Skip to Content

در حاشیه رونمایی از منشور حقوق شهروندی؛

ای کاش به جای اقدامات نمایشی، به دغدغه‌های واقعی مردم می‌پرداختید!


رونمایی یا عدم رونمایی از منشور حقوق شهروندی قرار است چه چیزی را تغییر دهد و چه تحولی در زندگی مردم ایجاد کند؟

 میبد خبر؛ سه سال قبل همین روزها بود که سخن از منشور حقوق شهروندی شد و دولت فخیمه از اینکه قرار است منشور حقوق شهروندی را تدوین کند سخن گفت و حالا سه سال از آن زمان می‌گذرد و بعد از این همه وقت، روز گذشته از این منشور رونمایی شد و متن آن منتشر شد. اینکه که چرا بعد از سه سال، این اتفاق افتاد یقینا معمای پیچیده‌ای نیست. برای اقدامی نمایشی چه زمانی بهتر از ماه‌های منتهی به انتخابات!

اما سئوال اساسی که در این رابطه وجود دارد این است که انتشار حقوق شهروندی برای چند درصد از مردم کشور اولویت دارد و اصلا چند نفر از مردم متن منتشر شده با عنوان حقوق شهروندی را مطالعه خواهند کرد؟! در واقع رونمایی یا عدم رونمایی از منشور حقوق شهروندی قرار است چه چیزی را تغییر دهد و چه تحولی در زندگی مردم ایجاد کند؟ آیا تا قبل از اینکه از این منشور توسط دولت فخیمه رونمایی شود، مردم از حقوق خود خبر نداشته‌اند و مثلا حالا خبردار شده‌اند و با انتشار آن چیزی به علم آن‌ها در این رابطه اضافه شده است؟!

اصلا چرا باید برای چنین موضوعی برای همه‌ پیامک ارسال شود و نکته قابل توجه اینکه برای بخشی از جامعه همین پیام چندین بار و به چند خط همراه آن‌ها ارسال می‌شود و هزینه سنگینی به دوش بیت‌المال تحمیل می‌کند. به طوری که گفته می‌شود طبق آمار رسمی تا پایان سال 94 تعداد 74 میلیون و 218 هزار و 815 سیم‌کارت فعال تلفن همراه در کشور داشته اییم. رئیس دولت جهت اطلاع مردم از حقوق شهروندی یک پیامک سه قسمتی ارسال کرده، که هزینه هر کدام آن حدود20 تومان می‌شود. یعنی به غیر از اخبار و رسانه‌های رسمی، جهت اطلاع آحاد مردم از انتشار حقوق شهروندی توسط دولت یازدهم، حدود یک ونیم میلیارد تومان هزینه پیامک انبوه شده است.

ای کاش دولت محترم بجای پرداختن به اقدامات نمایشی و کارهایی که انصافا در اولویت مردم نیست و دغدغه عموم مردم محسوب نمی‌شود، به مشکلات اصلی و واقعی کشور می‌پرداخت و برای حل وفصل آن‌ها عزم خود را جزم می‌کرد. اقدامات نمایشی نه آورده‌ای برای مردم دارد و نه در زندگی آن‌ها تغییری ایجاد خواهد کرد. دولت‌مردان حتی اگر برای انتخابات هم می‌خواهند کار کنند، بهتر است که کارهایی کنند که واقعا در راستای منافع مردم باشد.

اقدامات نمایشی شاید برای مدتی آن هم به زور رسانه و پیامک و... بتوانند افکار عمومی را متوجه خود کنند، اما تاثیر واقعی در جامعه ندارند و بعد از مدتی از یاد می‌روند. به دولت‌مردان محترم توصیه می‌شود بجای پرداختن به اقداماتی که شاید فقط دغدغه‌ی اقلیتی خاص باشد، به اقداماتی روی بیاورند که دغدغه واقعی جامعه است و کارهایی را پیش ببرند که عموم مردم با آن‌ها دست وپنجه نرم می‌کنند.

وحید سالار

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.