Skip to Content

لحظه به لحظه با یمن؛ عملیات «ناامید» عربستان - روز ۲۰

آمریکا خطرناک‌ترین بمب غیرهسته‌ای جهان را درصنعا آزمایش کرد؟/مالزی دروغ عربستان را فاش کرد/ کنترل یکی از کوه‌های «جازان» در دست یمن/ سقوط جنگنده ائتلاف عربستان/شیخ برجسته استان «عمران»:صبر قبایل یمن تمام شده


بیستمین روز حملات عربستان سعودی در حالی آغاز شد که جنگنده‌های سعودی بار دیگر فرودگاه صنعا را بمباران کردند تا اجازه ندهند کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن برسد و همزمان استان صعده را در ۴۸ ساعت ۲۰۰ بار بمباران کردند.

به گزارش میبد خبر، عربستان سعودی سه‌شنبه‌شب اول اردیبهشت (21 آوریل)، پایان تجاوز نظامی موسوم به عملیات «طوفان قاطع» علیه یمن را اعلام کرد و همزمان از آغاز عملیاتی جدید موسوم به «بازگرداندن امید به یمن» خبر داد.

عربستان، عملیات «طوفان قاطع» را که بیش از 2500 کشته و بیش از 3000 زخمی برجای گذاشت، بامداد روز پنجشنبه 6 فرودین (26 مارس) آغاز و هدف آن را بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت در یمن اعلام کرد، اما با مقاومت مردم، ارتش و جنبش انصارالله یمن، تاکنون به این هدف و دیگر اهداف اعلامی نرسیده است.

وزرای خارجه عربستان و آمریکا روز پنجشنبه در یک نشست خبری در ریاض بر آتش‌بس 5 روزه در یمن تاکید کردند، اما ارتش عربستان و سخنگوی ائتلاف متجاوز ساعاتی پس از این نشست، آغاز عملیات نظامی عربستان علیه صعده یمن را اعلام کرده است.

 

 

آیا آمریکا خطرناک‌ترین بمب غیرهسته‌ای جهان را در صنعا آزمایش کرده است؟

۳هفته پیش انفجاری در صنعا رخ داد که حجم بسیار بزرگی داشت.امکان ایجاد چنین انفجاری اگر بنابر آنچه که عربستان گفته‌ که برای انهدام یک انبار موشکی ایجاد شده، فقط توسط بمب‌های "موپ" که از بمب‌افکن‌های آمریکایی پرتاب می‌شود، امکانپذیر است.

به گزارش تسنیم،اواخر فروردین ماه بود که یک انفجار عظیم در نقطه‌ای از شهر صنعا پایتخت یمن رخ داد. این انفجار به قدری بزرگ بود که توجه بسیاری از رسانه‌های منطقه را به خود جلب کرد.

تپه‌های "فج‌عطان"، نقطه‌ای بود که هدف قرار گرفته بود و طبق آمار، حدود 90 نفر بر اثر این انفجار شهید و حدود 400 تن دیگر نیز زخمی شدند.

 

 

*** بررسی هدف

شهر صنعا به لحاظ سیاسی و اقتصادی در تهاجم ناجوانمردانه به یمن، برای سعودی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این شهر به لحاظ اینکه در وهله نخست، پایتخت یمن بوده و ثانیا، شهری است که در همان روزهای نخست به انقلاب مردم یمن پیوسته است، آماج شدیدترین حملات قرار گرفته است.

یکی از دلایل اصلی سعودی‌ها برای حمله به نقاط مختلف این شهر و شهرهای دیگر، نابودی تجهیزات نظامی انقلابیون، ارتش و انصارالله بوده و با این بهانه، تاکنون هزاران تن در حملات به نقاط مختلف صنعا (پایتخت) و شهرهای دیگر، شهید و زخمی شده‌اند.


انفجار در تپه فج‌عطان در صنعا

در بررسی انفجار رخ داده، ابتدا باید دید که انفجار در کجا رخ داده است. این انفجار دقیقا در تپه فج عطان رخ داده است. در این تپه‌ها، یک رشته تپه وجود دارد که از میان آن، یک خیابان (شارع نسیم)، بخش شمالی شهر را به بخش جنوبی شهر که پشت تپه‌ها قرار گرفته، متصل می‌کند.

