Skip to Content

سرپرست شبکه بهداشت میبد در نشست خبری با اصحاب رسانه:

آمار بالای دیابت، زنگ خطر جدی برای سلامت مردم/با وجود156 مدرسه در میبد فقط 4 مربی بهداشت برای کل مدارس داریم/ خودمراقبتی باید فرهنگ مردم شود


به مناسبت هفته سلامت، نشست خبری رییس شبکه بهداشت میبد با اصحاب رسانه در دفتر سرپرستی شبکه بهداشت و درمان شهرستان برگزار شد.

به گزارش "میبدخبر"، دکتر جواد سهیلی ابتدا ضمن عرض خیر مقدم به اصحاب رسانه و گرامیداشت شعار سال با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، شعار امسال هفته سلامت را "غلبه بر دیابت" عنوان کرد.

سرپرست شبکه بهداشت میبد ضمن بیان اینکه در گذشته بیشترین دغدغه بهداشت جهانی بیماریهای واگیردار بود اما اکنون بیماریهای مزمن و غیرواگیر دغدغه ما شده است، افزود: با تغییر سبک زندگی، شهرنشینی، استرس، سبک زندگی و... متاسفانه رویکرد نگرانیهای ما از بیماریهای واگیر به غیرواگیر تبدیل شده است.

وی با برشمردن بیماریهای غیرواگیر مثل چاقی، سکته ها، اعتیاد، اختلال سلامت روان، اعتیاد و... عنوان کرد: اینها بیماریهایی هستند که یک شبه بوجود نمی آیند و همه اینها زمینه ساز بسیاری از بیماریها می شوند چراکه هرکدام در چرخه ای قرار دارند که بصورت زنجیره ای به یکدیگر وصل می شوند.

دکتر سهیلی در ادامه ضمن معرفی بیماری دیابت بیان داشت: شایعترین علت اصلی نارسایی کلیه، قطعی پا، نابینایی و نیز شایعترین بیماری غدد دیابت است.

وی افزود: 9درصد کل مرگهای جهان را دیابت تشکیل می دهد همچنین هردقیقه 12 نفر ابتلای جدید به این بیماری در جهان داریم.

سرپرست شبکه بهداشت میبد با اعلام آماری از شیوع دیابت اذعان داشت: طی سرشماری صورت گرفته در سال 86 از هر 20 نفر یک ایرانی دچار دیابت شده بود و در آمارهای کنونی از هر 7 نفر ایرانی یک نفر مبتلا به دیابت است.

وی ادامه داد:متاسفانه در استان یزد آمار شیوع دیابت بین 18 الی 20 درصد (کف آمار) اعلام شده است که این یک زنگ خطر جدی برای سلامت مردم استان است و این درحالیست که میانگین کشوری آمار شیوع دیابت 14 درصد است.

دکتر سهیلی اظهار داشت: سالانه یک میلیارد دلار در کشور ما هزینه دیابت می شود.

وی گفت: صبحانه نخوردن، دیرخوردن شام، مصرف لبنیات بیش از حد، کم تحرکی، چاقی و بخصوص افزایش چربی دور شکم و لگن، سابقه دیابت حاملگی و... از عوامل زمینه ساز و افزایش خطر ابتلا به دیابت هستند.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان میبد با برشمردن راههای پیشگیری از دیابت بیان داشت: کاهش وزن همراه با تحرک، مصرف منظم میوه و سبزیجات، حذف مصرف دخانیات، کاهش و حذف استرس و... از راههای پیشگیری از دیابت می باشد.

وی افزود: بهترین ورزش برای پیشگیری از دیابت، پیاده روی روزانه حداقل به مدت 30 الی 40 دقیقه است.

دکتر سهیلی با اشاره به برنامه های طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت بیان کرد: توسعه خودمراقبتی آگاهانه هدف طرح تحول سلامت است و موضوع سلامت و خودمراقبتی باید بعنوان فرهنگ برای مردم بیان شود تا در سبک زندگی آنها وارد شود.

وی همچنین با بیان اینکه 156 مدرسه در میبد داریم اما متاسفانه فقط 4 مربی بهداشت برای کل مدارس در آموزش و پرورش وجود  دارد، اذعان داشت: حداقل هر 3 مدرسه یک مربی نیاز دارد که هفته ای دوروز به مدارس برود.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.