Skip to Content


بیش از ۳ هکتار از زمین های میبد زیر کشت زعفران رفت +تصاویر


دانشگاه آزاد اسلامی‌میبد با همکاری اداره جهاد کشاورزی شهرستان و در راستای ترویج کشت محصولات کم آبخواه اقدام به کاشت زعفران در مزرعه تحقیقاتی خود نموده است.

به گزارش میبد خبر، مسئول مرکز رشد فناوری دانشگاه آزاد اسلامی‌میبد با اعلام این خبر گفت: با توجه به کم آبخواه بودن و همچنین ارزش بالای اقتصادی زعفران این مرکز اقدام به اجرای طرح تحقیقاتی در این خصوص نمود تا بهترین شرایط کشت را چه از لحاظ زمان کشت، عمق کشت، تاثیر انوع کود‌های حیوانی ، بیولوژیکی و شیمیایی بر روی عملکرد این محصول را بدست آورده و در جهت ترویج کشت این محصول بین کشاورزان منطقه ترویج دهد.

وی افزود: شرکت کلاله طلایی مستقر در مرکز رشد دانشگاه که متولی اجرای این پروژه است در نظر دارد در آینده با طرح‌های نوآورانه خود فراورده‌های جانبی این طلای سرخ را تهیه و به بازار مصرف عرضه نماید.

گفتنی است در سال زراعی جدید این محصول(اواسط مهرماه) مقدار ۱۵ تن پیاز زعفران توسط جهاد کشاورزی میبد بین کشاورزان توزیع و در سه هکتار از اراضی مستعد کشت گردیده است و در این خصوص آقای قاسم رنجبر کشاورز میبدی موفق شد با خلاقیت و دستکاری خیش و گاوآهن تراکتورش زمینه کشت راحتتر، سریعتر و همچنین کاهش هزینه‌ها در مقایسه با کشت دستی را فراهم آورد.

میبد نیوز
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.