Skip to Content

مشروح/ معاون اول قوه قضاییه در نگاه یک:

اژه ای: با حمله‌کنندگان به شورای نگهبان برخورد می‌شود حتی اگر مسئول باشند/ محکومیت برخی در پرونده کرسنت


معاون اول قوه قضاییه درباره پرونده کرسنت، تخلفات انتخاباتی، عزم قوه قضاییه در برخورد با مجرمان، مرخصی مهدی هاشمی، نحوه دفاع بابک زنجانی، آزادی ۴ دوتابعیتی، اقدامات خصمانه غرب و همچنین آخرین اقدامات پرونده پدیده شاندیز سخن گفت.

به گزارش "میبدخبر" از فارس، حجت‌الاسلام «غلامحسین محسنی اژه‌ای» معاون اول قوه قضاییه و سخنگوی این قوه امشب با حضور در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» به پرسش‌های مجری برنامه درباره موضوعات گوناگون، ازجمله اقدامات قوه قضاییه در برخورد با تخلفاتی که در روند برگزاری انتخابات صورت می‌گیرد، موضوع برجام و رفع تحریم‌ها، مرخصی مهدی هاشمی، پرونده بابک زنجانی، و تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، پاسخ گفت.

 

تاکنون تخلفات زیادی گزارش نشده است

وی در آغاز ضمن تبریک به مناسبت ایام دهه فجر در خصوص فضای انتخاباتی در کشور اظهار داشت: ما در آستانه دو انتخابات بزرگ و ایام مبارک فجر هستیم ان‌شاءالله این انتخابات هم مثل انتخابات گذشته در کمال آرامش و با حضور حداکثری افراد واجد شرایط اتفاق می افتد و مردمی که به آرمان های میهن اسلامی اهمیت می دهند حتما در انتخابات شرکت می کنند. مردم با مسائل انتخاباتی و تخلفات آشنا شده‌اند و سعی می‌کنند، رعایت کنند و مراقب تبلیغات مسموم دشمن که از خارج نشأت می گیرد هستند.

اژه‌ای گفت: ما در سال ۹۴ تا الان تخلفات زیادی نداشته ایم و قوه قضائیه با کمک دستگاه های امنیی فضا را رصد می‌کند و اگر قابل پیشگیری باشد تذکر می دهند و اگر نه برخورد می کنند. در نشست قبلی گفتم ۴۰ پرونده تشکیل شده اما الان بیشتر شده بخش عمده این تخلفات هم در فضای مجازی صورت گرفته است.

وی افزود: در همین فضای مجازی برخی اقدامات ضد امنیتی صورت می گیرد. در خارج از فضای مجازی اقدامات مجرمانه مثل توهین یا اقداماتی که منجر به اغتشاش می شود رخ می‌دهد که البته قوه قضاییه فضا را رصد می‌کند.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: اگر کسانی به نهادهای رسمی و قانونی کشور توهین کند و آنها را زیر سوال ببرند و مردم را بدبین کنند همه اینها جرم است و قوه قضائیه رصد می کند و پرونده برای آنها تشکیل می دهد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بسیاری از اینها ضرورتی ندارد حتما شکایت خصوصی باشد برخی ممکن است جنبه عمومی داشته باشد و دادستان ورود می کند. اگر کسی به مسئولین انتخابات مثل وزارت کشور و شورای نگهبان توهین کند، نیازی به شکایت خصوصی ندارد.

وی افزود: در اینجا خود دادستان وارد می شود که البته ستادی هم در قوه قضاییه تشکیل شده به ریاست دادستان کل کشور و مسائل را به طور مرتب رصد می کند.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: اگر با برخی افراد برخورد نشده‌است، فکر نکنند برخورد نخواهد شد. پرونده در حال تکمیل است و به وقتش احضار می شوند و به پرونده‌شان رسیدگی می‌شود.

فضای مجازی حیاط خلوت متخلفان نخواهد بود

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا فضای مجازی همجنان حیاط خلوت متخلفان خواهد بود، گفت: حیاط خلوتی برای کسی نخواهد بود و افرادی که تخلف کردند حتما دستگیر خواهند شد.

وی افزود: لازم به ذکر است حتما وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای مجاری اقداماتی انجام دهند تا زیر ساخت‌های مورد نیاز به درستی فراهم شود.

محسنی اژه‌ای گفت: نباید همه وظایف بر عهده قوه قضائیه و نیروی انتظامی باشد. وزارت ارتباطات باید به زیر ساخت ها توجه بیشتری داشته باشد.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: دستگاه قضایی و نیروی انتظامی و دستگاه های اطلاعاتی امروز منتظر اقدامات سایر دستگاه ها نمی مانند.

