Skip to Content

یادداشت/جواد بهبود زاده:

آقای استاندار! «برخی‌ها» را به مردم معرفی کنید‎


آقای استاندار! شما دفن شهدای گمنام را در محل فعلی میدان امیر چخماق را به برخی نسبت می‌دهید؟شما مگر نمی‌گویید مردم می‌پرسند.پس یک‌بار هم که شده این «برخی‌ها» را به مردم معرفی کنید، اگر منظورتان خانواده شهدا ،رزمندگان،ایثارگران،جانبازان و آزادگان‌اند،این‌ها که ولی‌نعمتان ما هستند، آیا منظور علما و روحانیونی هستند که ...

جواد بهبود زاده در یادداشت خود نوشت:

​امام خمینی (ره): هر چه انقلاب اسلامی دارد،از برکت مجاهدت شهدا و ایثارگران است.


   پس از کشاکش فراوان و نظرات موافق و مخالف و مخالفت شورای تأمین  استان با دفن 8 شهید گمنام در محوطه جلوی تکیه و بنای تاریخی امیر چخماق .نهایتاً در سالروز شهادت ثامن الحجج علی ابن موسی‌الرضا(ع) با حضور خیل عظیم مردم شهیدپرور در شهر قنات و قنوت و قناعت دارالمؤمنین یزد و در جوار چهارراه شهدا .همان مکان مقدسی که در قیام دهم فروردین 1357 با خون 4 تن از شهیدانش رنگین گردید.،آرمیدند.که به گفته امام خمینی(ره) قبورشان زبان گویایی است که به عظمت روح جاوید آنان شهادت می‌دهد.
     هرچند انتظار می‌رفت با دفن شهدای گمنام، حرف‌وحدیث‌های پیرامونی دفن این کبوتران مهاجر  در این مکان به پایان برسد.مع الاسف در تاریخ 4 شنبه دهم دی‌ماه 1393 آقای مهندس میر محمدی استاندار یزد در شورای مدیران استانداری و فرمانداران سراسر استان به مقوله دفن شهدا  پرداخته و  هشت سؤال از قول مردم استان مطرح  می‌کند.که لازم میدانم به‌عنوان یک وظیفه به آن بپردازم.:

​آقای استاندار! ​شما از زیر پا گذاشتن قوانین و مقررات یاد نموده و عده‌ای را محکوم کردید.
   قوانین و مقررات کشور اسلامی برای هر مؤمنی و هر ایرانی مورداحترام و تکریم است و چون شرع مقدس ،رعایتش واجب شرعی است. ولی سؤال این است که دفن شهدا در مکان فعلی که حداقل فاصله 30 متری با بنای تاریخی امیر چخماق دارد.

چه آسیبی به بنای یادشده می‌رساند که خلاف مقررات میراث فرهنگی و جاری مملکت هست.؟ قوانین و مقررات میراث فرهنگی که از آن یاد می‌شود واقف بر کدام فرهنگ است؟

آیا  میراثی که شهدای گران‌قدر برای ما به ارمغان گذاشته‌اند و ما مدیون آنان هستیم، حفظ  آن برای ما لازم واجب نیست و جز قوانین نمی‌شود؟

اگر اجرای قانون دغدغه فکری مسئولین است،که باید باشد.آیا تخریب حریم ملک شخصی توسط میراث فرهنگی، بدون رضایت مالک،خلاف قانون نیست؟

آیا اضافه کردن بنایی که گرافیک آن در برخی سایتها و روزنامه های یزد و شبکه های اجتماعی منتشر شده است و تهیه آن نیز به استناد مطالب منتشره، توسط استانداری و میراث فرهنگی تهیه‌شده است .طبق کدام قانون می‌خواستید به بنای تاریخی امیر چخماق اضافه واجراکنید.؟

و آیا برای ثبت در یونسکو مانعی قانونی ایجاد نمی‌کرد؟اگر طبق نظر شورای تأمین در ضلع شرقی دفن می‌شدند و یونسکو به بنای شما ایراد می‌گرفت و این بنا ثبت جهانی نمی‌شد .چه جوابی برای مردم داشتید؟

اگر دغدغه مسئولین یزد حفاظت از میراث فرهنگی است، آیا حفظ میراث فرهنگی تنها حفظ بناهای تاریخی که از خشت و گل ساخته‌شده، هست ولی شهیدانی که سندهای زنده وبی بدیل ملت مسلمان و شهیدپرور است .میراث فرهنگی نیست و آسیب جدی به میراث فرهنگی می زند؟ آیا قبور شهدا که به گفته معمار کبیر انقلاب اسلامی زبان گویایی است که به عظمت روح جاوید آنان شهادت میدهدودیا می‌فرماید: «همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت ،مزار عاشقان و عارفان و دل‌سوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود.» میراث فرهنگی نیست؟ پس میراث فرهنگی یک ملت کدام است.

​​* شما دفن شهدای گمنام را در محل فعلی میدان امیر چخماق را به برخی نسبت می‌دهید؟شما مگر نمی‌گویید مردم می‌پرسند.پس یک‌بار هم که شده این «برخی‌ها» را به مردم معرفی کنید.

اگر منظورتان خانواده شهدا ،رزمندگان،ایثارگران،جانبازان و آزادگان‌اند،این‌ها که ولی‌نعمتان ما هستند.و خیل مشتاقان از ملت قهرمان یزد که سر درگرو بزرگداشت عزت و عظمت شهدا دارند.

آیا منظور علما و روحانیونی هستند که از ابتدا اد دفن شهدا در این میدان حمایت کردند؟ و یا جوانان این دیارند که شب و روز خود را وقف نمودند تا این یادگاران دفاع مقدس را در بهترین مکان این شهر دفن نمایند؟

اگر منظور این اقشار هستند. این‌ها خیل عظیم سیل بیکران جمعیتی بود که یک‌صدا، در تشییع‌جنازه عزیزانشان رسم وفاداری و قدرشناسی را به‌خوبی ادا نمودند.آفرین بر این مردم و آفرین بر این غیرت مردانه اشان. پس این‌ها  نبودند.پس این مردم که شما از آنان یاد می‌کنید چه کسانی اند؟
​​
  آقای استاندار  .اگر تمام مسئولین استان متفق‌القول و مصمم بر دفن شهدایشان در مکانی که مصوب شورای تأمین بود.می‌بودند.و اصرار می‌ورزیدند.امت مؤمن این دیار اجازه نمی‌دادند شهیدانی که خط‌شکنان میدان نبرد حق و باطل بودند.و از یکدیگر سبقت می‌گرفتند .در پشت میدان  امیر چخماق دفن شوند.که بگفته مادر شهیدی که می‌گرفت :فرزندان ما در خط مقدم جبهه به شهادت رسیدند.حاشا به غیرت ما که اجازه دهیم آنان را در پشت میدان دفن نمایند.
   چرا این برخی‌ها را معرفی نمی‌کنید و به‌صورت کلی صحبت می‌کنید.؟

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.