Skip to Content

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری میبد:


رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری میبد بیان داشت: 126 هزار و 993 نفر اقامت از ابتدای تعطیلات نوروز تا 13 فروردین ماه سال جاری در اقامتگاه ‌های این شهرستان ثبت شده است.

رسول مشتاقیان رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان میبد در گفت وگو با خبرنگار میبد خبر در رابطه با برنامه های نوروزی شهرستان میبد بیان داشت: امسال نیز در ایام نوروز و قبل از آن همچون سالهای گذشته اقداماتی با همکاری ادارات و دستگاههای مختلف جهت استفاده بهتر و بیشتر شهروندان میبدی و گردشگران نوروزی از شهر تاریخی میبد صورت گرفت.

وی افزود: نور پردازی مجموعه کاروانی، نصب تابلو سفال برجسته کاروانسرای شاه عباسی، مرمت اضطراری محورهای گردشگری با همکاری شهرداری و همچنین آموزش و ارائه خدمات 40 نفر از تورگردان ها و بلد محلی قبل از آغاز ایام تعطیلات نوروزی و در ادامه تعطیلات بود.

مشتاقیان با تاکید بر این نکته که ظرفیت های اقامتی و گردشگری شهرستان میبد امسال شاهد رشد چشمگیری بوده است، اظهار داشت: در سال جاری 126 هزار و 993 نفر اقامت از ابتدای تعطیلات نوروز تا 13 فروردین ماه سال جاری در اقامتگاه ‌های این شهرستان ثبت شده که این جمعیت در هتل های سنتی، اقامتگاه های بوم گردی، هتل آپارتمان، تاسیسات اقامتی آموزش و پرورش و خوابگاههای دانشجویی اقامت داشته که با توجه به آمار 85 هزار و 357 نفر اقامت در سال گذشته شهرستان نشان دهنده افزایش چشمگیر در میبد هستیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی میبد در مورد بازدید مسافران نوروزی از فضاهای تاریخی و دیدنی شهرستان عنوان کرد: بازدید گردشگران از برخی فضاها نسبت به سالهای قبل رشد  قابل توجهی داشته و امسال نیز نارین قلعه میبد با بیش از 25 هزار بازدید  یکی از بناهای مهم تاریخی استان بوده که بیشترین آمار بازدیدها را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه 4 هتل رستوران سنتی، 12 اقامتگاه بوم گردی و چندین سفره سرای سنتی پذیرای گردشگران نوروزی بوده اند، ابراز داشت: در سال جدید با افتتاح و بهره برداری از اقامتگاه بوم گردی لب خندق و سفره سرای سنتی باغسون به این ظرفیت افزوده شده است.

مشتاقیان در مورد برنامه های نوروزی شهرستان میبد بیان کرد: ایجاد بازارچه دائمی جنب برج کبو ترخانه، برپایی بیش از 50 غرفه در قالب بازارچه های نوروزی و صنایع دستی در اماکن تاریخی و گردشگری و ایجاد 3 نوروزگاه در محل نارین قلعه، آسیاب آبی بیده و مجموعه کاروانی به همراه برپایی بازارچه و برنامه های تفریحی از جمله برنامه های نوروزی صورت گرفته در شهرستان می باشد.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره های مختلف از جمله همایش نخبگان میبدی، جشن بهاریه، نمایشگاه عکس کرد پرتره، جشنواره نوروزی آسیاب بیده، جنگ خنده، یواش تور، تور شتر سواری و کالسکه سواری و پخت غذاهای محلی از دیگر برنامه های این ایام بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی میبد با بیان اینکه 113 مورد بازدید نظارتی بر مراکز اقامتی، بین راهی، دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز اقامتی موقت صورت گرفته، عنوان داشت: خوشبختانه امسال هیچ شکایتی نداشتیم و در این راستا 16 فقره تذکر به مراکز پذیرایی داده شد و 9 مرکز اقامتی و پذیرایی نیز مورد تشویق قرار گرفتند.

مشتاقیان ضمن قدردانی از حضور پر رنگ انجمن ها و تشکلهای مردمی در اجرای برنامه های نوروزی، از برخی کانالهای تلگرامی و سایت ها در بزرگ نمایی نقاط ضعف گلایه داشت و گفت: متاسفانه برخی نقاط قوت میراث فرهنگی میبد را با هر مقصودی که دارند به نقاط ضعف تبدیل می کنند برای مثال در ارتباط به پروژه سفره سرای سنتی باغسون در مجاورت آسیاب یخدان که ظرف 2 ماه مرمت و افتتاح شد تصاویری از نخاله ها را یک روز قبل از جمع آوری آنها و افتتاح مجموعه علی رغم زحمات زیاد صورت گرفته به نشانه نقاط ضعف منتشر کرده و زحمات نیروهای این مجموعه را که به صورت دوشیفت با آن همه حجم کاری و کمبود نیرو زیر سوال می برند.

وی در پایان تصریح داشت: قابل ذکر است که احداث سرویس های بهداشتی، ایجاد اقامتگاه های بوم گردی از صفر به 12 مورد، افزایش هتل رستوران سنتی از 1 مورد به 4 مورد، مرمت چندین محور گردشگری، احیای 4 آسیاب تاریخی و حمام سنتی یخدان از جمله اقدامات میراث فرهنگی در 2 سال اخیر می باشد.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.