Skip to Contentجشن ملی و جهانی‌شدن زیلو در روز 27 بهمن با حضور مردم و مسئولین استانی و کشوری در میبد برگزار می شود.

"رسول مشتاقیان" رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان میبد در گفتگو با خبرنگار میبد خبر، ضمن تبریک جهانی شدن زیلو به پیشکسوتان این هنرصنعت و مردم میبد بیان داشت: در راستای برگزاری جشن ثبت جهانی زیلو در روزهای 26 و 27 بهمن ماه سالجاری، جشنواره زیلو با همکاری فرمانداری و شهرداری میبد در نارین قلعه و هتل کریاس پالاس این شهرستان برگزار خوهد شد.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم صنعت جهانی زیلو را که برندی به‌ دست‌آمده است، رونق دهیم باید بعد از برگزاری جشن زیلو با بیشتر کردن فعالیت‌ ها و همکاری ‌ها از این برند در جهت توسعه و رونق آن استفاده کنیم.

مشتاقیان  با بیان اینکه در شهرستان میبد 300 دار زیلو برپا بوده و زمینه اشتغال بیش از 550 نفر را فراهم کرده است، گفت: در حال حاضر زیلو در قالب فرش، مبل، تابلو، سجاده، روکش صندلی و غیره در طرح‌ ها ورنگ‌های مختلف در شهرستان میبد تولید می‌شود که در این جشنواره در معرض دید عموم قرار می گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان میبد اظهار داشت: شاخص‌هایی از قبیل زنده بودن این هنر، تعداد کارگاه‌ ها، تعداد افراد شاغل، تنوع محصولات و میزان استفاده مردم از زیلو موجب شده تا این شهر به عنوان شهر ملی و اکنون نیز به عنوان شهرجهانی زیلو معرفی شود.

علیرضا نقوی شهردار جدید میبد نیز در خصوص برنامه های جشن زیلو در شهرستان میبد ابراز داشت: جشن مردمی در روز 26 بهمن ماه و رونمایی از سند جهانی ثبت زیلو و تمبر یادبود مربوط به این اتفاق در 27 بهمن ماه سال جاری از جنله برنامه های این جشنواره است.

شهردار میبد اذعان داشت:  ایجاد زنجیره انسانی در اطراف نقش زیلوی 400 متری در نارین قلعه، رونمایی از کتاب میبد و منتشر شده از طرف دانشگاه آکسفورد و رونمایی از اِلمان جدید میدان زیلو از دیکر برنامه های این آئین می باشد.

وی در پایان تصریح داشت: استقبال زیاد مردم و حتی گردشگران خارجی از این هنر صنعت، رونق زیادی به بازار‌های میبد خواهد داد.

انتهای پیام/اد

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.