 

مجموعه تپه شاید چیزی در حدود 40 یا 50 متر ارتفاع داشته باشد و بمب تقریبا به بخش شیب‌دار این تپه یعنی جایی که ارتفاع تپه حدودا به 20 الی 30 متر رسیده است، اصابت می‌کند.

 

نکته دیگر اینکه، فاصله تپه و نقطه هدف تا اولین منازل مسکونی، شاید چیزی در حدود یک کیلومتر باشد و این نشان می‌دهد که قدرت بمب آنقدر بالا بوده که توانسته جان حدود 90 غیرنظامی (اعم از زن و کودک) را علی‌رغم وجود چنین فاصله‌ای بگیرد.

 

 

*** واکنش سعودی‌ها و اذعان به غیرطبیعی بودن انفجار در فج‌عطان

پس از این انفجار که شهدا و مجروحان زیادی در همان دقایق اولیه برجای گذاشت، انقلابیون یمنی و انصارالله با صدور بیانیه‌ای رسما این جنایت را محکوم کردند که این خود باعث شدت‌گیری موج تنفر از رژیم سعودی شد لذا عربستان سعودی نیز بلافاصله به آن واکنش نشان داد اما واکنش سعودی‌ها، اعتراف به غیرطبیعی بودن این انفجار نیز بود.

 

در خبری که شبکه العربیه، وابسته به خاندان حاکم بر عربستان منتشر کرد، اذعان شده بود که، "جنگنده‌های توفان قاطعیت مخازن موشکی حوثی‌ها را، در احد جبال منطقه فج عطان در نزدیکی صنعا، پایتخت یمن درهم کوبیدند."

 

العربیه در ادامه خبر خود، ضمن تایید غیرطبیعی بودن انفجار حاصله، می نویسد: حمله هوایی به پایگاه موشکی موجب انفجاری عظیم در این پایگاه شد و این انفجار در نوع خود بزرگترین در طی 3هفته از شروع عملیات توفان قاطعیت به حساب می آید.

 


تصویر خبر شبکه تلویزیونی العربیه

همانطور که در تصویر مشاهده شد، سعودی‌ها می گویند که یک انبار موشکی متعلق به انقلابیون را هدف قرار داده‌اند و این انفجار ناشی از هدف قرار گرفتن این انبار بوده است.

 

 

*** پاسخ به ادعای عربستان سعودی

در حال حاضر شاید هیچ بمبی در جهان قادر به ایجاد چنین حجم و ارتفاع آتش و تخریبی نباشد، انفجاری که بیش از 100متر ارتفاع آتش آن بود و جان حدود 90 نفر را گرفت و باعث تخریب منازل مسکونی اطراف محل انفجار (حدود یک کیلومتر دورتر) شد. از این رو، این بمب یک بمب معمولی نبوده نیست، پس قطعا یا انفجاری که رخ داده، اصابت یک "بمب عجیب" بوده یا "انبار موشک‌ها" هدف قرار گرفته است.

عربستان سعودی مدعی است که این انفجار، ناشی از اصابت بمب به انبار موشک‌های متعلق به انقلابیون بوده است. بهتر است بدانیم که موشک‌هایی که سعودی‌ها از آن صحبت می‌کنند، اسکاد بی Scad-B نام دارد، چون یمن فقط موشک‌های اسکاد در اختیار دارد. "موشک‌های اسکاد بی" موشک‌های بالستیک (با حدود 300 کیلومتر برد) بوده و دارای سرجنگی حدود یک تُنی (1000 کیلوگرم) هستند به این معنا که هر کدام از این موشک‌ها، یک تُن مواد منفجر با خود حمل می‌کنند.


محلی که هدف قرار گرفته شده است

به فرض محال، اگر ادعای عربستان سعودی مبنی بر هدف قرار گرفتن انبار موشک‌های یمنی و وقوع انفجار بزرگ، پذیرفته شود، آیا در یک انبار بزرگ موشکی، تنها یک موشک نگه داری می‌شود؟ یا اینکه ده‌ها موشک در انبارها نگه‌داری می‌شوند؟

آیا با وقوع انفجار در یک انبار موشکی که کلاهک‌های جنگی هر کدام از موشک‌ها یک تُن است و  علاوه بر این، قطعا در انبار، مواد منفجر ذخیره و انباشته شده هم وجود دارد، آیا انفجاری در همین حدی که رخ‌داده، وقوع خواهد یافت یا اینکه با انفجار اولین موشک، بقیه موشک‌ها نیز منفجر شده و انفجاری عظیم حاصل از اشتعال ده‌ها تُن مواد منفجره کار گذاشته شده در سرجنگی موشک‌ها،وقوع خواهد یافت، یعنی چیزی به مراتب بزرگ‌تر از انفجاری که رخ داده است.

