Skip to Content

رئیس دامپزشکی میبد مطرح کرد؛


رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد گفت: به منظور کاهش خطرات ناشی از بیماری‌های احتمالی که توسط ماکیان منتقل می‌شود، با عرضه‌کنندگان مرغ زنده در بازارچه‌های شهر به طور جدی مقابله می‌شود.

محسن کریمی‌ در گفتگو با خبرنگار  میبد خبر در خصوص بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان بیان داشت: بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان بعنوان یک بیماری بسیار مسری و قابل انتقال به انسان باعث ایجاد خسارت‌های جبران ناپذیری در طی چند سال گذشته در کشور شده است؛ و یکی از عوامل اصلی انتقال این بیماری عرضه پرندگان زنده بصورت غیر مجاز می‌باشد.

وی افزود: عرضه مرغ زنده توسط برخی فروشندگان سیار، با وجود مخاطرات فراوانی که برای سلامت افراد جامعه دارد، سال‌هاست که در بازارچه خدیجه خاتون شهر میبد دیده می‌شود.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد با بیان طرح جدید برای مقابله با عرضه مرغ زنده در شهرستان گفت: به منظور کاهش خطرات ناشی از بیماری‌های احتمالی که توسط ماکیان منتقل می‌شود، با عرضه‌کنندگان مرغ زنده به طور جدی مقابله می‌شود.

کریمی اظهار کرد: برای سامان دادن به این موضوع با اراده‌ای که در حال حاضر در مسئولان شهرستان است، عرضه‌کنندگان مرغ زنده در نقاط مختلف شهر جمع آوری می‌شوند.

وی ضمن بیان اینکه با تلاش همکاران دامپزشکی و همراهی دیگر ارگان‌های مربوطه از عرضه هرگونه مرغ زنده غیر مجاز در سایر نقاط شهر جلوگیری شده و تنها معضل شهر میبد تنها بازارچه خدیجه خاتون است، افزود: برای رفع این مشکل از چندی پیش اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های شهرستان انجام گرفته و علاوه بر آن به افرادی که اقدام به عرضه مرغ زنده می‌کنند، اخطار داده‌ایم که این کار جرم است و در واقع اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی بصورت کامل انجام شده است.

کریمی گفت: در این اقدام، به منظور حفاظت از سلامت مردم و کاهش مخاطرات بهداشتی، مرغ‌های بی‌هویت و غیربهداشتی جمع‌آوری و وسایل کار عرضه‌کنندگان مرغ زنده غیر بهداشتی مصادره، و خود عرضه‌کنندگان بازداشت می‌شوند تا در محاکم قضایی طبق قانون با آنان برخورد شود.

رییس شبکه دامپزشکی میبد افزود: یکی از نکات مثبت این اقدام، استمرار آن است و به این منظور اجرائیات شهرداری و نیروی انتظامی بصورت دائم در شهر گشت‌زنی کرده و مراکز غیرمجاز را شناسایی و اقدامات قانونی در این خصوص انجام می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تمهیدات دیگری هم در نظر است تا اگر عرضه‌کنندگان غیرمجاز مرغ زنده تمایل داشته باشند کارشان را از طریق قانونی و پس از بهداشتی کردن محیط و اخذ مجوز ادامه دهند، بتوانند یک شغل بهداشتی با مجوز داشته باشند.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد در پایان از مردم فهیم میبد خواست که با توجه به مخاطرات زیاد، از خرید هر گونه طیور زنده از مراکز غیر مجاز خودداری کنند.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.