Skip to Content

درگفتگو با مدیرمسئول تنها انتشارات فعال در میبد عنوان شد:

انتشارات نمونه استان در سال94/تسهیل در نشر آثار نویسندگان/تدوین کتاب زندگینامه آیت الله حائری میبدی


زارعی مدیرمسئول موسسه چاپ و نشر کتاب "انتشارات آفتاب نارین" میبد زارعی با اشاره به اینکه تلاش این موسسه اینست تا کتابهایی را به چاپ برساند که قیمت بالایی نداشته باشد، افزود: باید کاری کنیم تا همه اقشار بتوانند کتابهای مناسب و مورد نیاز خود را تهیه و مطالعه کنند.

میبدخبر؛ میبد یکی از شهرستانهای برجسته در پرورش علما، دانشمندان، نخبگان و صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی است. از اینرو نویسندگان زیادی نیز در دل این شهر مشغول نگارش و تالیف کتابهای مختلفی هستند. چندی پیش باخبر شدیم گروهی در میبد دست به چاپ و نشر آثار نویسندگان این شهرستان هستند. سراغشان را گرفتیم و به "موسسه انتشارات آفتاب نارین" رسیدیم.

این موسسه در مدت کوتاهی که شروع به فعالیت کرده، موفقیت های درخوری را در حوزه چاپ و نشر کتاب کسب کرده است.

جلال زارعی محمودآبادی، مدیر مسئول این موسسه است که در گفتگو با "میبدخبر" فعالیت فرهنگی خود را در زمینه چاپ و نشر کتاب تشریح می کند.

عادت مطالعه از نوجوانی

جلال زارعی محمودآبادی مدیرمسئول موسسه آفتاب نارین در ابتدا مختصری از زندگینامه خود را بیان کرد و گفت: بنده با مدرک لیسانس جغرافیای سیاسی،  بازنشسته سپاه پاسداران هستم. از نوجوانی به مطالعه عادت دارم و کتابخوانی را جزیی از زندگی ام می دانم.

 

از بازدید از انتشارات مختلف تا شروع فعالیت در میبد

وی با اشاره به نحوه شروع کار خود در زمینه چاپ و نشر کتاب توضیح داد: حدود8  سال پیش با یکی از موسسات انتشارات کتاب در قم آشنا شدم و برای نوشتن کتاب ترغیب شدم و پس از مدتی، کتابی با موضوع "مجموعه داستانهای ایرانی" با عنوان "سرنوشت" را برای چاپ و نشر به همان انتشارات قم ارائه دادم. طی سفرهایی که به انتشارات گوناگون در قم رفتم، و از نزدیک با کار آنها آشنا شدم، برای انجام کار فرهنگی در این زمینه مشتاق تر شدم.  

وی افزود: از همان زمان یکی از اهداف مهمی که دنبال می کردم این بود که نویسندگان میبدی برای چاپ و نشر کتاب مجبور نشوند به شهرستانها و استانهای دیگر مسافرت کنند، بنابراین درخواست مجوز انتشارات برای میبد را از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری کردم و اکنون حدود 2ونیم سال است که فعالیت خود را برای چاپ و نشر کتاب آغاز کرده ام.

مهمترین هدف، سهولت نویسندگان در نشر آثار

زارعی فعالیت خود را یک کار فرهنگی و موثر دانست و اظهار داشت: معتقدم در این شهرستان نویسندگان زیادی هستند که بخاطر سختی مراحل چاپ و انتشار تالیفات خود در خارج از شهرستان، به لحاظ بعد مسافت، عدم آشنایی با مراحل و یا تحمیل هزینه های آن، دست به نگارش و ارائه آثار گرانبهای خود نشده اند.

وی گفت: درآمدزایی از این طریق برایمان مطرح نیست چراکه معتقدم این کار اجر و ثواب اخروی والایی دارد بنابراین این کار را بعنوان یک اقدام فرهنگی و موثر می دانم.

کسب لوح تقدیر بعنوان انتشارات نمونه استان در سال94

مدیرمسئول موسسه انتشارات آفتاب نارین در رابطه با کسب افتخار موسسه نمونه استان بیان داشت:در ابتدای سال 93 مجوز این موسسه را از معاونت چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردم و در سال 94 موفق شدم بعنوان انتشارات نمونه استان، لوح تقدیر را از مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان یزد دریافت کردم.

وی گفت: اکنون این موسسه تنها انتشارات فعال در میبد است وچند نفر با تخصصهای مختلف در آن مشغول فعالیت هستند.

زارعی افزود: در این موسسه کلیه مراحل چاپ و نشر کتاب شامل تایپ، ویراستاری، صفحه آرایی، طراحی جلد، دریافت شناسنامه، مجوز چاپ و نشر و در انتها انتشار آن را انجام می دهیم.

