Skip to Content


انبارهای برنج یکی پس از دیگری پلمب می شود


دیناروند معاون وزیر بهداشت گفت:متأسفانه برنج فقط در مرحله ورود به کشور تحت نظارت است و آزمایش می‌شود.درباره برنج‌های تولید داخل و برنج‌های انبارها صرفاً در صورتیکه گزارشی شود امکان رسیدگی وجود دارد.ولی در ۴ استان کشور محل نگهداری برنج‌های تاریخ گذشته پلمب شد.

به گزارش میبد خبر، پس از انتشار اخباری درباره توزیع برنج‌های آلوده؛ واکنش‌های متفاوتی از طرف مسئولان وزارت خانه‌ها و نهادهای مرتبط به مانند همیشه در رسانه‌ها منتشر شد، براین اساس یکی از سازمان‌های مرتبط با این جریان سازمان غذا و داور است که در این رابطه رسول دیناروند به عنوان رئیس این سازمان و همچنین در منصب معاون وزیر بهداشت به برخی سئوالات و ابهامات مطرح شده پاسخ داد.

مدیرکل قرنطینه سازمان حفظ نباتات مدعی شده است وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو مسئول آلودگی برنج خارجی است.

دیناروند: متأسفانه برنج فقط در مرحله ورود به کشور تحت نظارت است و آزمایش می‌شود. درباره برنج‌های تولید داخل و برنج‌های انبارها صرفاً در صورتی که گزارشی دریافت شود امکان رسیدگی وجود دارد.

بنابراین اگر برنج آلوده وجود داشته باشد و به سازمان غذا و دارو گزارش برسد مطمئناً جلوی ورود آن به بازار گرفته می‌شود. به همین دلیل حداقل در ۴ استان کشور محل نگهداری برنج‌های تاریخ گذشته پلمب شده‌اند.

پس چرا مدیرکل قرنطینه سازمان حفظ نباتات؛ سازمان غذا و دارو را مقصر می‌داند مگر برنج‌های وارداتی از مزرعه کشور وارده کننده بررسی نمی‌شود؟

دیناروند: حتماً در مرحله واردات تست شده و مشکلی نداشته‌اند. مطمئناً شرایط نگهداری در کیفیت برنج مؤثر است. البته آلودگی به سموم و فلزات سنگین به شرایط نگهداری ربطی ندارد.

براین اساس بازرسان سازمان غذا و دارو در حال بررسی هستند. مطمئناً هیچگونه برنج آلوده‌ای اجازه ورود به بازار پیدا نخواهد کرد.

ولی مسئله این است که عنوان می‌شود مقدار قابل توجهی برنج آلوده بین مردم توزیع شده است.

دیناروند: معلوم نیست این مطلب درست باشد. هنوز هیچ سندی ارائه نشده است. فعلاً در حد ادعاست.

شرح ماجرا

محموله‌های متعدد برنج وارداتی تاریخ مصرف گذشته که از انبارهای شرکت غله و خدمات بازرگانی متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران در برخی استان‌ها بارگیری شده بود، در سال جاری در برخی نقاط کشور توزیع شده و تعدادی از این محموله‌ها هم کشف شده است. مبدأ این برنج‌های وارداتی هند، تایلند، اوروگوئه، آرژانتین، آمریکا و برخی کشورهای دیگر گزارش شده است.

بنا بر این گزارش، تاکنون چندین بار مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در خصوص توزیع برنج‌های تاریخ مصرف گذشته با مسئولان شرکت بازرگانی دولتی مکاتبه کرده خواستار پاسخگویی شدند که خبری از این پاسخگویی در دست نیست.

دی‌ماه سال گذشته طی نامه‌ای به سرپرست اداره کل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی نتایج جلسه بررسی موضوع درخواست کاهش قیمت فروش برنج‌های در حال انقضاء اعلام می‌شود که بر این اساس با درصدی از این کاهش قیمت موافقت می‌گردد. در این نامه در خصوص کیفیت برنج هندی ۱۱۲۱ تأکید شده است که بخشی از این برنج از کیفیت ضعیفی برخوردار است.

در همین ارتباط، اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی وزارت بهداشت اواخر مهرماه امسال در نامه‌ای به معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، خواستار صدور دستور توقیف تمامی محموله‌های برنج تاریخ مصرف گذشته متعلق به شرکت بازرگانی دولتی در تمامی استان‌ها شده تأکید کرد که این محموله‌ها تا زمان تعیین تکلیف قانونی، اجازه رفع توقیف، جابه‌جایی، عرضه و فروش را نخواهد داشت.

معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت همچنین بخشی از برنج‌های موجود در انبارهای شرکت غله و خدمات بازرگانی یکی از استان‌ها را به‌دلیل بالا بودن بیش از حد استاندارد سرب و کادمیوم موجود در آنها غیر قابل مصرف اعلام کرد که این گزارش به وزیر صنعت هم اعلام شد. دانشگاه علوم پزشکی که آزمایشات مورد نظر را انجام داده، همچنین تصریح کرده که برنج‌های شرکت غله و خدمات بازرگانی غیرقابل مصرف است.


منبع:تسنیم

انتهای پیام/ص


 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.