وی افزود: ما به جد وارد شدیم اطلاعاتی ها طی یک هفته اخیر افرادی را شناسایی کردند که برخی از آنها بازداشت شدند. اگر دست برندارند شاید در هفته جاری یا هفته بعد با آنها در قالب بازداشت یا احضار برخورد شود.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص حمله شدید به شورای نگهبان گفت: مسلما در هفته های اخیر برخی حرف‌ها از زبان برخی مسئولین زده شد که ادعایی هم در کشور دارند که می تواند هم مصداق توهین هم تشویش اذهان عمومی و هم تحریک افراد برای دست زدن به اعمال خلاف قانون باشد که قطعا برخورد می شود؛ حتی اگر مسئول باشند.

وی افزود: اگر روزی دستگاه قضایی تبعیضی قائل شد، حتما بدانید آن موقع مشکل جدی پیش خواهد آمد ما زمانی می توانیم ادعا کنیم یک نظام اسلامی و دستگاه قضایی اسلامی هستیم که تبعیض قائل نشویم.

پرونده رحیمی در زمان مسئولیتش مفتوح شد

محسنی اژه‌ای در ادامه سخنان خود در برنامه نگاه یک گفت: نمی توانیم کسی را که صاحب قدرت و ثروت نیست تعقیب کنیم. اما با صاحبان قدرت و ثروت که تخلف کنند، کاری نداشته باشیم.

وی افزود: این تبعیض نگذاشتن باید در همه حوزه ها باشد ما عزم جدی داریم برای اینکه واقعا همه را در مقابل قانون یکسان ببینیم. در مورد مرخصی قرار بازداشت ها هم باید اینگونه باشد که هست.

معاون اول قوه قضاییه گفت: این عزم امروز در قوه قضائیه است، ممکن است یک سری جاها مانع داشته باشیم اما این عزم در قوه است که تبعیض قائل نشویم.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: ما از سال ۹۲ بحث نظارت داخلی بر قوه قضائیه را شروع کردیم. قاضی بوده دادستان بوده در زمان شاغل بودنشان هم مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: بر فرض اقای رحیمی از زمانی که معاون اول رئیس جمهور بود برایش پرونده شکل گرفت اما تا رفت حکم قطعی شود، زمان برد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: شما پرونده های نفتی را نگاه کنید چه کسانی هستند؟ اینها آفتابه دزدها بودند؟ حتی فرزندان مسئولین بودند یک زمانی فردی که مسئولیت بالایی در کشور داشت همزمان دو تا از بچه هاش در زندان بودند.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: ما در همین ماه های گذشته تعدادی قاضی را دستگیر کردیم و الان بازداشت هستند. برخی صلب صلاحیت شدند پس عزم ما در مبارزه با هر جرمی جدی است اما آیا در عمل همه جا توانسته ایم موفق باشیم؟

سخنگوی قوه قضاییه گفت: خیلی از مردم فکر می‌کنند اگر کسی دزدی کرد باید دستش قطع شود. خب همه دزد ها را نمی شود دستشان را قطع کرد باید حد در موردشان اجرا شود. یا مفسدان اقتصادی اگر در حد افساد فی الارض باشد حکم آن اعدام است.

مرخصی مهدی هاشمی به انتخابات ربطی نداشت

معاون اول قوه قضاییه در ادامه سخنان خود در خصوص مخالفت برخی با دادن مرخصی به مهدی هاشمی گفت: اعطای مرخصی به این فرد به خاطر انتخابات نبوده است.

وی افزود: بله در خصوص مسائل انتخابات گذشته این فرد اتهاماتی داشت. حکم گرفت اتفاقا اشد مجازات هم به وی اختصاص داده شد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: این فرد بر اثر نظر پزشک نیاز پیدا کرد به دلیل ناراحتی کلا در بیمارستانی بیرون از زندان منتقل و درمان شود نه برای این زندانی برای همه زندانیان اینطور است.