حال اینکه، انفجاری که رخ داده، علی‌رغم اینکه انفجاری بزرگ با حجم تخریب بالا بوده، اما در حدی نبوده است که بتوان گفت انبار موشک‌ها منفجر شده است چرا که اگر اینگونه بود، قطعا چیزی از تپه باقی نمی‌ماند.

بر همین اساس، قطعا انفجاری که رخ داده، ناشی از اصابت یک بمب یا موشک معمولی به تپه فج عطان در صنعا نبوده است، بلکه از یک بمب خاص و برای انهدام هدفی خاص استفاده شده است.

 

 

*** بررسی انفجار و یک احتمال

با توجه به اینکه انفجار غیرطبیعی بوده و هیچ تصویر با سندی از نوع بمب یا موشکی که به کار گرفته شده است، وجود ندارد، باید تصاویر و فیلم‌های این حمله را بررسی کرد.

 

در وهله اول، مشخص است که هدف، نقطه‌ای است که از سطح زمین حدود 30متر ارتفاع دارد و اگر فرض را بر این بگذاریم که طبق ادعای عربستان سعودی، نقطه هدف یک انبار موشکی بوده است، پس قاعدتا باید انبار زیر همان تپه بوده باشد. وقتی قرار است که انباری برای موشک‌هایی که حدود 12متر طول داشته و یک تُن سرجنگی دارند، احداث شود، قطعا باید طبق روال ساخت تاسیسات و انبار برای نگه‌داری موشک‌ها، حدود 10 الی 20 متر هم زیر زمین، این انبارها را ساخت تا در اولا، شناسایی نشوند، ثانیا در صورت شناسایی انهدامش سخت باشد و ثالثا در صورت وقوع حادثه در داخل انبار، چیزی به بیرون درز نکند و کسی متوجه وجود انبار موشکی در آن نقطه نشود.

 

ناگفته نماند که، بررسی تصاویر نقطه اصابت و عکس‌های هوایی از محل، نشان می‌دهد که احداث یک انبار موشکی در فاصله 100متری یک جاده پرتردد و فاصله 1000متری از منازل مسکونی و همچنین منطقه‌ای که هیچ پدافند و حتی دیوارکشی و جداسازی در آن دیده نمی‌شود، بسیار غیرعقلانی به نظر می‌رسد.

 


لحظه پرتاب بمب موپ از بمب افکن بی 52

با توجه به ارتفاع حدود 30متری نقطه مورد اصابت قرار گرفته و اینکه حداقل، انبار موجود در آن نقطه باید 10 الی 20متر هم زیر زمین بوده باشد، برای رسیدن بمب به داخل انبار و انهدام آن، باید از بمبی استفاده شود که بتواند حدود 50متر به داخل زمین نفوذ کند و این برای بمب‌های معمولی نشدنی است.

 

البته برخی کارشناسان نظامی گفته‌اند که احتمالا این انفجار، ناشی از اصابت یک بمب شدیدالانفجار MOAB یا همان (Massive Ordnance Air Blast) به تپه فج‌عطان بوده است اما بررسی تصاویر اثبات می‌کند که این انفجار ناشی از انفجار موآب نبوده است چرا که این بمب، یک بمب شدیدالانفجار است و اصولا سنگرشکن (Bunker Buster) نیست که بخواهند توسط آن یک انبار موشکی را هدف قرار دهند بلکه از این بمب‌ها، برای ایجاد حجم آتش بالا و رعب و وحشت استفاده می‌شود، همانطور که قبلا هم در برخی جنگ‌ها در خاورمیانه نیز استفاده شده است.

 

از سوی دیگر، تصاویر انفجار نشان می‌دهد که در لحظه اول انفجار بمب، حجم بسیار زیادی خاک به هوا پرتاب شده است که این اثبات می‌کند که بمبی که به سوی این تپه پرتاب شده، شدیدالانفجار نبوده بله سنگرشکن و نفوذگر بوده است.

