Skip to Content

نویسنده: احسان کریمی میبدی

اوضاع نابسامان برنامه های ویژه نوروز در میبد


میبد بی شک باستانی ترین شهر استان یزد و پرپتانسیل ترین شهر استان یزد از منظر جاذبه های توریستی است ودر حوزه های گوناگون گردشگری جاذبه های فراوانی دارد اما دریغ از همت مسئولین!!

نویسنده: احسان کریمی/  کارشناس ارشد مدیریت رسانه

چند روزی از که نوروز۹۵ می گذرد و استان دارالعباده یزد سخت میهمان گردشگران و مسافران نوروزی است نوروز امسال به دو دلیل شاهد حضور میهمان بیشتری به استان یزد بوده است (به طوری که معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد  خبر از رشد ۵۰ درصدی مسافران نوروزی را داده است) این دو دلیل یکی سرد شدن هوای مناطق غربی و شمال غربی کشور در ایام تحویل سال و روزهای ابتدای سال وعلل دیگری سال خوش آمد گویی به یزد است

در این بین شهرهای مختلف استان کوشیده اند سهم خود را از این صنعت پاک افزایش داده و آداب و رسوم وهرآنچه را به آن فخر می کنند به دیگران نشان بدهند وتمدن و فرهنگ خود را به ایرانیان رخ نمایانند و برآن ببالند. به همین خاطر کمپ هایی زده اند و پوستر هایی و بنر هایی. که الحق و الانصاف کار بعضی شهرستان ها عالی بود.

اما میبد

میبد بی شک باستانی ترین شهر استان یزد و پرپتانسیل ترین شهر استان یزد از منظر جاذبه های توریستی است ودر حوزه های گوناگون گردشگری جاذبه های فراوانی دارد اما دریغ از همت مسئولین!!

حدود۲۰ روز مانده به نوروز بودکه در مطلبی با عنوان اوضاع نابسامان شهرک صنایع دستی میبد در آستانه نوروز همراه با تصاویر در سایت میبد ما منتشر گردید که چند روز بعد نیز استشهاد نامه ای از اعتراض صاحبان صنایع دستی سفال و سرامیک میبد به تصمیمات نوروزی مسئولین در سایت میبد خبر منتشر گردید که جمله آخر این عزیزان زحمت کش و مجاهدان اقتصاد مقاومتی این بود"حرف آخر ما این است که اگر حمایتی تاکنون نکرده اید، میتوانید همانند سالهای گذشته ما را به حال خود واگذارید و نه اینکه با بی تدبیری و سیاست زدگی غربت ما را در این شهرک بیشتر کنید."اما تدبیرهای  مجموعه دوستان فرمانداری،شهرداری و شواری شهر میبد نیز به اینجا نیز ختم نشد و میبد پرجاذبه ترین شهر گردشگری استان یزد هنوز از بی مهری مسئولین رنج می برد آنان که تنها عکس گرفتن در کنار فتنه گران ۸۸ را افتخار می دانند و حال  شهر و دیارشان و مسئولیتشان  را به فراموشی سپرده اند!!!

اما مصادیق این بی مهری هاو کم محبتی مسئولین به میبد و مردم میبد

۱٫  شهرستان میبد هنوز و پس از سال های بسیار، مرز خود را با اردکان مشخص نکرده است و هنوز تدبیری برای ورودی شهرستان از طرف شمال استان ندیده است درورودی شهر نه میدان مشخصی است و نه مکان جذابی برای پذیرایی از گردشگران.

۲٫   المان های شهری و مبلمان شهری : هیچ کدام ازمیادین میبد(نماز،آیت الله اعرافی، شهید صدوقی وامام خامنه ای)  در گذر از جاده سنتو، نماد و المانی از شهر را ندارندوهیچ کدام نیز بیانگر جایگاه ویژه این حضرات نیز نمی باشند از طرفی دیگرمشخص نیست اولین میدان ورودی میبد کجاست؟ آیا اولین میدان شهر میدان نمازیا شفق است یا میدانی است که روبروی خیابان امام خامنه ای (ره) قرار گرفته است و اسم این میدان چیست یا بلواری است که پهن گردید است وچند تکه علف در آن سبز شده است و به نظر می رسد باید برای ورودی شهرستان کاری جدی باید صورت گیرد!! از طرفی دیگربه مبلمان شهری مناسبی در شهر وجود ندارد و هیچ تدبیری برای آن نشده است.

