Skip to Content

در حاشیه انتخاب فضای پشت تکیه امیرچخماق برای شهدای گمنام

اگر دین ندارید، لااقل آزاده باشید...!


خوشبختانه مقامات عالی رتبه استان یزد جهان دیده هستند، و به عنوان مثال از میدان شارل دوگل یا پیروزی در قلب پاریس بازدید داشته اند. این میدان که نماد میهن پرستی فرانسه است، به عنوان بزرگترین طاق نصرت دنیا، مقبره سربازان گمنام فرانسه است، و دوازده خیابان اصلی به آن منتهی می گردد.

یزد رسا؛ بخشی از هویت هر جامعه ای از گذشته آن جامعه نشات می گیرد. و شرایطی که  جلوه های تمدن و فرهنگ جامعه در آن تجلی می بابد، شرایط بحرانی نظیر وقوع حوادث طبیعی، بحرانهای اجتماعی و سیاسی و یا وقوع جنگ است.

 

در تمامی دنیا، حکومت ها برای نمایش تمدن و سابقه ملیت و وطن پرستی، نمادهایی تحت عنوان میدان یا یادبود سربازان گمنام را در بهترین موقعیت های توریستی احداث می نمایند.

 

خوشبختانه مقامات عالیرتبه استان جهان دیده هستند، و به عنوان مثال از میدان شارل دوگل یا پیروزی در قلب پاریس بازدید داشته اند.

این میدان که نماد میهن پرستی فرانسه است، به عنوان بزرگترین طاق نصرت دنیا، مقبره سربازان گمنام فرانسه است، و دوازده خیابان اصلی به آن منتهی می گردد. (تصویر زیر)

 

Description: مقبره سرباز گمنام در میدان شارل دوگل پاریس فرانسه

گزارشی از موارد مشابه در سایر کشورهای دنیا را میتوانید با جستجوی " گرامی‌داشت کشته شدگان جنگ در مختلف کشورهای دنیا " در اینترنت مطالعه بفرمایید.

 

از موارد جالب توجه اینکه، در جنگ جهانی دوم علیه نیروهای فاشیستی آلمان 28 سرباز قزاقستانی جان خود را در جهت برقراری صلح و آرامش از دست دادند.اکنون در پارک مرکزی شهر مجسمه یادبود 28 سرباز گمنام نصب شده است.و از آن تاریخ به بعد این پارک موسوم به پارک 28 سرباز گمنام شهرت دارد، وهرساله مراسم بزرگداشت آنها اجرا می شود.

 

Description: یادمان سرباز گمنام در سوریه

 

با این اوصاف سوال من این است، که آقایان محترم، اگر عرق ملی (و نه مذهبی) هم داشته باشید، باید برای گرامیداشت یاد و خاطره بیش از چهار هزار شهید استان، قدمی بردارید. از چه شرم و هراس دارید که فرموده اید شهیدان در پشت میدان امیرچقماق دفن شوند؟

 

آیا جوانمردی این عزیزان که حافظ ملیت و ناموس شما بوده اند را از خاطر برده اید؟

چرانباید جهانگردان با این نامداران و یکی از بزرگترین جنگهای جهان (که به ما تحمیل شد و بر خلاف سایر کشورها، ما آغازگر جنگ نبوده ایم) آشنا شوند.

 

مگر در کشور ایالات متحده، که قبله آمال شماست، هرساله برای بزرگداشت کشته شدگان جنگ ویتنام (که امریکا به عنوان یاغی در آن جنگ شناخته میشود و مایه شرم مردم آمریکا در جهان است) مراسم و یادبود ندارد؟

 

بماند که این جنگ تمام عیار بین اسلام و کفر بود. که ما مظلوم بودیم. که ارزشهای والای انسانی و فرهنگی و مذهبی ما در این جنگ به جهان معرفی شد.

 

شاید یکی از دلایل مخالفت شما در خاکسپاری شهیدان در معرض عموم، این است که یادآوری چنین رشادتها و ارزشها و دیونی که به انها داریم، دست و پای ما و شما را در بسیاری از تخلفات می بندد.

 

چه زیبا فرمود مولای متقیان (خطاب به سربازیان جاهل خود) که: باجتماعهم علي باطلهم ، و تفرقکم عن حقکم ،  و بمعصيتکم امامکم في الحق و طاعتهم امامهم في الباطل (آنان در ياري از باطلشان متحدند و شما در راه حق متفرقيد،شما به نافرماني از پيشواي خود در مسير حق برخاسته ايد ولي آنها در باطل خود از پيشواي خويش اطاعت مي کنند)

 

 و کلام پرمغز سیدالشهدا را متذکر می شوم، که فرمود: اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید...


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.