وی افزود: برخی از آنها تحت نظر با مأمور مراقب اعزام می‌شوند آنجا پزشک است که تشخیص می دهد چقدر باید در بیمارستان بماند و چقدر باید دوران نقاهت را طی کند.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: ایشان یک عمل جراحی داشته‌است. پزشک معالج نظر داد باید دو هفته دوران نقاهت را در خارج از زندان به سر ببرد. شاید به جهت حساسیت هایی که هست به نظر پزشک معالج اکتفا نشد سه پزشک از پزشکی قانونی هم نظر دادند که باید بیرون از زندان باشد تا آنجایی که می دانم برای این مرخصی قوه قضائیه تحت فشار نبوده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قوه قضاییه در موارد دیگر تحت فشار بوده است یا خیر گفت: در مورد این پرونده فشارهایی به قوه می آمد. مهم این است که دستگاه قصایی تسلیم نشد و نکته دیگر این است که وقتی یک طرف یک پرونده دارای ثروت و قدرت باشد حتما فشار وارد خواهد کرد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در این پرونده تخفیفی هم قائل نشدیم، در این مرخصی هیچ فشاری به قوه وارد نشده و بعد دو هفته متهم به زندان برگشته است و در زندان است.

غرب از ابتدای انقلاب هر اقدام ظالمانه‌ای را به ملت ما روا داشته است

محسنی اژه‌ای همچنین در خصوص برجام گفت: موضوع برجام ابعاد مختلفی دارد، فکر نمی کنم کسی در جمهوری اسلامی باشد که قبول نکند غرب از اول انقلاب ما را تحریم کرده و جنگ های سخت و نرمی علیه ما داشته و باورشان این بوده ایران با این تحریم ها به زانو در می‌آید.

وی افزود: خدا را شکر که ایران بر اساس آن تجریه ای که داشت و بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری در تمام این سالها مقاومت کرد و اساس کار مقاومت مردم بود که این تحریم های ظالمانه اثر نکرد.

حجت الاسلام اژه‌ای گفت: این اقدامات غرب به معنایی هم برای جلوگیری از رشد و تعالی نظام جمهوری اسلامی بوده که موفق نشدند.

آزادی ۴ دوتابعیتی ربطی به برجام ندارد

معاون اول قوه قضاییه در ادامه برنامه در خصوص تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا گفت: یک وقتی هست با یک کشوری قرارداد استرداد مجرمین داریم؛ یه وقتی هست قرارداد انتقال داریم.

وی افزود: برخی موارد است که به صورت موردی تحت تعقیب قرار می گیرند با آن کشور هم قراردادی نداریم از اینترپل می‌خواهیم انجام دهد. برخی کشورهای اروپایی انجام نمی دهند.

محسنی اژه‌ای گفت: در مورد اخیری که اتفاق افتاد ۳ نفر از دو تابعیتی ها که در ایران بر اساس جرم‌شان حکم برایشان قطعی شده بود در حال تحمل کیفر بودند. یک نفر هم که جیسون رضائیان بود به اتهام جاسوسی دستگیر شده بود. حکمش قطعی نبود که البته آزادی اینها ارتباطی با برجام نداشت.

معاون اول قوه قضاییه گفت: یک نفر پنجمی هم بود که پرونده جداگانه ای داشت. بعد با روال عادی خودش آزاد شد. از آنها ۴ نفر آزاد شدند از ما تعداد بیشتری آزاد شدند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: این ها تصمیم شواری عالی امنیت ملی بود البته ما شرایطی را قائل شدیم و آنها پذیرفتند که من از بیان جزئیات معذورم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آزادی جیسون به معنای بسته شدن پرونده ارتباطی وی با همدستانش در ایران است یا نه گفت: خیر همه اینها شناسایی شده‌اند و تمام کسانی که در این زمینه ها شناسایی می شوند در فرصت و موقع مناسب در موردشان اقدام قضایی می شود. مهم این است بفهمیم طرف در حال چه کاری بوده است و پرونده افراد مرتبط با رضائیان بسته نشده است.

محسنی اژه‌ای گفت: ما همچنان زندانی دو تابعیتی داریم که معمولا جرایمشان از همین قبیل است.

پرونده زنجانی تا الان یک روز هم معطل و متوقف نمانده است

سخنگوی قوه قضاییه درباره متهم نفتی و پرونده وی گفت: در پرونده متهم نفتی یک بار دیگر هم گفتم که مشکلی برای بردن نام این فرد نیست و می‌توانید بگویید بابک زنجانی، زیرا در قانون قبلی منعی داشتیم برای بیان مشخصات فرد اما در حال حاضر به واسطه قانون جدید این منع برداشته شده است.

وی افزود: بابک زنجانی تاکنون مبلغ بدهی اش را نپرداخته است و چیزی را برنگردانده است. وی قبل از برجام می‌گفت که تحریم هستم.

محسنی اژه‌ای گفت: این فرد آمد و از دادگاه مهلتی یک ماهه گرفت تا پول را برگرداند اما با توجه به تأخیر به وجود آمد مهلت یک ماهه وی تمدید شد که بعید است دیگر این مهلت تمدید شود.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: این فرد ۲.۵ میلیون یورو یعنی نزدیک ۹ هزار میلیارد تومان بدهکاری دارد و اموالی که از او شناسایی شده کفاف همه بدهی‌اش را نمی‌دهد.