۳٫  ستاد های اسکان وتسهیلات نوروزی: ستاد های اسکان وتسهیلات نوروزی درورودی میبد مشخص نیست اصلا معلوم نیست محل دقیق آنان کجاست و تعداد آن چه مقدار است باید ستاد های نوروزی به طور دقیق اطلاع رسانی شود و محل اسکان مسافران نوروزی مبتنی بر ظرفیت شهرستان تعریف و مسافران به طور دقیق و بر مبنای نیاز به مکان های معرفی شده هدایت شوند به نظر می رسد پتانسیل های مردمی و ویژه سمن ها و همچنین کارخانجات میبد به ویژه کارخانجات کاشی می توانند این خلاء بزرگ موجود را برطرف نمایند.

۴٫  تبلیغات: تبلیغات نیز از دیگر ضعف های شهرداری و شورای شهر است که از سه منظر قابل بررسی است کمیت و کیفیت و اهمیت ، مقدار تابلوها شاید مناسب باشد اما بسیاری از مفاهیم در میان تابلو ها چندان مشهود نبود از علمای بزرگ میبد چون ابوالفضل رشیدالدین تا قاضی میرحسین و از طرفی اندازه تابلوها و محل نصب آنان قابل تامل است تابلوهایی گاها کوچک که هیچ تناسبی برای معرفی آثار و ابنا میبد ندارد و از طرفی دیگر مکان های نصب شده بسیاری از تابلوها به اشتباه نصب شده اند برای مثال در میدان آیت الله اعرافی ورودی میدان سعیدی نوشته است به سمت کارگاه سفال!! یا در خیابان امامزاده میرشمس الحق بنرهایی نصب گردیده که مسافر نوروزی ازآنجا استفبال نمی کندو گاها گذرشان از آنجا نمی گذرد و از طرفی  ضریب دادن به ابناو آثار تاریخی  است باید از مسئولین پرسید که آیا خانه تاریخی آقا فتح الله مهم تر است یا بیت حاج شیخ عبدالکریم حایری میبدی یا خانه گلشن یا خانه عطاری و خانه سالار!!

۵٫  نبود بازار منسجم و منظم : در کنار یخچال میبد، کبوتر خانه، کارگاه سفال و سرامیک و مهدیه  هر کدام بازاری است و هرکدام شکلی!! هیچ مدیریت برای بازار محلی وجود ندارد و بسیاری از غرفه ها به جای فروش اقلام و صنایع دستی و سوغاتی میبد، مشغول فروش کالای خود هستند که هیچ ربطی به شهرستان ندارد.

۶٫  نبود جشنواره: بایدمسئولین میبد جشنواره ای برگزار کند برای معرفی آداب و رسومش با حفظ حیا و کرامت و اخلاق مردم میبدبرای معرفی و بیان  تاریخ و قدمت شهرستان و معرفی غذاهای سنتی و سوغات های چون سفال و سرامیک،زیلو، قندو نبات، ارده و حلوارده  و…

در مجموع به نظر می رسد مسئولین میبد برای نشان دادن فرهنگ و تمدن میبد نیازمند تلاش شبانه روزی اند و باید تمام توان وتلاش خود را برای معرفی میبد به کار گیرند وتمام ظرفیت شهرستان را برای این امر به کار گیرند و یک نهاد منسجم،متفکر،تلاشگرو پویا، مدیریت این کار را برای احیای حقوق مردم و جلوگیری از تضییع حقوق حقه مردم و تاریخ و تمدنشان را تاسیس نمایند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.