۸ نیز تاکنون ۴ هزار و ۳۲۶ نفر زمینی و هزار و ۷۵۸ نفر هوایی راهی عتبات عالیات شدند.

وی در پایان از آغاز ثبت‌نام متقاضیان عتبات عالیات از روز عرفه خبر داد.

گفتنی است شعار حج امسال«حج؛خودسازی،اخوت دینی و تمدن اسلامی»است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.