Skip to Content

روزشمار فجر/ 12بهمن

امام آمد/ ایران؛ صحنه نمایش بزرگترین استقبال تاریخ


امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، پس از پانزده سال دوری از وطن درمیان استقبال پرشور مردم قدم به خاک میهن اسلامی گذاشتند.

به گزارش "میبدخبر " از باشگاه خبرنگارن جوان امام خمینی(ره) بنیانگذارجمهوری اسلامی ایران، پس از پانزده سال دوری از وطن سرانجام در 12 بهمن 57 در میان استقبال پرشور مردم قدم به خاک میهن اسلامی گذاشتند.

* ايران اسلامی شاهد بزرگترين و تاريخي‌ترين استقبال بود. حضور ميليونی مردم كه صف استقبال کنندگان را از فرودگاه تهران تا بهشت زهرا(س) امتداد داده بود، حاكی از عشق و علاقه بي‌نظير آنها به رهبر خويش بود.
 
* حضرت امام به هنگام خروج از فرانسه با ارسال پيامی خطاب به مردم فرانسه، ضمن اظهار تشكر از آنها خداحافظی كردند.

* ایرفرانس حاضربه انتقال حضرت امام و همراهان ایشان به ایران بواسطه تهدیدات امنیتی، نشده بود.( ظاهراً چند ایرانی خیّر، کل هواپیما را ازشرکت ایرفرانس اجاره و بیمه کردند).

 * ساعت 5:30 بامداد ، هواپیمای جمبوجت 747 ایر فرانس ، در حالیکه حدود پنج هزار پلیس ، ژاندارم و نیروهای ویژه،فرودگاه شارل دوگل و راه های منتهی به فرودگاه را زیر نظر داشتند به پرواز در آمد.
 
* امام خمينی(ره) پس از اقامه نماز در كف هواپيما، روی دو پتو با آرامش خوابيدند. اين در حالی بود كه همه علاقمندان، دوستداران و نزديكان ايشان، نگران انجام اين پرواز بودند. خطر انهدام هواپيما و يا ربودن آن در آسمان چيزي بود كه همه را تا لحظه فرود آن در فرودگاه تهران، نگران ساخته بود.

* هواپیمای امام با نیم ساعت تاخیر ،ساعت 9:27 به زمین نشست .
 

امام آمد/ ایران؛ صحنه نمایش بزرگترین استقبال تاریخ


* با ورود حضرت امام به سالن فرودگاه، فرياد «الله اكبر» سالن فرودگاه را به لرزه در آورد. استقبال کنندگان با خواندن سرود «خمينی ای امام»، اشك‌های مشتاقان را بر گونه‌هايشان جاری كردند.
 
* حضرت امام طی بياناتی در فرودگاه تهران گفتند: من از عواطف طبقات مختلف ملت تشكر می‌كنم. عواطف ملت ايران به دوش من بار گرانی است كه نمی‌توانم جبران كنم.

ايشان ضمن اشاره به اينكه طرد شاه از كشور قدم اول پيروزی بود، همگان را به وحدت كلمه و ادامه مبارزه تا قطع كامل ريشه‌های فساد ترغيب كردند. ايشان سپس از آنجا عازم بهشت زهرا(س) شدند.

* مرحوم آیت الله طالقانی و شهید آیت الله بهشتی با دیدن استقبال بیش از حد انتظار، به امام پیشنهاد لغو برنامه بهشت زهرا را دادند، امام با آرامی پرسیدند:«ماشین کجاست؟ من قول داده ام که به بهشت زهرا بروم و می روم».

ماشین بلیزر ازچند روزقبل آماده شده بود. بین صندلی راننده و صندلی عقب یک شیشه ضد گلوله گذاشته بودند.امام پس ازاطلاع از این امر،روی صندلی جلو ماشین نشستند.
 

امام آمد/ ایران؛ صحنه نمایش بزرگترین استقبال تاریخ* کمیته استقبال ، به جزماشین،تعدادی موتورسوارمسلح را نیز برای حفاظت از جان امام آماده کرده بود.مسئول این گروه را بعدها «مسیح کردستان»لقب دادند، شهید محمد بروجردی فرمانده شجاع سپاه کردستان . بروجردی وبقیه گروه دربین ازدحام جمعیت جاماندند ونتوانستند با ماشین بروند. فقط محمدرضا طالقانی که روی بلیزر نشسته بود ، توانست با ماشین همراهی کند.
 
* حضرت امام ساعت 2 رسیدند قطعه 17بهشت زهرا .جایی که شهدای17شهریور دفن هستند.ابتدا در محل  استقرار، قرآن تلاوت شد و پس ازآن سرود «برخیزید ای شهیدان راه خدا»خوانده شد.سپس طنین ندای امام بود که جان مشتاقان و شیفتگان حقیقت را سیراب می نمود ..." من به پشتیبانى این ملت دولت تعیین مى‏کنم! من به واسطه اینکه ملت مرا قبول دارد..."