 


لحظه انفجار بمب شدیدالانفجار موآب (MOAB)

 

اما در سال 2007 میلادی، آمریکا یک بمب نفوذگر یا همان سنگرشکن با قابلیت نفوذ به عمق 60متری زمین را آزمایش کرد که سر و صدای زیادی در جهان ایجاد کرد. این بمب موپ یا همان Massive Ordnance Penetrator نام داشت.

 

سایت "ایرفورس تایمز" وابسته به نیروی هوایی آمریکا چند سال پیش درباره این بمب نوشته بود: بمب موپ، خطرناک‌ترین بمب غیرهسته‌ای جهان است که تولید و به زرادخانه تسلیحاتی آمریکا اضافه شده است.

 

این بمب غول پیکر با طول 6متر و قطر 1 متری، 13 و نیم تُن وزن داشته و 2 و نیم تُن مواد منفجر شدیدالانفجار را با خود حمل می‌کند. این بمب‌ها فقط قادرند توسط بمب‌افکن‌های B52 و  B2 پرتاب شوند و این بمب افکن‌ها را فقط نیروی هوایی ارتش آمریکا در اختیار دارد و این بمب نیز فقط در اختیار ارتش آمریکاست، لذا اگر اظهارات سعودی‌ها درست باشد و انفجار در فج‌عطان، حاصل حمله به یک انبار موشکی بوده باشد، چنین اقدامی فقط با موپ امکان‌پذیر است و احتمال دارد که آمریکا برای اولین بار از بمب‌های موپ در یک جنگ استفاده و آن تپه را هدف قرار داده است ولی این آزمایش بدون اعلام رسمی صورت گرفته و انفجار حاصل از آن نیز به نام بمباران‌های عربستان تمام شده است.


 

* * * * * *
اخبار روز بیستم را در زیر دنبال کنید
*

*بمباران مواضع ارتش یمن در «عتق» مرکز استان «شبوه» یمن

* مالزی حضور در ائتلاف عربستان علیه یمن را تکذیب کرد

* قبایل یمنی کنترل یک کوه در «جازان» عربستان را به دست گرفتند

*المیادین: جنگنده ائتلاف سعودی در «صعده» ساقط شده است

 

 


*حمله مجدد خمپاره‌ای به «نجران» در عربستان

*شیخ «علی سنان الغولی» از شیوخ برجسته استان «عمران» یمن با هشدار درباره تکرار جنگ 8 ساله عراق و ایران این بار در یمن گفت: دیگر صبر قبایل یمن تمام شده است

* ناپدید شدن یک جنگنده ائتلاف عربستان در یمن

*طرح ابتکاری 10 بندی رئیس‌جمهور سابق یمن جنوبی

* ابراهیم جعفری: مخالف دخالت خارجی در یمن هستیم

* ادعای پادشاه عربستان: هدف از حمله به یمن جلوگیری از تبدیل شدن آن به کانون «توطئه‌ منطقه‌ای» است

* امارات: برای حل بحران یمن نباید ایران حضور داشته باشد

* جنگنده‌‌های مالزی برای مشارکت در تجاوز به یمن وارد عربستان شدند/جنگنده‌ها و نیروهای نظامی مالزی برای مشارکت در عملیات ناامید عربستان برای حمله به یمن وارد ریاض شدند.

* انصراف پادشاه عربستان از شرکت در کنفرانس «کمپ‌دیوید»/وزیر خارجه عربستان اعلام کرد که ولیعهد عربستان به جای پادشاه این کشور برای شرکت در کنفرانس کمپ‌دیوید در راس هیات سعودی عازم آمریکا می‌شود.

* جنگنده‌های سعودی بار دیگر اقدام به بمباران فرودگاه صنعا کردند تا اجازه ندهند کمک های بشردوستانه به مردم یمن برسد و همزمان سعودی‌ها استان صعده را در 48 ساعت گذشته 200 بار بمباران کردند.

* پخش شبکه المسیره یمن بر روی فرکانس 11353 "نایل ست" در پی فشارهای عربستان سعودی و آمریکا به شرکت مالک این فرکانس متوقف شد/ المسیره به پخش برنامه‌های خود از فرکانس جدید 11641 نایل ست ادامه می‌دهد

* چندین خمپاره به یک کارخانه سیمان در منطقه «احد المسارحه» از توابع منطقه «جازان» در عربستان سعودی اصابت کرد

* مردم شرق عربستان علیه جنایات آل سعود تظاهرات می‌کنند

* پس از سنگال، «مالزی» به تجاوز عربستان سعودی به یمن پیوست

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.