Skip to Content


آمریکا و آل سعودی نمی خواهند ریشه های تروریسم تکفیری از منطقه برچیده شود


امام جمعه قم با اشاره به عملیات آزاد سازی موصل گفت:جوانان شیعه و سنی عراق به دنبال جمع کردن فتنه تکفیریون هستند؛ متاسفانه آمریکا و آل سعود نمی خواهند ریشه های این فساد و تروریسم افراطی در منطقه کنده شود.

به گزارش "میبدخبر"،  آیت الله علیرضا اعرافی امروز جمعه 30 مهرماه در خطبه های نماز جمعه این هفته قم در مصلی قدس، گفت: به فضل الهی جوانان شیعه و سنی عراق در موصل به دنبال جمع کردن فتنه تکفیریون هستند؛ متاسفانه آمریکا و آل سعود و قدرت های منطقه ای نمی خواهند ریشه های این فساد و تروریسم افراطی در منطقه کنده شود.


امام جمعه قم یادآورشد: توصیه ما به ملت عراق و سوریه و یمن و بحرین آن است که راه خود را ادامه دهید وتوطئه های دشمنان به خود باز می گردد و شما پیروز خواهید بود.

مدیر حوزه های علمیه با اشاره به سفر تاریخی مقام معظم رهبری در سال 89 به قم گفت: مقام معظم رهبری سفر پرخیر و برکتی به قم داشتند و به مسایل بسیارمهمی پیرامون شهر قم و حوزه و... اشاره و توجه کردند؛ بیانات مقام معظم رهبری در خصوص پیشینه جهادی، نقش ایمانی و علمی قم بسیار مهم و اثرگذار بود.

وی افزود: قم به عنوان یک شهر پیش روی اسلامی باید الگوی همه شهرهای منطقه و جهان باشد؛ جوانان، مردان و زنان قم باید جایگاه این شهر را مهم بشمارند و سطح زندگی مردم باید شعاعی از قداست این شهر باشد.

مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: رهبر انقلاب در آن سفر و ملاقات های بعدی مدیران حوزه فرمودند، حوزه باید پاسخگوی نیازهای جامعه و مردم باشد؛حوزه باید اخلاقی و قرآنی و معنوی باشد و بتوانند روح اخلاق و معنویت را در جامعه گسترده کند؛ ایشان فرمودند، حوزه عصر انقلاب، باید با حوزه عصر انزوا متفاوت بوده و به سوالات و نیازهای گسترده انقلاب و جامعه پاسخگو باشد.

آیت الله اعرافی بیان کرد: فرمایشات اخیر ایشان در نشست با نخبگان بسیار مهم بود؛ ایشان فرمودند، جوانان نخبه ما باید انقلابی باشند و روی پای خود بایستند و نباید مرعوب قدرت های جهان شوند؛ به فضل الهی دانشمندان جوان ما شاخص های علمی را در بخش های مختلف بالا بردند و این روند باید با همراهی مسئولان و دولت و حوزه و مردم طی شود تا به مرزهای علم در دنیا برسیم.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست های انتخاباتی از سوی رهبر انقلاب یادآورشد: انتخابات اسلامی، انتخاباتی است که برپایه اخلاق و فرهنگ اسلامی همراه باشد؛ انتخاباتی است که نظارت جامع بر آن اعمال شده و منابع هزینه ای آن پاک باشد و به انتخاب صالحان منجر شود.

مدیر حوزه های علمیه با تقدیر از مردم و شیعیان برای پاسداشت عزاداری سالار شهیدان در ایران و سراسر جهان گفت: به فضل الهی این عزاداری سال به سال هم باشکوه و دامنه بیشتری در سراسر جهان گسترده می شود(100 کشور جهان) و هم اینکه عمق و محتوای آن توسعه پیدا می کند.

