Skip to Content


آیا اصلاحات از طریق موسوی خوئینی‌ها روحانی را تهدید کرده‌ است؟


اخبار حاکی از آن است که یکی از سران جریان اصلاحات به خانه روحانی رفته و درباره مسائل انتخابات ریاست جمهوری سال 96 با وی گفتگو کرده است.

به گزارش "میبد خبرشاخک‌های انتخاباتی جریان اصلاحات یک سال مانده به پایان دولت یازدهم تیز شده و بدین منظور تحرکات سیاسی و انتخاباتی عناصر این جریان به‌شدت افزایش‌یافته است.

در این میان رسانه‌های زنجیره‌ای از دیدار برخی از اشخاص برجسته و پشت پرده اصلاحات با حسن روحانی خبر داده‌اند که پایه و اساس انتخاباتی دارد.

روزنامه اصلاح‌طلب آرمان نزدیک به هاشمی رفسنجانی در 26 مردادماه از دیدار حسن روحانی با موسوی‌خوئینی‌ها خبر داد و در گفتگو با یکی از اعضای مجمع روحانیون به‌طور تلویحی دیدار این دو را اطلاع‌رسانی و آن را در قالب شخصی عنوان کرد. [1]

پس از این موضوع، همین روزنامه زنجیره‌ای در گفتگویی با عبدالله ناصری یکی از فعالان اصلاح‌طلب اعلام کرد که روحانی با یکی از شخصیت‌های این جریان بر سر مسائل انتخابات دیدار و گفتگو کرده است که برحسب اتفاق این جلسه در منزل روحانی انجام‌شده است اما دراین‌باره نامی از این فرد به میان نیامده است. البته بنا بر اطلاعات قبلی که برخی رسانه‌ها ازجمله این روزنامه اصلاح‌طلب داده‌اند، می‌توان گمانه‌زنی‌ کرد فرد مذکور که به دیدار روحانی در منزلش رفته، موسوی‌خوئینی‌ها بوده است.

 

این عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان درباره تهدیدات انتخاباتی اصلاح‌طلبان علیه روحانی گفت: «برخی از بزرگان جریان اصلاحات در دیدارهای مستقیم با آقای روحانی هشدارها و نگرانی‌های خود را نسبت به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ به آقای روحانی اعلام کرده‌اند. به‌عنوان نمونه یکی از بزرگان جریان اصلاحات به‌صراحت به آقای روحانی عنوان کرده که اگر همین مسیر خود را در آینده نیز ادامه بدهد ممکن است پایگاه رأی خود را از دست بدهد و سال ۹۶ در پاستور نباشد. این چهره برجسته جریان اصلاحات همچنین به آقای روحانی ضرورت تغییر در برخی نگرش‌ها و مدیریت‌های دولت را گوشزد کرده است.»

ناصری با اشاره به دیدار محرمان یکی از سران اصلاحات با روحانی در منزلش افزود: «برخی از حامیان آقای روحانی تلاش می‌کنند به ایشان القا کنند که دارای سازمان رأی مستقلی جدا از اصلاح‌طلبان است. این مسئله نیز در جلسه آقای روحانی با یکی از بزرگان جریان اصلاحات مطرح شده است. در این جلسه که در منزل آقای روحانی برگزار شده به آقای روحانی در این زمینه هشدارهای لازم داده شده که ایشان دارای سازمان رأی مستقل نیست و نباید با طناب پوسیده برخی افراد به چاه برود. بدون شک سازمان رأی آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده جریان اصلاحات خواهد بود و کسی نمی‌تواند این مسئله را کتمان کند. اگر کسی دچار توهم شده و احساس می‌کند آقای روحانی جدا از آرای اصلاح‌طلبان می‌تواند رئیس‌جمهور شود سخت در اشتباه است و این اشتباه ممکن است به قیمت بسیار گزافی تمام شود.»[2]

آنچه از ظواهر امر و سخنان ناصری پیداست اصلاح‌طلبان نسبت به دو موضوع مهم از جمله عملکرد نامناسب دولت و همچنین جدایی این جریان از روحانی به شدت نگران است. گرچه جریان اصلاحات به‌طور تهدیدآمیزی بیان می‌دارد که گزینه‌های دیگری در صورت متمایل شد روحانی به سمت رقیب اصولگرا را در چنته خود دارد اما با توجه به اینکه در سه سال گذشته تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد دولت روحانی و حمایت از آن گذاشته است، تغییر مسیر بیشتر سبب می‌َشود که ضربه خورده و در میان افکار عمومی و بدنه طرفداران خود نیز دچار مشکل جدی شود. ازاین‌روست که سران این جریان نیز برای هماهنگی انتخاباتی به منزل روحانی رفته و نسبت به اتفاقاتی که در دولت یازدهم افتاده و همچنین نحوه حمایت و همکاری روحانی با اصلاح‌طلبان جلسه محرمانه برگزار می‌کنند که به قول عبدالله ناصری با هشدار و تهدید نیز همراه است.

 

 


[1] http://www.armandaily.ir/fa/Main/Detail/160634

[2]http://www.armandaily.ir/fa/Main/Detail/160893


منبع: مشرق
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.