چاپ و نشر کتاب در زمینه های مختلف

مدیرمسئول انتشارات آفتاب نارین با اشاره به اینکه اولین کار این موسسه چاپ و نشر اثر یکی از نویسندگان میبدی با موضوع شعر عرفانی بوده است، بیان داشت: از جمله آثار نویسندگان میبدی که از طرف این موسسه به چاپ رسیده، کتابهایی همچون گلچینی از کشف الاسرار میبدی، مراقبه قبل از محاسبه، شادیها و مولودیها، کتاب دانشگاهی مدیریت کاربردی علم و هنر، قصه های کودکان، مجموعه داستانهای سرنوشت بوده است.

از ارائه کتاب به نمایشگاه کتاب تا پرفروشترین کتاب موسسه

زارعی  با بیان اینکه در سال 93 برخی از کتابهای چاپ شده از طرف این موسسه، در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ارائه شده و استقبال خوبی از برخی عناوین شده است، افزود:پرفروش ترین کتاب این موسسه، کتابهای باموضوعات قصه های کودک بوده است که در مرحله اول 5هزار تیراژ داشته و اکنون به مرحله دوم آن نیز رسیده است.

وی ادامه داد: پس از کتاب کودک، کتابهای شعر بیشترین فروش را داشته است.

 

میبد حائز رتبه اول در نویسندگی،مطالعه،چاپ و فروش کتاب در استان

فعال فرهنگی و مدیرمسئول انتشارات آفتاب نارین با بیان اینکه میبد پس از شهرستان یزد، بیشترین نویسنده، بیشترین مطالعه و چاپ و حتی بیشترین فروش کتاب را دارد، افزود: البته میبد به نسبت جمعیت در استان از این لحاظ حرف اول را می زند.

وی ادامه داد: بنظر من بیشترین مطالعه کتاب در استان یزد، مطالعه کتب مذهبی است.

زارعی نیاز جامعه ما در چاپ و نشر کتاب را ارائه کتب تربیتی و سبک زندگی ایرانی اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: باید برای ایجاد نشاط و انگیزه در خواندن کتاب، کتابهای جیبی با تعداد صفحات کم با مطالبی مفید و حتی الامکان مختصر، بیشتر رواج یابد و در دسترس عموم در اماکن انتظار قرار گیرد.

 

نوجوانان و جوانان، شخصیتی بعنوان الگوی دینی برای خود برگزینند

زارعی در ادامه توصیه ای برای نسل امروز داشت و گفت: توصیه می کنم نوجوانان و جوانان برای خود الگوی خوبی انتخاب کنند و کتابهای زندگینامه بزرگان دین که موفق بوده اند را بیشتر مطالعه کنند تا امیدواری بیشتری برای تحصیل و تحقیق آنها شود و ترسی از آینده نداشته باشند.

درحال تدوین کتاب زندگینامه آیت الله حائری میبدی

مدیرمسئول انتشارات آفتاب نارین از تدوین اثری مهم و ماندگار خبر داد و گفت: اثری که اکنون درحال تالیف هستم، تدوین کتاب جامع زندگینامه آیت الله حائری میبدی است.

خواندن و نوشتن، راهگشاست

زارعی با اشاره به اینکه تلاش این موسسه اینست که کتابهایی را به چاپ برسانیم که قیمت بالایی نداشته باشد، افزود: باید کاری کنیم تا همه اقشار بتوانند کتابهای مناسب و مورد نیاز خود را تهیه و مطالعه کنند.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب توصیه های بسیار موکدی برای کتابخوانی و مطالعه کتابهای مفید دارند که باید آنها را آویزه گوشمان قرار بدهیم چراکه خواندن و نوشتن برای زندگی ما بسیار راهگشاست بنابراین هرکس هر تجربه و علمی در هر تخصصی دارد، آنرا بنویسد و به دیگران ارائه دهد.

هیچ چیز جای کتاب را نمی گیرد

زارعی در ادامه اظهار داشت: هرچند در نگاه اول بنظر میرسد فناوری باعث شده به کمک وسایل ارتباطی، علم و دانش بیشتر و راحتتر در دسترس ما قرار گیرد اما هیچ چیز جای مطالعه کتاب را نمی گیرد.

حمایت بیشتر مسئولین از نویسندگان

مدیرمسئول انتشارات آفتاب نارین میبد گفت: انتظار و درخواست حمایت بیشتر مسئولین بخصوص اداره ارشاد از نویسندگان در زمینه پرداخت وام، کمکهای قرض الحسنه و کاهش هزینه ها را دارم.

وی در پایان اظهار داشت: این موسسه به آدرس میبد- خیابان شهیدمیرباقری(محمودآباد)-کوچه پایگاه شهید رجایی-پلاک 43 و با شماره تماس 09133738307  آماده همکاری در نشرچاپ آثار نویسندگان است.
رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 4.0 stars out of 5.