* حضرت امام در اولين سخنرانی خود در ميان انبوه مستقبلين مشتاق در بهشت زهرا(س) گفتند: "من وقتی چشمم به بعضی از اينها كه اولاد خودشان را از دست داده‌اند می‌افتد، سنگينی‌ای در دوشم پيدا می‌شود كه نمی‌توانم تاب بياورم. محمدرضا پهلوی فرار كرد و همه چيز ما را به باد داد. مملكت ما را خراب كرد و قبرستان‌های ما را آباد."
 
* شهرهای كشور در شادی ورود امام، غرق نور و گل و فرياد بود.

* در حالی كه مراسم ورود حضرت امام به طور مستقيم از تلويزيون پخش مي‌شد، نظاميان با يورش به اين سازمان از ادامه پخش آن ممانعت كردند.

* ساعت 15:30 ظهر سخنرانی تمام شد. هلی کوپتری که برای بردن امام (ره) آمده بود سه بار سعی می کند بنشیند ولی به جهت ازدحام  نمی تواند. عبا و نعلین امام (ره) در می آید و بین جمعیت گم می شود. ایشان را به جایگاه برمی گردانند .

* مرحوم حاج احمدآقا وآقای ناطق نوری ،در حالی که امام را بین خودشان گرفته اند ایشان را به طرف آمبولانس شرکت نفت می برند. آمبولانس به طرف جاده قم حرکت می کند . آن هلی کوپتر هم از بالا دنبالشان می رود تا بالاخره در جایی بنشیند و امام (ره) را به آن منتقل کنند.

 * خلبان هلی کوپتر می گوید هرکجا بخواهید فرود می آیم. پیشنهاد بیمارستان هزار تختخوابی ( امام خمینی ) داده شد ، هلی کوپتردر بیمارستان فرود آمد. چون آمبولانس آماده نبود ، امام را با ماشین یکی از پزشکان بیمارستان تا انتهای بلوار کشاورز بردند؛ پیکان آقای ناطق نوری از صبح درآنجا بود و همگی سوار آن شدند.

 * همه همراهان تصور می کردند که امام از بهشت زهرا می روند مدرسه ی رفاه، اما این اتفاق نیفتاده بود ، همه نگران بودند. امام تصمیم گرفتند که  بروند خانه ی برادرزاده شان، دختر آقای پسندیده؛ منزل برادرزاده امام حوالی جاده شمیران (شریعتی) بود.

* حدود ساعت 5 بعدازظهر پس از چندبار پرس و جوی آدرس،به منزل برادر زاده شان می رسند . حضرت امام تا ساعت 10 شب در آنجا می مانند تا مسیر کمی خلوت شود.

 * در مدرسه رفاه همگی نگران بودند ، کسی از امام خبری نداشت .اواخر شب خبر آوردند که کسی درِ حیاتِ کوچک مدرسه را می کوبد.در که باز شد، "امام آمد".ایشان پس ازتفقد از تعداد اندکی که در مدرسه بودند به سمت پله ها حرکت کردند، در میانه پله ها به سمت جمعیت پشت سرشان برگشتند و همانجا بر روی پله ها نشسته و دقایقی با آن جمعیت ، سخن گفتند.
 
* در پی درخواست مجدد بختيار برای ملاقات با حضرت امام خمينی، ايشان گفتند: "ملاقات با بختيار را در صورت استعفای وی می‌پذيرم. "
 
 
* پس از بازگشت امام به وطن خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: سخنگوی كاخ سفيد اعلام كرده که سخنان ضد آمريكايی آيت‌الله خمينی، تغييری در موضع ايالات متحده در قبال ايران به وجود نياورده است.
 
* آمريكا مقداری از دستگاه‌های الکترونيكی محرمانه خود را از ايران خارج كرد.
 
 
* بانك‌های سوئيس گفتند كه پول‌های ايران را پس نمیدهند.
 
* مطبوعات و يونايتد پرس: قراردادهای خريد اسلحه ايران از انگليس لغو شد. مقامات لندن گفتند به علت لغو اين خريدها، انگليس معادل چهار ميليارد دلار بابت عدم فروش و بيكار شدن بيست هزار نفر، زيان خواهد ديد.

 
* رادیو كويت: وزير انرژی آمريكا اعلام كرد در صورت ادامه عدم صدور نفت ايران، كشورش مجبور به جيره‌بندی نفت خواهد بود. اوضاع ايران باعث شديدترين بحران نفتی از زمان تحريم نفت توسط كشورهای عربی از سال 1352 تاكنون شده است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.