وی افزود در هر صورت دادگاه بعد از اتمام فرصت مجددا تشکیل خواهد شد و حکم مربوط به این پرونده صادر خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد این که اموال بابک زنجانی چقدر قیمت گذاری شده است را کارشناسان رسمی دادگستری باید پاسخگو باشند البته اینها درست است که اسمشان کارمند دادگستری است اما عضو قوه قضاییه نیستند و وقتی نظرشان را دادند و طرفین اعتراض کنند هیأتی سه نفره کار کارشناسی را انجام می‌دهند.

محسنی اژه ای گفت: تاکنون وزارت نفت به نحوه قیمت گذاری اعتراضی نداشته است و تنها آقای زنجانی به این موضوع اعتراض داشته است.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: این افرادی که ادعا می‌کنند با بابک زنجانی مماشات شده اگر حجم پرونده و تحقیقات را می‌دیدند آن زمان دیگر اینگونه سخن نمی‌گفتند.

وی افزود:افراد زیادی در این پرونده مورد تحقیق قرار گرفتند. پولهای زیادی ردیابی شد. زیرا در این پرونده بابک زنجانی حتی صحت قول هم نداشت. در این پرونده سفرهای متعددی به خارج کشور انجام شد.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: در یک قلم فرض کنید که آن ساختمانی که گرفته بود قبل بازداشت کارشناسی می‌کند به رقمی حدود ۷۵۰ میلیارد تومان بعد از اعتراض و کارشناسی مجدد گفت ۱۷۰۰ میلیارد تومان. بعد آمدند براساس یک کاری که انجام داده بودند ۸ هزار میلیارد تومان سند رسمی داده بودند به آن شرکت نفتی.

معاون اول قوه قضاییه درباره رفتار زنجانی در دادگاه گفت: اینجا شاکی خصوصی نبود که زنجانی را دستگیر کرد بلکه دادستانی رفت و دستگیرش کرد.از آن زمان تا امروز یک روز هم پرونده معطل نبوده است و توقفی نداشته است و نکته سوم اینکه قوه عزمش جزم است که هر حکمی صادر شد را بدون ملاحظه اجرا کند.

برخی افراد در پرونده موسوم به کرسنت محکوم شدند

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در بخش‌ پایانی سخنانش در خصوص پرونده موسوم به کرسنت گفت: حکمی در این خصوص صادر شد و به آن اعتراض شد.

وی افزود: بعد از اعتراض پرونده به دیوان عالی کشور رفت، آنجا گفتند مشمول مرور زمان شده و دیگر اظهار نظر نشد، اینجا درخواست فوق‌العاده رسیدگی شد و رأی شعبه ۲۰ را شکست و رای قبلی دادگاه به قوت خود باقی ماند. اما الان مجدد درخواست کردند برای رسیدگی فوق العاده که برخی افراد محکوم شدند.

معاون اول قوه قضاییه در خصوص قراردادهای جدید نفتی و ورود دیوان عدالت اداری به این قراردادها گفت: طبق قانون هیئتی داریم باید در مورد این قراردادها نظر دهند و نمایندگان قوای سه گانه در آن حضور دارند از سوی دیگر مجلس خودش بررسی می کند سازمان بازرسی هم ورود کرده بنابراین به نظرم می رسد با توجه به وجود این هیئت ها ضرورتی برای ورود دستگاه قضایی غیر از بازرسی کل کشور نمی بینیم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: برخی از افراد به طولانی بودن مدت اجرای قراردادها اعتراض دارند که باید بگویم صرف طولانی بودن نقص قرارداد ها نیست.

وی در خصوص پرونده پدیده شاندیز و کمک قوه قضاییه به مالباختگان گفت: کمک های زیادی شده قوه قضائیه ابتدا گفت دیگر حق تبلیغات ندارند.

محسنی اژه‌ای گفت: بخش دیگر دفاتر آنهایی که آمده بودند و سهام را با قیمت های کذای می فروختند ار صحنه خارج کرد.

معاون اول قوه قضاییه افزود: ستادی در خراسان رضوی به ریاست استاندار تشکیل شد قرار شد حق کسی ضایع نشود اگر خلاف هایی که صورت گرفته قابل اصلاح بود اصلاح شود. انهایی هم که قابل اصلاح نیست یا تخریب یا محدود شود. آن بخش از کار هم که صحیح بوده ادامه پیدا کند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.