وی افزود: گروه های تندرو با تحریک اسراییلی ها و آل سعود در چند کشور به عزاداران حسینی متعرض شدند؛ عزای امام حسین(ع) صرفا مختص به شیعیان نیست، بلکه پرچمی برای همه آزادگان جهان است؛ امسال در نیجریه و افغانستان نیز جمعی را به شهادت رسیدند.

عضو جامعه مدرسین اظهارکرد: مسلمانان باید پای این مشعل بمانند، زیرا خدا آنها را حفظ می کند، ولی باید به آل سعود و کسانی که تحمل مشاهده این حماسه نورانی را ندارند، بگوییم که شعار ما همان شعار هیهات منا الذله است و در مقابل شما هیچگاه کوتاه نمی آییم و بر اساس و محور عشق به امام حسین(ع) در مقابل همه زورمندان عالم ایستادگی خواهیم کرد.

امام جمعه قم در خطبه اول نیز بیان کرد: اولین ارتباطات در زندگی خانوادگی اهمیت بیشتری دارد و مهترین مساله نیز رابطه درست و صحیح بین زن و مرد است.

وی با اشاره به اصول روابط خانوادگی بیان کرد: برخی از این آداب جزو وظایف و آداب عام اجتماعی است که آحاد جامعه باید آن را رعایت کنند که از جمله آن می توان به محبت اشاره کرد، ولی این رفتارهای نیک در روابط خانوادگی مفهوم جدیدی را بیان می کند.

استاد حوزه گفت: از جمله اصولی که زن و مرد باید در مقابل یکدیگر آن را رعایت کنند، اصل امانتداری است؛ همسران امین یکدیگر هستند؛ به همین خاطر زن و شوهر باید امین یکدیگر باشند؛ زن و شوهر و در هیچ عرصه ای نباید به یکدیگر خیانت کنند زیرا خیانت پایه های زندگی را فرو می ریزد.

وی افزود: اصل امانتداری اصل بسیار مهمی است که قاعده ای عقلی است؛ اینکه یک جامعه و مردم و حتی زن و مرد به امین یکدیگر باشند، موجب می شود سلامت جامعه نیز حفظ شود ؛بیت المال امانت جامعه در دست مسئولان است و امانات الهی نیز امانت خدا در دست جامعه است.

آیت الله اعرافی اظهارکرد: امانت داری شاخص مهم یک انسان در طراز اسلامی است؛ جامعه اسلامی جامعه ای دست پاک است که به امانات تعدی نمی شود؛ اهمیت امانت داری تا جایی است که در روایتی بیان شده، اگر امانتی از قاتل امام حسین(ع) نزد من باشد آن را به او باز می گردانم.

وی گفت: بسیاری از اختلافات و طلاق ها به این دلیل است که مرد و زن امین هم نیستند و در جایی و نقاطی به امانت های خود خیانت می کنند و اعتماد لازم را به هم ندارند؛ اعتماد لازمه ساخت یک زندگی سالم است و از ارکان اعتماد ساز این است که زن و شوهر به هم خیانت نکنند و صادقانه در اختیار هم باشند.

این استاد حوزه بیان کرد: صداقت و راستگویی از دیگر اصول مهم خانوادگی است؛ اصلی که یک اصل انسانی، اسلامی و عقلی است، زیرا اگر انسان ها در صدد فریب هم باشند، نمی توانند شیرازه زندگی خود را حفظ کنند؛ جامعه ای که در آن صداقت رنگ ببازد روی سعادت را به خود نخواهد دید.

وی گفت: اگر به پرونده های اختلافات خانوادگی و طلاق نگاه کنیم می بینیم که بیشترین عامل این اختلافات به این دلیل است که زن و شوهر امین یکدیگر نبودند و یا با صداقت و راستی با هم رفتار نکردند.

عضو شور ای عالی حوزه اظهارکرد: اگر دختر و پسر جوان در ابتدای زندگی این اصول را رعایت کنند، پایه زندگی خود را به خوبی می نهند، ولی اگر این پایه ها به درستی چیده نشود نمی توانند در کنار هم زندگی کنند.

میبدآدینه
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.